Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 1 269,00 zł - 1 529,00 zł

Sump do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Sump do akwarium morskiego

Proces filtracji w każdym akwarium odgrywa szczególną rolę. System filtracji akwarium morskiego musi być jednak szczególnie wydajny, ponieważ zwierzęta żyjące w akwarium morskim są bardziej narażone na skoki parametrów wody. Zbyt wysoki poziom azotanów oraz fosforanów może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do śmierci ryb oraz korali. Akwarium morskie wymaga wydajnej filtracji oraz mocnego przepływu wody. W akwarium morskim najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie sumpa. Sump ułatwia podłączenie urządzeń do obsługi akwarium. Dzięki niemu w pełni można ukryć urządzenia do stabilnego poziomu rozpuszczonego wapnia, regularne podmiany wody można w pełni zautomatyzować. Filtracja akwarium rafowego bez podłączenia sumpa jest niemalże niemożliwa. Takie rozwiązanie, nie jest polecane dla akwarystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką morską. Podczas zakładania akwarium do sumpa można wlać czystą osmozę, żywej skały nie należy płukać przed włożeniem do zbiornika. Do sporządzenia roztworu soli konieczne będzie wykorzystanie urządzenia do pomiaru zasolenia. Najbardziej dokładnym z nich jest refraktometr.

Czym tak naprawdę jest sump do akwarium ?

Sump jest to rodzaj filtra zbudowanego z akwarium z wklejonymi przegrodami. Wyróżnia go przede wszystkim duża pojemność. Dzięki temu można w nim ukryć wszystkie urządzenia oraz zmieścić dużo wkładów biologicznych. Odpowiednia ilość wkładów biologicznych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zbiornika. W sumpie można także podłączyć system do automatycznej podmiany wody, systemy chłodzenia wody, odpieniacze, grzałki czy reaktory wapnia. Dzięki temu te spore urządzenia nie zajmują nam miejsca w akwarium. Sump obsługuje najczęściej jedna pompa. Ważne by wybrać model z możliwością regulacji. Pompa powinna mieć także minimum 3 metry wysokości podnoszenia słupa wody. W przypadku akwarium morskiego ważne jest by wybrać model niezawodny, który nie ulegnie awarii. Pompa znajduje się w osobnej wydzielonej komorze sumpa, dzięki temu nic nie ogranicza jej przepływu wody. Regulacją przepływu zaworem nie jest najlepszym rozwiązaniem, dławieniem pompy można znacznie skrócić żywotność silnika. W akwarystyce morskiej należy także wybierać pompy z ceramiczny wirnikiem oraz ceramiczną osią. W innym przypadku na skutek soli może dojść do powstanie rdzy na metalowych elementach.

Wkłady do sumpa w akwarium morskim.

W solance, potocznie zwanej wodą morską oprócz odpowiedniego przygotowywania wody słonej ważne jest także odpowiednie jej filtrowanie. Do akwarystyki morskiej używa się w większości tych samych wkładów co w akwarium słodkowodnym. Akwarium roślinne nie wymaga jednak tak dużej ilości wkładów biologicznych. W słodkiej wodzie akwariowej azot oraz fosfor nie są także wrogami. To pierwiastki, które są wchłaniane przez rośliny. W akwarium rafowym trzeba natomiast utrzymywać te dwa parametry w okolicach 0. W przeciwnym razie zaczną się problemy z prowadzeniem akwarium. Filtracja w sumpie zaczyna się od gąbek i włókniny, które zatrzymują zanieczyszczenia. Resztki pokarmu, odchody ryb zatrzymują się właśnie na wkładach mechanicznych. Kolejnym etapem jest filtracja biologiczna, która odpowiada za usuwanie z wody zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Bakterie nitryfikacyjne w filtracji biologicznej odpowiadają za rozkład szkodliwych związków. Głównie usuwają z wody azotany oraz azotyny, które świadczą o niezakończonym cyklu azotowym. Do prawidłowego funkcjonowania zbiornika oprócz podmian i dolewania wody należy także uzupełniać ilość bakterii. Wkładając wkłady do sumpa należy pamiętać o tym, że niektóre z nich najlepiej działają z niewielką prędkością wodzie. Filtr przepływowy zewnętrzny taki jak sump dobiera się odpowiednio do pojemności akwarium, stosuje się zasadę, że objętościowo powinien on być wielkości od 20 do 40% głównego akwarium. W akwarystyce słodkowodnej może być oczywiście nieco mniejszy. Również pompa może być o mniejszym przepływie wody. Pompę montuje się w ostatniej komorze, na wylocie wody z sumpa. Pompowania spływającej grawitacyjnie wody do akwarium byłoby całkowicie bez sensu.

Jakie urządzenia oprócz sumpa można ukryć w szafce akwarystycznej?

