Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Na stułbie

Aktywne filtry

Zdarza się, że w akwarium pojawiają się nieproszeni goście. Do tej grupy zalicza się m.in. stułbie. Chociaż z reguły są mało szkodliwe dla dorosłych ryb, mogą być zagrożeniem dla narybku czy małych krewetek. Żywi się zooplanktonem, co również jest niekorzystne z perspektywy pielęgnacji akwarium. Jak pozbyć się tego stworzenia?

Stułbia w akwarium – co trzeba o niej wiedzieć?

Przyczyny pojawienia się stułbi mogą być różne, przede wszystkim jednak jest to związane z dostarczeniem zanieczyszczonej wody, wprowadzeniem roślin z niepewnego źródła (np.: z rzeki). To polip osiągający zwykle kilka centymetrów długości. Wyposażony jest w wieniec czułek, a jego główna szkodliwość polega na zjadaniu zooplanktonu przeznaczonego dla ryb i krewetek. Teoretycznie może być także niebezpieczne dla drobnych stworzeń zasiedlających akwarium. Walka ze stułbiami jest trudna, w dodatku szybko się rozmnażają. Mają ogromne zdolności regeneracyjne, odtwarzają się nawet pocięte na kawałki. Po pewnym czasie mogą być więc plagą także ze względów estetycznych.

Jak zwalczyć stułbie?

Zwalczanie stułbi może być mozolne i uciążliwe. Tradycyjne, prowizoryczne metody w tym przypadku bywają zawodne. Dlatego przy wystąpieniu niechcianych organizmów dobrą metodą jest zastosowanie preparatów na stułbie. Produkty w rzeczywistości zwalczają nie tylko stułbie, ale także wypławki i szkodliwe nicienie. Jednocześnie są bezpieczne dla ryb, krewetek oraz roślin. Znaczenie ma także ich biodegradowalność (z czasem są rozkładane przez pożyteczne mikroorganizmy występujące w akwarium). Przy produkcie warto jednak sprawdzić, w jaki sposób działa na ślimaki akwariowe. Może okazać się, że mięczaki na czas kuracji trzeba przenieść do innego zbiornika. Po wyeliminowaniu stułbi warto filtr wyposażyć w węgiel aktywowany. Dzięki niemu oczyści się zbiornik z ewentualnego zmętnienia. Wartościowym gatunkiem, który może posłużyć do walki ze stułbiami, jest gurami dwuplamiste.