Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 195,00 zł - 7 760,00 zł

Marka

Marka

Lampy led do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Oświetlenie akwarium w domu.

Nic tak dobrze nie eksponuje przedmiotu naszych obserwacji jak odpowiednia ekspozycja i oświetlenie.

Przechodząc się wieczorem po starówkach, czy rynkach wielu miast łatwo zaobserwować, iż elewacja czy rzeźba, która została umiejętnie podświetlona eksponuje się znacznie atrakcyjniej niż w ciągu dnia, i nic w tym dziwnego.

Chciałbym móc napisać, iż nie inaczej jest w przypadku akwarium. Jednak to nieprawda. Oświetlenie akwarium wymaga od nas dwóch kwestii.

Pierwsza to odpowiednia ekspozycja akwarium. Druga, zdecydowanie ważniejsza, to umożliwienie prawidłowego rozwoju koralowców w akwariach morskich. Rozwój koralowców uzależniony jest w duże mierze to oświetlenia akwarium morskiego. Dlaczego?

Pisząc, iż rozwój koralowców uzależniony jest od od dostępu światła musimy wspomnieć o tym, iż koralowce są w duże mierze fotosyntetyczne. Dzieje się tak za sprawą symbiotycznych glonów, które nazywają się zooksantelle. Te, pobierając z wody azotany NO3 i fosforany PO4, pod wypływem oświetlenie prowadzą proces fotosyntezy, dostarczając niezbędnej energii naszym koralowcom.

Wielu może pomyśleć: zatem światło dzienne będzie doskonałym uzupełnieniem oświetlenia akwarium morskiego w domu. Otóż nie. Oświetlenie akwarium morskiego w domu światłem słonecznym przysporzy nam więcej problemów niż korzyści. Najlepiej aby akwarium morskie znajdowało się jak najdalej od okien, i nie miało dostępu do światła dziennego.

Dobór formy oświetlenia dopasowanej do potrzeb akwarium i akwarysty.

jest kilka kluczowych kryteriów, które decydują, czy dane lampy led są to lampy godne polecenia, czy też warte pominięcia.

Do hodowli korali w akwariach morskich stosuje zupełnie inne oświetlenie niż te używane do hodowli roślin. Do hodowli roślin w akwarium używa się światła o białej barwie. Takie oświetlenie pozwala na prawidłowy rozwój roślin, przy jednoczesnym ich prawidłowym wyeksponowaniu. Na ogół jest to światło o relatywnie niskiej temperaturze barwowej sięgającej 6500-10 000 Kelvinów. Do akwariów morskich używa się oświetlenia, które zaczyna się od 10 000 Kelvinów. Wyjątkiem są pojedyncze diody led, które mają barwy światła poniżej 6500 Kelvinów, i są montowane razem z innymi diodami led, aby finalnie stworzyć barwy światła korzystne dla akwariów morskich.

Takim towarzystwem dla białych diod led będą ledy niebieskie, ledy, które generują światło aktyniczne, ultrafioletowe, czerwone i zielone. Poprzez taką mieszaninę diod led uzyskujemy zimne światło, o wyraźnie niebieskiej barwie, czyli takiej, jaką koralowce lubią najbardziej. Białe diody led stanową jedynie uzupełnienie szerszego widma światła.

Z kolei należy też wiedzieć, iż światło dedykowane do akwarium morskiego nie nadaje się do hodowli roślin słodkowodnych.

Równie istotna co jego barwa, ważna jest moc oświetlenia. Skuteczność jaką wykazuje oświetlenie akwarystyczne dla akwarium morskiego mierzy się poprzez współczynnik PAR. Jego wysokość świadczy o tym, ile użytecznego oświetlenia dostarczamy naszej rafie koralowej. Pisząc iż światło jest użyteczne, mówimy o ilości i rodzaju oświetlenia, które korale i ich glony symbiotyczne mogą zamienić na energię. Jak też mówiliśmy wyżej, światło niebieskie dostarcza koralowcom więcej energii niż światło białe. Bezwzględnie należy to mieć na uwadze planując dany rodzaj oświetlenia do konkretnego zbiornika.

Wraz z zwiększającą się głębokością w naszych zbiornikach, mniej światła dociera do dna i boków akwarium. Zmusza nas to do przemyślanego rozmieszczenia korali w akwarium, lub wyboru większej i mocniejszej lampy, który skutecznie dostarczy światło w całym zbiorniku.

Oświetlenie led jako jedna z form lamp dostępnych na rynku akwarystycznym.

Lampy led są jedną z trzech dostępnych form oświetlenia akwarium rafowego.

Inne dostępne rodzaje oświetlenia to oświetlenie oparte o świetlówki.

Świetlówki akwarystyczne.

Świetlówka, inaczej zwana jarzeniówką lub lampą fluorescencyjną, to źródło światła, które akwarystyka wykorzystuje już od kilkudziesięciu lat. Wcześniej była to świetlówka w standardzie T8, grubsza, i dająca nieco mniej światła niż świetlówki wprowadzone w późniejszym czasie - świetlówki T5.

