Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 160,00 zł - 2 081,00 zł

Juwel

21 produktów

Wyświetlono 1-21 z 21 produktów
Aktywne filtry

Oświetlenie powinno się rozważnie dobierać do akwarium z kilku powodów: technicznych (musi pasować do wielkości zbiornika/pokrywy), estetycznych (światło powinno możliwie jak najbardziej naturalnie eksponować aranżację) oraz praktycznych (umożliwienie efektywnej uprawy roślin wodnych). Modele dopasowuje się, kierując kilkoma głównymi zasadami i parametrami. Pewne znaczenie ma także reputacja producenta. Pod tym względem na rynku pozytywnie wyróżnia się oświetlenie Juwel.

Jak dobrać lampy Juwel do konkretnego akwarium?

Głównym parametrem determinującym wybór oświetlenia jest moc (W). Średnio należy „przeznaczyć” 0,5-0,75W na każdy litr wody. Współczynnik trzeba zmniejszyć, jeśli ryby nie lubią intensywnego oświetlenia lub zwiększyć, gdy uprawia się wymagającą zieleń lub akwarium jest głębsze w porównaniu ze standardowymi modelami. Lampy led (i inne) mają określoną długość, co w dużej mierze określa, do jak pojemnych zbiorników są przeznaczone. Duże znaczenie ma także temperatura barwowa. Za optymalne w akwariach słodkowodnych uważa się lampy o temperaturze oscylującej w zakresie 4000-9000K, przy czym dla wzrostu zieleni najlepiej wybierać dwa rodzaje: 6500K oraz 9000K W akwarystyce morskiej często stosuje się oświetlenie 10000K.

Pozostałe parametry lamp

Poza powyższymi kryteriami warto kierować się wysokością poboru mocy. W dłuższej perspektywie czasu przy codziennym wielogodzinnym uruchomieniu, taka oszczędność może mieć rzeczywiste przełożenie na zasobność portfela. Optymalny dla finansów i wygody jest wybór lamp o dobrej żywotności. Dla przykładu w Juwel HeliaLux LED zastosowano diody SMD, dając oszczędność 50% energii w porównaniu z technologią T5. W dalszej kolejności zwraca się uwagę na design, który powinien być dopasowany do półki, zbiornika, pokrywy oraz stylu pomieszczenia.