Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Dla dyskowców

Aktywne filtry

Dyskowce (paletki) to jedna z najefektowniejszych, najbardziej dostojnych ryb hodowanych w akwariach. Dorasta do 20 cm, ma okrągławe, silnie spłaszczone ciało i atrakcyjne zabarwienie. Należy jednak do gatunków dość wymagających, na które decydują się z reguły nieco bardziej doświadczeni miłośnicy akwarystyki. Dotyczy to zarówno warunków, jak i samego karmienia. W tym drugim aspekcie duże znaczenie ma specjalistyczny pokarm.

Dyskowce – czym powinno się je karmić?

Dyskowce występujące w środowisku naturalnym (wody Ameryki Południowej) żywią się oczywiście inaczej niż te hodowane w akwarium. W skład ich podstawowej diety wchodzi detrytus (obumierające fragmenty roślin, szczątki zwierząt), a ponadto bezkręgowce, glony, a nawet liście i owoce (wpadające do wody z nadrzecznych drzew i krzewów). Jest to pewna wskazówka co do karmienia, nie twardy wyznacznik. Należy podawać im pokarm pochodzenia zwierzęcego (różne formy, w tym żywe i mrożone larwy), uzupełniane karmą rośliną. Ryby chętnie spożywają nawet rozdrobnione serca wołowe. Ten ostatni produkt można podać w formie granulatu, np. DiscusFood Beef Heart Granulat. W jego skład wchodzi m.in. 12% dodatku serca wołowego, co zapewnia łatwostrawne i wysoko odżywcze białko. Pokarm specjalistyczny zaleca się podawać także z innych względów: poprawia wybarwienie paletek, zwiększa ich żywotność i dobrą kondycję. Dla narybku w pierwszych dniach życia optymalna jest artemia, później wystarczy rozdrabniać pokarm przeznaczony dla dorosłych dyskowców.

Jak karmić dyskowce?

Dyskowce, podobnie jak większość ryb, powinno się karmić kilkukrotnie dziennie, bardzo małymi dawkami. Raz w tygodniu zaleca się im zrobić post. Pokarmy powinny być zróżnicowane, chociaż wciąż dominującą funkcję pełnią te specjalistyczne, dopasowane do potrzeb żywieniowych gatunku.