Świetlówki T5 to mniejszy i wydajniejszy następca standardu T5. Pomimo, iż upłynęło już kilkanaście lat od wprowadzenia na rynek lampy wyposażonej w świetlówki T5, te wciąż ciszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem dla ich właściwości, nawet przez najbardziej zaawansowanych akwarystów morskich.

Jednym z minusów jakie posiada lampa T5 to ograniczona możliwość wykorzystania na przykład w małych otwartych akwariach morskich. Wynika to z tego, iż jest to jeden z produktów, którego charakterystyka i rozmiary, mimo wszystko, ograniczają jego użyteczność.

Lampa HQI.

Lampy HQI to kolejny standard oświetlenia w akwarystyce z poprzednich lat, który z powodzeniem był wykorzystywany przez wielu znakomitych akwarystów na całym świecie. Na wielu forach wciąż znajdziemy zagorzałych zwolenników tej technologii.

Żarniki HQI charakteryzowały się dużą mocą, która doskonale penetrowała wodą nawet w głębokich akwariach. To czyniło z niej idealne rozwiązanie do dużych akwariów rafowych, gdzie temat oświetlenia w zbiorniku stanowił pewne wyzwanie.

Minusem tego rozwiązania był duży pobór energii, oraz znaczna ilość oddawanego ciepła, co nie zawsze wychodzi zbiornikom na dobre.

O czym należy pamiętać, to kwestia sprawdzenia, czy żarnik i lampa posiadają filtry UV. Filtry te mogą nas ustrzec przed tragicznym przepaleniem koralowców, i finalnym uśmierceniem ich. Dlatego, zanim kupimy taką lampę i żarnik, upewnimy się, czy takowe źródło światła posiada wyżej opisane filtry UV.

Lampy led.

Oświetlenie led jest najnowszym trendem w akwarystyce. Mimo, iż z powodzeniem wykorzystujemy je w oświetleniu zbiorników od ponad 10 lat, wciąż jest to technologia, która nieustannie jest rozwijana.

Przede wszystkim, lampy led oferują użytkownikowi dostęp do bardzo dużej mocy światła. Większej niż mogą zaoferować poprzednio wspomniane formy oświetlania akwarium rafowego.

Jednocześnie generując tak dużą ilość współczynnika PAR dla naszych zbiorników, ich apetyt na prąd jest relatywnie niski, aby nie powiedzieć niewspółmierny do tego co nam lampa oferuje. Oczywiście na plus.

Lampy ledowe odznaczają się również znacznie mniejszymi rozmiarami niż technologiczni konkurenci. Często lampy te mają 2-3 cm grubości, wliczając w to wbudowane, aktywne chłodzenie. Producenci projektują swoje lampy nie tylko tak aby były możliwie jak najbardziej wydajne, ale również aby odznaczały się ogólną efektywnością. Mamy tu na myśli kwestię długości życia takiej lampy.

Producenci ledów mówią o zdolności do 50 000 godzin żywotności takiego źródła. Co więcej, przez cały okres świecenia takiej lampy, nie traci ona swoich pożytecznych dla koralowców właściwości.

Świetlówki T8, T5 i żarniki HQI z czasem się wypalają. Ich światło zaczyna tracić na jakości, i z czasem zaczniemy to obserwować po spadku tempa i jakości zwrotu, oraz spadku wybarwienia naszych koralowców. Wtedy jest to już skrajnie wyraźny znak, iż źródło światła wymaga wymiany.

Nie dotyczy to ledów. Te świecą pełną mocą do końca swojej żywotności.

Lampy ledowe dają nam jeszcze jedną, ogromną możliwość. Właściwie nawet kilka. Jest to możliwość ich modyfikowania bez dotykania samej lampy. Producent takiego oświetlenia daje nam dostęp do dedykowanej aplikacji, za pomocą której łączymy się z urządzeniem.

Za pomocą aplikacji możemy zmieniać moc i natężenie światła, jego barwę, zmieniają ustawienia dla poszczególnych kolorów światła, możemy ustawić dowolny czas świecenia się lamp, ustawić efekt świtu i zmierzchu. Zaprogramować imitację pochmurnej pogody i burz. Jeśli lubimy obserwować akwarium nocą - nic prostszego, ustawiamy oświetlenie nocne.

Lampa led daje nam niemal nieograniczone możliwości. Pamiętajmy tylko o jednym, ale jakże istotnym aspekcie. Korale lubią stabilizację i niezmienność. Kiedy już znajdziemy swój złoty środek w ustawieniach, zostawmy je tak na długi czas, i niczego nie zmieniajmy jak długo koralowce pokazują nam, iż są szczęśliwe.

Oświetlenie, które intensyfikuje kolorystykę zwierząt morskich - wybarwienie ryb i koralowców.

Oświetlenie, które pokaże nam naturalne kolory ryb jest inne niż to, które pokaże nam pełną urodę koralowców. Musimy sami ustalić, na czym zależy nam najbardziej, jeśli są to przede wszystkim ryby, pójść wtedy w kierunku akwarium typu 'fish-only'. Jeśli są to koral - wtedy akwarium rafowe, i wtedy dobierać dedykowane oświetlenie.