Odpieniacze

6 produktów

Wyświetlono 1-6 z 6 produktów
Aktywne filtry

Odpieniacz białek wchodzi w skład podstawowego wyposażenia akwarium morskiego. Bez niego trudno wyobrazić sobie utrzymanie zbiornika w czystości. Można stwierdzić, że pełni podobną funkcję do wydajnego filtra w akwarium słodkowodnym. Z pewną zasadniczą różnicą – nie likwiduje „objawów”, a zwalcza „źródło” problemu, efektywnie dbając o utrzymanie właściwych parametrów wody. Jest przy tym bardziej zaawansowany technologicznie.

Zakup odpieniacza białek to konieczność w akwariach słonowodnych. Umieszcza się go w sumpie. Do najpopularniejszych należą te wyposażone pompę z wirnikiem igiełkowych. Zadaniem odpieniacza jest niedopuszczanie do zanieczyszczenia wody. Potencjalne „odpady” zwalcza już na poziomie białek, nie dopuszczając do powstawania reakcji chemicznych. Odpieniacz jest nawet ważniejszy niż filtr w akwarium słodkowodnych. Ogranicza potrzebę podmian wody w akwariach słonowodnych, które mogą powodować gwałtowne zmiany parametrów (a jest ich więcej niż w wodzie „słodkiej” i mają większy wpływ na kondycję hodowanych organizmów). Odpieniacz pozwala uniknąć mniej oszczędnych a często bardziej niepewnych metod dostosowywania wody do potrzeb ryb morskich, koralowców czy bezkręgowców.

Jak wybrać najlepszy odpieniacz?

Poszczególne modele zawierają informacje dotyczące ich przeznaczenia. Kluczowe parametry to wydajność mierzona w l/h (im więcej, tym sprawniej niweluje białka) oraz moc (jest powiązana z wydajnością, ale warto rozglądać się za energooszczędnymi modelami). W tym wypadku jednak urządzenie nie do końca dobiera się pod samą pojemność zbiornika. Dużo ważniejsza jest jego obsada. W przypadku hodowli koralowców i małej ilości ryb można kupić odpieniacz o mniejszej mocy niż zalecana do danej pojemności zbiornika. W przypadku hodowli dużej ilości ryb, szczególnie lubiących zaśmiecanie, warto korzystać nawet z bardziej wydajnych urządzeń od zaleceń producenta. To w pewnym stopniu elastyczna sprawa, nie można jednak kierować się wyłącznie suchą „specyfikacją” akwarium.