JBL PhosEx Ultra Wkład usuwa fosforany PO4 340g
62541

Czas wysyłki: 24h

Otrzymasz    41 punktów lojalnościowych!

Cena:

41,70 zł

Compare now Compare list is full

JBL PhosEx Ultra Wkład usuwa fosforany PO4 340g

Podstawowe zalety:

 • Usuwa fosforany(PO4)
 • Działa w akwariach słodkowodnych i morskich
 • Rozwiązuje problemy z glonami poprzez usuwanie fosforanów(PO4)
 • Zestaw zawiera 2 x saszetka z wkładem po 170g
 • Zawiera torebke na wkład i klips zamykający
 • 340g produktu absorbuje trwale 18.000 mg fosforanów
 • W zależności od wielkości akwarium wystarcza od 2 do 6 miesięcy
 • Posiada instrukcję w języku polskim.

 

Dlaczego związki fosforowe są niepożądane w akwarium?

Fosfor (fosforan)-ważny element odżywczy roślin-jest w naturalnych zbiornikach wodnych towarem deficytowym (0,001-0,01 mg/I). Rośliny przystosowały się z czasem, w procesie ewolucji do tej sytuacji i potrzebują bardzo mało fosforu do wzrostu i rozwoju. Intensywne dostarczanie związków fosforu, których stężenie w akwarium jest często ponad 100-1000-krotnie wyższe niż w środowisku naturalnym, prowadzi do katastrofalnego rozwoju niepożądanych alg. Regularna kontrola zawartości fosforanu w wodzie za pomocą testu firmy JBL: test fosforanowy-set P04 i w porę użyty środek PhosEx ultra firmy JBL zapobiegną tej sytuacji. W akwarium z wodą słodką mogą być tolerowane wartości do 0,5 mg/I, w akwarium z wodą słoną natomiast należy się starać, aby wartości te leżały poniżej 0,1 mg/I.

 

Skąd pochodzą wiązania fosforu w akwarium?

Fosfor jest oprócz wapna najważniejszym składnikiem szkieletu ryb. Poza tym odgrywa on bardzo ważną rolę również w wielu procesach metabolicznych, enzymach i innych niezbędnych do życia substancjach czynnych, jak również w pracy mięśni. Ryby pokrywają zapotrzebowanie na fosfor poprzez pobór pokarmu. Naturalny pokarm żywy, jak i pokarm mrożony zawierają z reguły odpowiednie ilości związków fosforu. W przypadku pokarmu wyprodukowanego na drodze przemysłowej, jak np. seria NOVa firmy JBL, braki fosforowe zostały odpowiednio uzupełnione poprzez zastosowanie odpowiednich surowców. Część związków fosforu, pobranych w pokarmie zostaje wydalana przez ryby i wraz z odchodami dostaje się do wody akwariowej.

 

Przez jak długi okres czasu działa PhosEx ultra firmy JBL bez zastrzeżeń?

Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić po jakim czasie wyczerpana zostanie zdolność wiązania środka PhosEx ultra firmy JBL, ponieważ ilość występujących w akwarium wiązań fosforowych zależna jest od wielu czynników: młode, jeszcze rosnące ryby wydalają procentowo mniej związków fosforu niż osobniki dorosłe. Gęste zarybienie akwarium powoduje większą ilość związków fosforu w wodzie. W akwariach z gęstą, dobrze rozwijającą się roślinnością zużywana jest większa ilość związków fosforu niż w akwariach ze skąpą szatą roślinną. Ogólną regułą może być stwierdzenie, że w akwarium mieszczącym 200 I wody, które jest zarybione jednym cm ryby na litr wody, przy czym ryby nie są przekarmiane, jedno opakowanie (340 g) środka PhosEx ultra firmy JBL będzie aktywnie działać przez okres ok. 5-6 miesięcy. Wskazane byłoby jednak regularne kontrolowanie zawartości fosforu za pomocą testu: Test fosforanowy-set P04 firmy JBL.

 

W jaki sposób należy unikać niepotrzebnego nagromadzenia związków fosforu w akwarium?

