Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 709,00 zł

Marka

Marka

Węgiel aktywny

53 produktów

Wyświetlono 1-24 z 53 produktów
Aktywne filtry

Węgiel aktywny to jeden z najpopularniejszych wkładów filtracyjnych od dawna stosowany w akwarystyce. Ma wszechstronne zastosowanie – nadaje się zarówno do wody słodkiej, jak i słonej. Poszczególne produkty mogą się różnić od siebie w zależności od pochodzenia i technologii produkcji. Jak wybrać te odpowiednie?

Dobre oczyszczanie wody przez co najmniej kilka tygodni

Optymalnym sposobem na oczyszczanie wody jest użycie filtra z kilkoma wkładami filtracyjnymi. Węgiel uważa się w takim wypadku za obowiązkową warstwę (często ustawianą jako ostatnią w filtrze). Materiał zapewnia oczyszczanie mechaniczne (i w pewnym stopniu chemiczne). Przez kilka tygodni po zastosowaniu absorbuje produkty przemiany materii ryb i innych organizmów (nie wszystkie). Wykazuje zdolność do pochłaniania toksycznych związków i metali ciężkich. Swoje działanie zawdzięcza m.in. porowatej budowie. Wyróżnia się: makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) i mikropory (<2 nm). Z czasem pory są zatykane i aktywność węgla spada. Węgiel aktywny wpływa na klarowność wody (usuwa zmętnienie) i niweluje brzydki zapach. Warto go stosować po leczeniu ryb z użyciem preparatów chemicznych, natomiast w czasie kuracji zaleca się go usunąć, aby nie rozkładał leków. Ponadto węgiel aktywowany zmniejsza stopień przerastania zbiornika przez glony i niepożądane mikroorganizmy.

Jak wybrać węgiel aktywny?

Węgiel stosowany w akwariach może mieć różnorodną strukturę w zależności od pochodzenia. Duże kawałki kruszca i lignite skutecznie oczyszczają wodę, ale mogą posiadać dużo pyłu i zanieczyszczeń. Trzeba je długo traktować bieżącą wodą (w zasadzie każdy węgiel trzeba przepłukać przed umieszczeniem w filtrze). Najefektywniejszy jest materiał w formie pałeczek i granulek. Dobrej jakości węgiel aktywny zawiera śladowe ilości fosforanów.