Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 61,00 zł - 407,00 zł

Marka

Marka

Biopellety akwarium morskie

Aktywne filtry

Biopellety akwarium morskie

W akwarium morskim bardzo istotną kwestią jest utrzymanie parametrów na odpowiedni poziomie. Pomóc w tym mają biopellety, które sprzyjają eliminacji azotanów i fosforanów. Zbyt duża ilość tych pierwiastków w wodzie wpływa niekorzystnie na zwierzęta znajdujące się w akwarium morskim. Problem ze zbyt wysokim stężeniem azotanów i fosforanów to najczęściej zbyt duża ilość ryb w akwarium, zły dobór mieszkańców akwarium, słaba cyrkulacja wody, nie wystarczająca ilość bakterii do przetworzenia detrytusu. Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić żeby zmniejszyć wysokim poziom azotanów jest podmiana wody w akwarium. To rozwiązanie, które co prawda nie likwiduje przyczyny, obniży ono jednak zawartość tego pierwiastka w wodzie co da nam czas na dalsze działanie. Następnie należy sprawdzić czy mamy wystarczająco mocny odpieniacz, dobre napowietrzanie wody. Niektóre odpieniacze mają możliwość regulacji. Elementem, który można jeszcze poprawić jest cyrkulacja wody. Duży przepływ wody nie zawsze wystarcza. Ważne jest aby woda docierała w każdy zakamarek. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą odkładały się na dnie, trafią one bezpośrednio do odpieniacza i zostaną usunięte z akwarium. Konieczne może okazać się dołożenie falownika, który zapobiega gromadzeniu się detrytusu w jednym miejscu. Można także zwiększyć ilość wkładów biologicznych, na których osiedlają się bakterie nitryfikacyjne. Więcej wkładów = więcej bakterii, które przyczyniają się do redukcji azotanów. By mogła powstać wystarczająca ilość bakterii należy co podmianę wody dolewać odpowiednią dawkę produktu, który zawiera szczepy bakterii. Biopellety należy umieścić w reaktorze, który znajduje się przed odpieniaczem. Kulki z upływem czasu są zużywane przez bakterie, zmniejszają więc swoją objętość. Wkład należy więc regularnie uzupełniać.

Filtracja oraz cyrkulacja wody w akwarium morskim

Filtr odpowiada za stabilizację parametrów wody w całym akwarium. Dzięki złożom biologicznym proces redukcji poziomów azotanów przebiega sprawnie i nie zagraża on mieszkańcom naszego zbiornika. Standardowe wkłady używane w filtrach to matrix oraz siporax. Wyróżnia je duża porowatość co pozwala na osiedlanie się kolonii bakterii. Bakterie przyśpieszają z kolei rozkład martwej materii organicznej. Wkłady biologiczne umieszcza się w komorze filtracyjnej filtra. Filtrację biologiczną powinna poprzedzać filtracja mechaniczna. Ostatnim etapem filtracji są złoża absorpcyjne, które pochłaniają z wody szkodliwe związki. Coraz większą popularność w zbiornikach morskich zyskują biopellety. Stymulują lokalny wzrost bakterii dzięki temu zapobiegają powstawaniu sinic w akwarium, które przegrywają walkę z pożytecznymi bakteriami. Przez ten wkład filtracyjny należy zapewnić duży przepływ wody żeby zapobiec powstawaniu gazu siarkowodorowego. Biopellety po pewnym czasie zużywane przez bakterie zmniejszają swoją wielkość, należy więc uzupełniać ich ilość co kilka miesięcy. Biopellety występują w postaci drobnych pigułek, które wymagają silnego napowietrzania. Najlepiej więc umieścić wkład w miejscu silnego przepływu wody, co dodatkowo zwiększy wymianę gazową. Dzięki temu na wkładach szybciej wytworzy się flora bakteryjna.

Redukcja azotanów w akwarium morskim.

