Seachem Prime Ultra Uzdatniacz wody na 4000l 100ml
SEACHEM117

Czas wysyłki: 24 godziny


Seachem Prime Ultra Uzdatniacz wody na 4000l 100ml

PRIME to skoncentrowany środek służący do uzdatniania wody przeznaczonej zarówno do akwariów słodkowodnych jak i morskich. Neutralizuje chlor, chloraminę i amoniak, zamieniając go w nietoksyczną postać, szybko usuwaną przez filtr biologiczny. Może być stosowany podczas procesu dojrzewania zbiornika do obniżania poziomu amoniaku i azotynów. Wiążąc azotany i azotyny, ułatwia ich usuwanie filtrom biologicznym. Neutralizuje też metale ciężkie obecne w wodzie kranowej. Przyspiesza wytwarzanie i regenerację ochronnej warstwy śluzowej na ciele ryb. Nie ma odczynu kwaśnego i nie wpływa na pH wody. Nie obciąża nadmiernie odpieniacza. Zaleca się dodawanie go przy zakładaniu nowego akwarium oraz każdorazowej podmianie wody.


Wiele firm wytwarza preparaty neutralizujące znajdujący się w wodzie chlor, jednak żaden z nich nie jest równie skuteczny jak Prime wytwarzany przez Seachem. To drugi pod względem skoncentrowania substancji czynnych uzdatniacz wody po preparacie Alpha z linii AquaVitro tego samego producenta. Opakowanie o pojemności 100 ml wystarczy do oczyszczenia prawie 4 000 litrów wody. PRIME zawiera związek przekształcający amoniak, azotyny i azotany w nietoksyczną postać.


Działanie wszystkich uzdatniaczy opiera się na procesach chemicznych zwanych reakcjami redukcji. Toksyczny chlor (Cl2) rozpuszczony w wodzie ulega przemianie w bezpieczne jony chlorowe (Cl). W reakcji redukcji następuje też przerwanie wiązań między atomami chloru i azotu w cząsteczce chloraminy (NH2Cl), co powoduje uwolnienie atomów chloru i zastąpienie ich przez wodór, w wyniku czego powstaje cząsteczka amoniaku (NH3). W tym stadium większość zwykłych środków uzdatniających przestaje działać, pozostawiając w wodzie dużą ilość niebezpiecznego amoniaku. Firma Seachem poszła o krok dalej, dodając do preparatu Prime związek wiążący amoniak.


Zakup odpowiedniego rodzaju środka uzdatniającego powinien być dobrze przemyślany. Jeśli woda w kranach zawiera chloraminę, klasyczne preparaty oparte na tiosiarczanie sodu mogą nie wystarczyć. Prime pobudza wytwarzanie i regenerację ochronnej warstwy śluzu na ciele ryb, ma też tę zaletę (szczególnie ważną dla akwarystów morskich), że nie obciąża odpieniacza białek.

 

Sposób użycia:

  • stosować 1 nakrętkę (5 ml) na każde 200 litrów przygotowywanej wody,
  • ta dawka umożliwia usunięcie 1 mg/l amoniaku, 4 mg/l chloraminy lub 5 mg/l chloru,
  • mniejsze dawki: każde nacięcie gwintu we wnętrzu nakrętki odpowiada objętości 1 ml,
  • preparat można wlewać bezpośrednio do akwarium (dostosowując ilość do jego objętości), lepiej jednak dodawać go do zbiornika, w którym przygotowywana jest woda do podmiany,
  • pojawiający się zapach siarki jest normalnym zjawiskiem,
  • gdy stężenie chloraminy jest szczególnie wysokie, można zastosować podwójną dawkę,
  • w przypadku gwałtownego podniesienia się poziomu azotynów w akwarium, za bezpieczne uważane jest użycie nawet pięciokrotnie wyższej dawki,
  • gdy temperatura wody jest wyższa niż 30 stopni, a poziom chloru lub amoniaku niski, można dodać połowę zalecanej ilości preparatu.

Komentarze

Napisz swoją opinię

Seachem Prime Ultra Uzdatniacz wody na 4000l 100ml

Napisz swoją opinię

Produkty z tej samej kategorii