Seachem Reef Iodide 250ml Stabilne źródło jodku potasu
SEACHEM236

Czas wysyłki: 24h

Otrzymasz    47 punktów lojalnościowych!

Cena:

47,90 zł

Compare now Compare list is full

Seachem Reef Iodide 250ml Stabilne źródło jodku potasu

Reef Iodide to skoncentrowany (8 000mg/l), stabilizowany roztwór jodku potasu przeznaczony dla akwariów rafowych. Pozwala na uzyskanie i utrzymanie poziomu jodu właściwego dla naturalnej wody morskiej. Stanowi bezpieczne źródło tego pierwiastka, nie uwalniając go w wolnej postaci zarówno podczas przechowywania jak i stosowania.

Czysty jod jest szkodliwy, podobnie jak chlor i nie może być dodawany do akwarium, jednak jako jodek traci swoje toksyczne właściwości. Jod w większości produktów dostępnych na rynku ma postać jodku potasu lub roztworu jodu w jodku potasu, zwanym płynem Lugola. Substancja ta zawiera wysokie stężenie jodu/jodków i powinna być stosowana jedynie do dezynfekcji. Ryzyko używania preparatów akwarystycznych zawierających płyn Lugola przewyższa ewentualne korzyści. Jodek potasu jest bezpieczny, ale niezbyt skuteczny ze względu na swoją niestabilność w środowisku akwarium.

Dodany do wody rozpada się na trujący jod, jodan (nieużyteczny dla koralowców, toksyczny w wyższych dawkach i niewykrywalny testami akwarystycznymi) oraz jodek – jedyną formę dostępną dla koralowców. W przeciwieństwie do innych produktów Reef Iodide zawiera jodek w formie ustabilizowanej, która nie rozpada się po dodaniu do akwarium, dzięki czemu jest łatwo przyswajana przez koralowce.

Zalety:

  • Stabilne źródło jodku potasu
  • Bezpieczny i prosty w użyciu
  • Ważny przy wzroście tkanek miękkich

Sposób użycia:

  • POCZĄTKUJĄCY: 5 ml (jedna nakrętka) na każde 200 litrów objętości zbiornika co drugi dzień
  • ZAAWANSOWANY: 1 ml na każde 80 l pojemności akwarium dziennie, co podnosi poziom jodku o 0,1 mg/l. Należy tak dopasować dawkę, by w godzinę po zastosowaniu ilość jodku wyniosła 0,06 – 0,08 mg/l. Potem odmierzoną ilość podawać codziennie, 2 razy w miesiącu mierząc poziom jodku.
  • EKSPERT: po zmierzeniu tempa wykorzystania pierwiastka można podawać Reef Iodide za pomocą pompy dozującej. W obliczeniu ilości potrzebnego preparatu pomocny może okazać się wzór: m=0,125vi, gdzie m= objętość preparatu Reef Iodide, v= objętość zbiornika w litrach, i= planowany wzrost poziomu jodku. Na przykład: jeśli w zbiorniku o pojemności 200 litrów chcemy zwiększyć poziom strontu o 0,1 mg/l, należy użyć 0,125x200x0,1=2,5ml Reef Iodide, dodając go do wody przeznaczonej do dolania w systemie automatycznym

Wskazówki:

  • Poziom jodku spada po kilku dniach, co jest zjawiskiem normalnym i wynika ze zużywania go przez żywe organizmy
  • Częstość dodawania preparatu może być inna w różnych zbiornikach
  • Dawkowanie należy dostosować do obserwowanej reakcji koralowców
seachem - nagłówek

Seachem

Firma Seachem to amerykański producent nawozów, preparatów, wkładów filtracyjnych oraz filtrów kaskadowych do akwarium. Słynie przede wszystkim z dużej wydajności swoich płynnych nawozów oraz bakterii i uzdatniacza wody.

seachem - stopka

Preparaty firmy Seachem

Wszystkie nawozy oraz preparaty do pielęgnacji zbiornika firmy Seachem można kupić w opakowaniach 50ml,100ml,250ml,500ml,1000ml oraz 2000ml. Oprócz wysokiej wydajności nawozy są dobrze przyswajane przez rośliny. Jest to spowodowane użyciem najlepszej jakości składników do ich produkcji. Efekty nawożenia akwarium można zauważyć już po kilku dniach. Do zbiorników z dużą ilością roślin zaleca się stosowanie pełnej linii nawozowej. Składa się ona z potassium, nitrogen, excel oraz phosphorus. Z mikroelementów dostępne jest także iron, flourish trace oraz flourish advance. Regularne nawożenie akwarium tymi preparatami pozwalana na uzyskanie pięknych roślin w akwarium. Wszystkie produkty znajdziesz w twojej przeglądarce na stronie www.plantica.pl.

Wkłady filtracyjne

Nie od dziś wiadomo, że w dojrzewającym akwarium można spotkać się z wieloma problemami. Najczęściej dochodzi do ataku glonów czy też zakwitu wody. Większość z tych problemów ustaje po ustabilizowaniu się akwarium. Co zrobić by przyśpieszyć ten proces? Bakterie nitryfikacyjne osiedlają się w podłożu oraz we wkładach filtracyjnych. W celu zapewnienia im odpowiednich warunków nasz filtr należy wyposażyć w dobrej jakości wkłady biologiczne. Jednym z najlepszych dostępnych na rynku jest matrix firmy seachem. To bardzo porowate fragmenty skał. Swoją strukturą przypominają pumeks. W ich porach chętnie osiedlają się bakterie korzystnie wpływające na funkcjonowanie akwarium. Lepsza jakość, a także wysoka wydajność tego wkładu powoduje, że do zbiornika o pojemności 200l wystarczy jedynie 1l wkładu. Firma seachem oprócz wkładu biologicznego oferuje także wkłady absorbujące. Produkty te pozwalają obniżyć nadmiar związków gromadzących się w wodzie. Najbardziej znanym z nich jest purigen. Absorbuje nadmiar azotynów z wody oraz w sposób znaczący poprawia jej klarowność. Produkt ten, w porównaniu do konkurencyjnych nie wymaga częstej zmiany. Wystarczy tylko regenerować go przy pomocy wybielacza. Pamiętajmy, że zmiany filtrów biologicznych należy wykonywać stopniowo, tak by nie zabić bakterii się w nich znajdujących.

Filtr kaskadowy tidal

Jest to zewnętrzy, kaskadowy filtr przewidziany do zbiorników od 30 do nawet 400 litrów. Dostępne są produkty tidal 35,55,75 oraz 110. Mimo dużej wydajności jak na przeznaczony litraż, filtry te są bardzo ciche. Ich serwis również nie sprawia klientom zbyt wielu problemów. Często wybierane są do akwariów morskich ze względu na duża pojemność mediów biologicznych. Oprócz tego mają wbudowany skimmer, który ułatwia zbieranie zanieczyszczeń z tafli wody.

Produkty z tej samej kategorii
Komentarze

Napisz swoją opinię

Seachem Reef Iodide 250ml Źródło jodku potasu

Napisz swoją opinię