Jeśli silny odpieniacz, dobre napowietrzanie wody nie pomagają w usunięciu azotanów i fosforanów konieczne może okazać się zmniejszenie populacji ryb w naszym akwarium. Przy wysokim poziomie azotanów może dojść do zatrucia się ryb, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci. Redukując azotany trzeba uniknąć gwałtownego skoku parametrów, który także jest niebezpieczny dla mieszkańców akwarium. Dobrym rozwiązaniem jest użycie biopelletów, które oczyszczają wodę ze związków azotanów i fosforanów. Jest to prosty sposób eliminacji azotanów pamiętajmy jednak, by wkład dodawać stopniowo. W akwarium morskim czas dojrzewania filtra jest znacznie dłuższy niż w akwariach słodkowodnych. Zdarza się, że na pełne zakończenie cyklu azotowego trzeba czekać nawet 6 miesięcy. W tym czasie powinna powstać wystarczająca ilość bakterii do usunięcia z wody szkodliwych azotynów. Dopiero po całkowitym zakończeniu cyklu azotowego do akwarium można wprowadzać zwierzęta takie jak ryby, krewetki, kraby oraz ślimaki.

Bakterie w akwariach

Za co odpowiadają bakterie i czy w ogóle są one potrzebne? Bakterie znajdują się tak naprawdę w całym akwarium, głównie w podłożu i filtrze. Potrafią osiadać także na porowatych skałach. Odpowiadają za przetwarzanie w akwariach azotynów na azotany. Redukują także ilość amoniaku w wodzie. Bez nich życie w akwarium byłoby niemożliwe. Podczas zakładania akwarium oraz podmian wody należy dodać do wody bakterie, ponieważ zanim wytworzą się one samodzielnie w akwarium, minie znacznie więcej czasu. Dostarczamy je do wody w postaci drobnych pigułek, płynu lub proszku. Forma ich podanie nie ma żadnego znaczenia. Oprócz bakterii można dodać także pożywkę. Pożywki stymulują lokalny wzrost bakterii co jeszcze bardziej przyspiesza rozwój flory bakteryjnej w akwarium. Przyspieszając cały proces będziemy mogli znacznie szybciej wpuścić do zbiornika ryby, bez obaw o ich kondycję. W przypadku, gdy zabraknie pożywienia bakterie zmniejszają swoją wielkość. Bakterie powstają mimowolnie w każdym akwarium. Potrzebują one do życia tlenu, odbywają wymianę gazową. Wkłady biologiczne w sumpie można dodatkowo napowietrzać w celu zwiększenia ich wydajności. Są one bardzo narażone na promienie UV z lampy oraz carbo, który jest źródłem organicznego węgla. Lampa oraz węgiel w płynie skutecznie zabijają florę bakteryjną w akwarium. Silny odpieniacz, dobre napowietrzanie to zdecydowanie lepszy pomysł na usuwanie z wody zanieczyszczeń niż stosowanie lamp UV.

Produkty do zmniejszenia ilości azotanów i fosforanów w sklepie Plantica

Sklep akwarystyczny Plantica oferuje klientom urządzenia oraz produkty do zmniejszenia ilości azotanów w wodzie. Podstawą każdego zbiornika jest silny odpieniacz. Najlepiej wybrać model, który posiada możliwość regulacji. Dzięki temu łatwo będzie można go dopasować do potrzeb naszego akwarium. Oprócz odpieniacza warto zakupić falowniki dobrej jakości z możliwością ich regulacji. Regulacja pozwoli nam na dobranie odpowiedniego przepływu. Większość falowników ma możliwość ich zatrzymania przyciskiem FEED na 5 minut na czas karmienia. Dzięki temu ryby oraz korale zdążą pobrać pokarm. W większych zbiornikach można się także zastanowić nad systemem do automatycznego uzupełniania odparowanej wody. W naszym sklepie znajdą Państwo także biopellety do zastosowania w celu zmniejszenia ilości azotanów w wodzie. Biopellety to kulki, które są w czasie zużywane przez bakterie. Skutecznie usuwają z wody nadmiar pierwiastków. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w akwariach z duża ilością ryb.