Sump jest ukryty w szafce pod głównym zbiornikiem. Do ruchu wody konieczne jest zainstalowanie rur oraz pompy obiegowej. Jednak poza tym urządzeniem w szafce można zmieścić także sporo innych. Najczęściej ukrywa się reaktor pod akwarium, stabilizując poziom wapnia zapewnia odpowiednie parametry wody do wzrostu koralowców. Uwalnia on do wody jony wodorowęglanu wapnia. Jest to niezbędny budulec szkieletów wszystkich korali. Obok reaktora wapnia można zamontować falowniki, są to swego rodzaju mieszacze wody wapiennej, służą do wymieszania wody przed jej wpompowaniem do akwarium głównego. Akwarium morskie wymaga także chłodzenia. W naszym klimacie wyższe temperatury otoczenia nie sprzyjają rozwojowi korali. Coraz więcej z nich umiera przez globalne ocieplenie i rosnącą temperaturę wody. Chłodziarkę montuje się na zewnątrz akwarium. To urządzenie, które zapewnia stałą temperaturę wody. Urządzenie dobieramy odpowiednio do wielkości akwarium. Zbyt mała chłodziarka nie będzie w stanie zmniejszyć temperatury w zbiorniku. Chłodziarka napędzana jest przez pompę zewnętrzną. Można podłączyć ją do pompy sumpa wody. Dzięki temu nie będziemy musieli używać do jej zasilenia kolejnego urządzenia. W szafce znajdzie się także miejsce na zbiornik do mieszania solanki oraz zbiornik na dolewkę odparowanej wody. Dobrym rozwiązaniem jest połączyć filtrację pomieszczenia gospodarczego. Chodzi o możliwość odprowadzania wody po podmianach do kanalizacji oraz wody po wyjściu filtra osmotycznego, która stanowi odpad przy produkcji wody RO. Zbiornik do podmian wody powinien stanowić 15% objętości głównego akwarium. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć mieszankę z wysokiej jakości solą syntetyczną. Do przygotowania roztworu soli syntetycznej wystarczy jedynie woda RO, falownik oraz refraktomer. Sól ta bez problemu rozpuszcza się w wodzie o temperaturze pokojowej, jednak do falowania powierzchni wody należy użyć pompy, która dobrze rozmiesza pożyteczne sole pierwiastków śladowych. Do róznych objętości akwariów pasują różne modele falowników. Należy tak ustawić je w akwarium, by każde miejsce akwarium podlegało odpowiedniej cyrkulacji. Zła filtracja wody w akwarium spowoduje odkładanie się detrytusu, którego akwarium morskie w zbyt dużej ilości nie jest w stanie zaabsorbować. Zaczynają pojawiać się problemy ze zbyt dużą ilością azotu w wodzie oraz glony. Do utrzymania stabilnych warunków fizykochemicznych konieczna jest dobra cyrkulacja wody. Coraz bardziej popularnymi urządzeniami w akwarystyce morskiej są kalkreaktory oraz kalkmiksery. Kalkreaktor jest urządzeniem, które służy do utrzymywania stałego poziomu twardości węglanowej KH w akwarium. Zastępuję metodę Ballinga, który wymyśli metodę do utrzymania w miarę stałego poziomu wapnia w akwarium.

Cyrkulacja wody w akwarium morskim.

W akwarium bardzo ważne jest żeby uzyskać jednostajny przepływ wody. Ruch wody powinien dotrzeć także w każdy zakątek akwarium. Dzięki temu nigdzie nie będzie zalegał nam detrytus. Stosowanie osprzętu wysokiej jakości daje pewność, że nie ulegnie on awarii w akwarium. Tragedia w postaci zatrzymania obiegu wody może spowodować pogorszenie się jej parametrów, a w dłuższym czasie doprowadzić do śmierci ryb oraz korali. Sól dla zwierząt morskich, substancje rozpuszczone w niej stanowią ich podstawowy budulec szkieletów. Sól powinna być dobrze rozpuszczona, regularna podmiana wody musi zapewnić dostarczenie odpowiednich pierwiastków do budowy szkieletów korali. Ułatwiającą prowadzenie akwarium morskiego metodą jest metoda balinga. Można ją podłączyć w układzie uzupełniania odparowanej wody. Polega na automatycznym dozowaniu mikroelementów. Do słupa wody metodą ballinga można podawać między innymi Ca oraz Mg. Ciężko jest manualnie podawać pierwiastki do akwarium o zbliżonym efekcie suplementowania wody do metody Ballinga.

Urządzenia do akwarium morskiego w sklepie Plantica

Sklep Plantica oferuje szeroki wybór produktów oraz urządzeń do akwariów morskich. W naszym sklepie mogą stworzyć Państwo swój wymarzony zestaw do akwarium morskiego. Posiadamy urządzenia odpowiadające za prowadzenie akwarium. W ofercie znajdą Państwo między innymi mieszacz wody wapiennej, falowniki zapewniające przepływ wody, produkty do stworzenia sumpa z pompą obiegową, akwarium na dolewki oraz pokarmy, suplementy, bakterie i inne potrzebne preparaty do akwarium morskiego. Dostępne są także testy do badań mikrobiologicznych wody. Poniższe systemy obsługujące akwaria znacznie ułatwiają kontrolę nad zbiornikiem. Niektóre urządzenia łączą się z internetem, dzięki temu możemy kontrolować działanie urządzeń spoza domu. W rozwiniętych systemach filtracji stosuje się także urządzenia mierzące najważniejsze parametry.