Urządzenia

104 produktów

Wyświetlono 1-24 z 104 produktów
Aktywne filtry

Akwarystyka morska uważana jest za hobby dla bardziej doświadczonych osób. W rzeczywistości jednak już w swoim pierwszym akwarium można zająć się hodowlą koralowców i ryb słonowodnych. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, która ułatwia pielęgnację na każdym etapie funkcjonowania podwodnego świata. Warto rozejrzeć się w szczególności za takimi urządzeniami jak doser czy chłodziarka.

Podstawowe urządzenia w akwarium morskim – co jest potrzebne?

Aby akwarium imitowało fragment prawdziwego podwodnego świata, poza pompą obiegową przydatny jest falownik (pompa cyrkulacyjna). To sprzęt powodujący ruch wody, a tym samym lepsze dotlenienie żyjących w niej organizmów. To istotna sprawa m.in. przy hodowli koralowców (poszczególne grupy mają swoje indywidualne wymagania pod tym względem). Jednocześnie pompa pozwala na skuteczne rozprowadzanie ciepła lub chłodu (w zależności od potrzeb). Temperatura w akwarium morskim powinna być bardziej restrykcyjnie kontrolowana niż w akwarium słodkowodnym. Zakres zależy od typu zbiornika i żyjących w nim gatunków. Oprócz grzałki potrzebna może być chłodziarka. Chłodzenie akwarium bywa koniecznością w upalne letnie dni. W skład zestawu filtracyjnego powinien natomiast wchodzić odpieniacz białek.

Doser i auto dolewka – komfort i oszczędność czasu

Użytkowanie akwarium słonowodnego niesie za sobą potrzebę wykonywania częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Część z nich można zautomatyzować. Na pewno wygodą jest automatyczna podmiana wody w akwarium. Dlatego warto zaopatrzyć sprzęt w auto-dolewkę. Natomiast doser (dozownik) umożliwia zaprogramowane dozowanie różnorodnych płynów - od leków, suplementów witaminowych, soli rafowych po preparaty poprawiające jakość wody.

Technologia ułatwia życie, a przykład akwarystyki morskiej dobitnie to pokazuje. To, co kiedyś było dostępne tylko dla prawdziwych znawców, dzisiaj może być domeną także osób mniej doświadczonych, a nawet tych stawiających pierwsze kroki w fantastycznym świecie akwarystyki.