Ponieważ karmienie ryb jest głównym źródłem dostawania się związków fosforu do wody, najprostszą drogą do uniknięcia nagromadzenia się zbędnych związków fosforu jest prawidłowe, dostosowane do gatunku karmienie, unikanie zabrudzania wody resztkami, a przede wszystkim nie przekarmianie. Nieprawidłowo odmrożona karma może spowodować prawdziwą plagę związków fosforu w akwarium. Dlatego przy karmieniu karmą mrożoną należy przestrzegać następujących zasad:Potrzebną ilość pokarmu rozmrozić w naczyniu z wodą, po czym przelać przez specjalne sitko (dostępne w sklepie zoologicznym) aby oddzielić pokarm od wody zawierającej fosforan. Wreszcie możemy nawitaminizować pokarm środkiem Atvitol firmy JBL i podać go rybom. Proszę skontrolować zawartość fosforanu również w wodzie bieżącej, produktach pielęgnacyjnych i w podłożu. Produkty stosowane w akwarium, zawierające fosforan powinny w ogóle nie wchodzić w rachubę, ponieważ same ryby wyprodukują wystarczającą ilość fosforanu. Wszystkie produkty pielęgnacyjne firmy JBL są całkowicie pozbawione fosforanu!

Wszystko zaczęło się w 1960 roku od małego sklepu zoologicznego w Ludwigshafen, który otworzył Joachim Böhme, z wykształcenia farmaceuta, specjalista w handlu i akwarysta z Drezna i tym samym uczynił swoje hobby zawodem. Gdy choroby ryb ozdobnych stały się problemem, opracował w tym czasie specyfik przeciwko „chorobie białych punkcików“, zwanej w kręgach akwarystów w skrócie „Ichtyo“, o nazwie Punktol, który jeszcze dziś można kupić. Do wprowadzenia tego leku na rynek potrzebował znaku towarowego, który utworzył ze swoich inicjałów i ówczesnej lokalizacji Ludwigshafen.

Po wprowadzeniu marki JBL firma JBL rozwijała się szybko stając się jedną z największych firm oferujących pełen asortyment produktów do akwarystyki, terrarystyki jak również stawów ogrodowych w Niemczech, z siedzibą od 1984 roku w Neuhofen/Pfalz. Na terenie firmy o powierzchni 2,5 ha pracuje 160 pracowników. Obecnie firma JBL zaopatruje na całym świecie 60 państw w asortyment ponad 1000 produktów i ponad 300 części zamiennych.

Także dziś, pod kierownictwem Rolanda Böhme, syna założyciela firmy, szczególną uwagę przywiązuje się do badań naukowych.

Przewaga dzięki badaniom naukowym

Do rozwoju produktów do akwarystyki, terrarystyki jak również stawów ogrodowych sensowne jest wykorzystanie jako podstawy informacji na temat trybu życia i biotopów zwierząt. Jako solidny producent o bardzo wysokich wymaganiach, firma JBL nie chciała jednak zdawać się na wątpliwe informacje z internetu lub przestarzałe dane z literatury. Dlatego JBL prowadzi własne Centrum badawcze z doświadczonymi naukowcami i organizuje coroczne wyprawy naukowe do rodzinnych krajów mieszkańców akwariów i terrariów, aby samodzielnie uzyskać informacje z pierwszej ręki.

Wiele akwariów, terrariów i stawów ogrodowych w Centrum naukowym JBL pokazuje natychmiast, jak ważne są praktyczne testy: Nawet jeżeli naukowcy znają np. oczekiwaną proporcję białko-tłuszcz jakiegoś pokarmu dla ryb, nieodzowne jest zastosowanie go dla zwierząt. Dopiero podczas karmienia można sformułować twierdzenia na temat akceptacji tego pokarmu i np. wzmocnienia barw ryb.

Dlatego Centrum badawcze JBL jest podzielone na trzy dziedziny:

 • Akwarium
 • Terrarium
 • Staw ogrodowy
Komentarze
Napisz swoją opinię

JBL PhosEx Ultra Wkład usuwa fosforany PO4 340g

Napisz swoją opinię
Produkty z tej samej kategorii