Garść sposobów na schłodzenie akwarium

Garść sposobów na schłodzenie akwarium

Autor: Admin Admin
W upalne letnie dni schładzanie wody w akwarium tropikalnym bywa konieczne, w przeciwnym wypadku dojdzie do przegrzania, a nawet śmierci ryb. Schłodzenie akwarium morskiego to natomiast standard, tutaj potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jak radzić sobie w obu przypadkach? Przedstawiamy zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby chłodzenia.

W upalne letnie dni schładzanie wody w akwarium tropikalnym bywa konieczne, w przeciwnym wypadku dojdzie do przegrzania, a nawet śmierci ryb. Schłodzenie akwarium morskiego to natomiast standard, tutaj potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jak radzić sobie w obu przypadkach? Przedstawiamy zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby chłodzenia.

Jak schłodzić wodę w akwarium w upały?

Akwaria tropikalne wyposaża się w grzałkę z termostatem, sprzęt najczęściej jednak jest potrzebny od jesieni do wiosny. Latem zachodzi odwrotne zjawisko – woda w zbiorniku, zwłaszcza niewłaściwie usytuowanym, może się często przegrzewać. Najgorsze są wahania temperatury, np. w czasie dnia i nocy. Dla większości ryb optymalna temperatura oscyluje w granicach 25-26ºC, wzrost powyżej 28ºC może objawiać się obniżonym samopoczuciem, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią zwierząt. U ryb zimnolubnych, np. złotych rybek czy welonów, sprawa wygląda jeszcze poważniej. W zaawansowanej akwarystyce morskiej, w której nawet różnica 1-2ºC ma znaczenie, najczęściej wykorzystuje się chłodziarki. Jak schłodzić wodę w akwarium latem (i nie tylko)?

Podstawa – dobre usytuowanie akwarium i wietrzenie

Każdy rodzaj akwarium powinno się ustawiać w pewnym oddaleniu od okna. Ważne, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na szkło. To ograniczy masowe rozrastanie się glonów (duży problem akwarystów), a latem zmniejszy ryzyko przegrzania wody. Ponadto pomieszczenia w przypadku upałów powinno się wietrzyć. Okna zaleca się zasłonić (optymalne są rolety z odblaskową warstwą z zewnątrz). Takie działania to profilaktyka traktowana jako wspomaganie „ratowania” akwarium. Rzeczywistego problemu z przegrzaniem wody niestety nie rozwiązuje.

Technologie wspierające chłodzenie akwarium

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na schłodzenie akwarium i niedopuszczanie do nadmiernego wzrostu temperatury wody jest używanie chłodziarki do akwarium. To sprzęt, który należy do podstawowego wyposażenia akwarium morskiego. W akwariach słodkowodnych jest znacznie rzadziej używany ze względu na cenę (kilka do kilku tysięcy złotych) i mniejszą funkcjonalność (wykorzystuje się go jedynie na czas upałów). Bardziej prowizorycznym, ale tańszym rozwiązaniem, jest podłączenie wiatraka i ustawienie go w stronę akwarium. Nawiew chłodnego powietrza obniży nieco temperaturę wody. Proces nie zachodzi szybko, ale z braku innych możliwości warto z niego korzystać. Kolejne rozwiązanie to instalacja wiatraka (np. takiego do komputera) w pokrywie. Trzeba go jednak odpowiednio zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci. To oczywiście rozwiązanie czasowe – stałe podłączenie wentylatora w czasie uruchomienia sprzętu byłoby niewskazane, a przy tym zwiększyłoby pobór prądu.

Domowe sposoby na obniżenie wody

Wiele osób w sytuacjach awaryjnych wrzuca do akwarium kostki lodu. Fakt, jest to skuteczny sposób na schłodzenie wody w akwarium w szybkim czasie, jednak może być niebezpieczny dla żywych organizmów. Ciekawskie ryby będą podpływały w pobliże i w rezultacie mogą się zaziębić. Podobna zasada dotyczy wkładów do przenośnych lodówek (to już skrajność). Już lepszym rozwiązaniem jest podmiana części wody. Ma to swój minus – trzeba będzie użyć nieodstanej kranówki zawierającej m.in. chlor. Dlatego do wody warto dodać preparat uzdatniający, np. starter.

Niezależnie od wybranych sposobów na chłodzenie akwarium filtr z wodą powinien być cały czas uruchomiony, najlepiej przy zwiększonym strumieniu wody. Dzięki temu schładzana woda będzie równomiernie rozprowadzona, a także napowietrzona. Jednocześnie warto odstawiać wodę w butelkach, aby ją później na bieżąco dolewać do akwarium. W czasie upałów woda w zbiorniku szybko paruje i rybom pozostaje coraz mniej miejsca do życia.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: