JAVA Vesicularia dubyana Roślina w kubeczku 6cm
R-11032

Czas wysyłki: 2-7 dni


Produkt chwilowo niedostępny


JAVA Vesicularia dubyana Roślina w kubeczku 6cm

 

Uprawa
Łatwa

Położenie
Przód

Położenie
Środek

Wysokość
5cm - 20cm
Temperatura
22°C - 30°C

 

Synonimy

  • Vesicularia dubyana
  • Singapore moss – Mech singapurski 

 

Pochodzenie

  • występuje pospolicie w okolicach Singapuru oraz na całym Półwyspie Malezyjskim.

 

Opis

Nazwa tego mchu przez wiele lat była przypisywana popularnemu mchowi jawajskiemu. Posiada gałązki ciemnozielone, rozrastające się poziomo, tworząc charakterystyczne rozgałęzienia nierównej długości. Podobny do Christmas Moss, jednak wolniej rośnie.

W naturze roślina rośnie w małych zbiornikach wodnych wieloletnich o stosunkowo czystej wodzie i łagodnym prądzie, który osadza się na płytkich wodach w pobliżu brzegu, tworząc gęste zarośla na  zanurzonych pniach, szczelinach skalnych i powalonych drzewach. Zewnętrznie jest to chaotyczny gęsty splot cienkich silnie rozgałęzionych łodyg do 17 cm gęsto pokryty ciemnozielonymi listkami 1-2 mm.
 Losowe rozgałęzienia łodygi rośliny są gęsto pokryte liśćmi w kształcie igieł. Starsze liście są ciemnozielone, młode jasnozielone. Pędy bardzo rozgałęzione, wiązka rośnie tworząc zarośla, często rozwija się tak dobrze że tworzy duże ciągłe zarośla.
W dolnej części łodygi tworzą się czerwonawo-brązowe kłącza –  nitkowate wypustki. Niezliczone kłącza, przez które może być przytwierdzony  prawie do każdej powierzchni, są bardzo małe, aby dostrzec je gołym okiem. Faza wzrostu najbardziej newralgiczna jest na początku, gdy roślina nie jest przytwierdzona do podłoża. W tym okresie, ma wysokie wymagania co do światła i chemii wody. Po „ukorzenieniu” wybredność rośliny znacznie spada. Po zakończeniu fazy wstępnej następuje pojawienie się młodych, jasnozielonych pędów. Mech Java rośnie powoli, ale równomiernie przez cały rok. Jeśli roślina jest przywiązany do korzeni lub kamienia,  rośnie bujnie.

 

Uprawa

W uprawie jest mchem o długim okresie aklimatyzacji w nowych warunkach. Jest także wyjątkiem pod względem uprawy w wyższych temperaturach, rośnie dobrze nawet przy 30°C.  Nieco dłużej przyzwyczaja się do nowego miejsca – może upłynąć nawet kilka tygodni zanim zacznie wypuszczać nowe pędy. Długość okresu adaptacji zależy w dużej mierze właśnie od tego, czy potrafiliśmy zapewnić w zbiorniku stałe warunki i zapobiec wahaniom parametrów wody.  Ze względu na duży zakres tolerancji termicznej dobrze nadaje się do zbiorników z rybami ciepłolubnymi (np. bojowniki). Optymalna temperatura dla  tej rośliny w przedziale od 24 do 30 ° C W temperaturze poniżej 22 ° C, jej wzrost prawie zatrzymuje się, ale roślina zachowuje wygląd na wiele tygodni. Twardość oraz odczyn wody nie mają znaczenia:  mech rośnie w sposób zadowalający w bardzo miękkiej i twardej wodzie, w kwaśnej i zasadowej. Roślina dobrze znosi bardzo szeroki zakres pH i twardości. Mech  jest jeszcze w stanie wytrzymać długo w zasoleniu 2-3%. Najlepiej jednak  preferuje wodę miękką, około 6 ° dH i lekko kwaśną pH 6.0-6.4. Woda powinna być przejrzysta. Mętna woda tworzy  na mchu szybko nalot, która nie tylko psuje wygląd rośliny, ale również narusza jego wzrost. Regularne podmiany wody w akwarium nie jest wymagane, ponieważ mech rośnie zadowalająco w starej wodzie.

Charakter światła i jego natężenie nie odgrywają dużej roli. Oświetlenie nie może być zbyt mocne, ale długość dnia świetlnego  nie powinna być krótsza niż 8,5 godziny. Czas świecenia zależy od potrzeb roślin rosnących blisko światła. Ważne jest, aby zapobiec zakwitom glonów na delikatnych gałązkach mchów. Mech przystosowuje się do  warunków świetlnych i nawet miesiące może być w ciemnych akwariach, gdzie nie chce rosnąć  żadna inna roślina. W jasnym świetle mech nabywa bogaty zielony kolor gałązek. Zarośla stają się gęste i ma bardzo atrakcyjny wygląd. Wzrost mchu nie wymaga żadnego nawozu  w podłożu lub w wodzie.

Jeśli roślina nie jest ruszana przez długi czas, tworzy bardzo piękne delikatne runo. Nie potrzeba sadzenia w ziemi, ponieważ  nie ma korzeni. Mech może być stosowany jako substrat do tarła ryb akwariowych. Może rosnąć na elementach wystroju, przyrastając się do nich. Szczególnie dobrze wygląda w małych akwariach ozdabiając małe elementy dekoracyjne: skorupy orzecha kokosowego, może ukryć w swoich zaroślach elementy filtra –  rury itp rośnie zarówno w kierunku poziomym jak i pionowym .Jeżeli przymocujemy go do korzeni, porowatych kamieni to pędy tej rośliny szybko zaczynają się wspinać – bliżej światła. Jeśli przymocujemy kawałek rośliny do stałego miejsca i nie dotykamy go przez kilka miesięcy, można zauważyć, że jego wzrost następuje w różny sposób. Pierwsze pędy rozciągają się na boki i do dołu przylegając do podłoża, zapewniając  połączenie z podłożem. Następnie mech wytwarza dużą liczbę pędów, skierowanych poziomo lub lekko do góry, tak, że cała masa mchu ma postać wielu warstw z łukowatym położeniem względem siebie. I wreszcie, gdy roślina uzyskała wystarczającą ilość biomasy, łodygi zaczynają rosnąć trzeciego rodzaju, wyraźnie skierowane do góry.Aby stworzyć piękne polany, muszą być okresowo cięte gałązki i przerzedzane zbyt gęste kępy, ale mech nie rośnie zbyt szybko, wiec działania te nie muszą być częste. Podczas przymocowywania mchu do korzenia zwracamy uwagę na kilka niuansów: po pierwsze,  rozłożyć mech na powierzchni podłoża powinniśmy  bardzo cienko, tak by gałązka była obok gałązki, unikając gęstych kęp. Po drugie, przymocowanie do  powierzchni korzenia powinno być szczelne, bez żadnych przerw. Jeśli można używamy  cienkiej żyłki, którą po pewnym czasie można  usunąć, można użyć do pracy nici bawełnianej, która nie wymaga usuwania, ponieważ kilka tygodni później sama przegnije. Jeśli w akwarium zmieniamy wystrój  mech przenosi się wraz z podstawą. Pierwsze dni po przymocowaniu do korzenia nowy mech wygląda niezbyt ładnie.  Z biegiem czasu  rośliny rosnąc okrywają korzeń, ukazując wspaniały obraz, całe dzieło sztuki, i prawie bez opieki, bez interwencji człowieka. Innym zastosowaniem  mchu jest dekorowanie tylnej ścianki akwarium. Aby to zrobić, na tylnej ścianie akwarium przymocowujemy grubą siatkę po której będzie się  wspinał mech. Można także przymocować anubiasy i paprocie. Po pewnym czasie ta ściana wygląda bardzo ładnie i naturalnie. Podobnie można zrobić polanę do zdobienia dna. Pomiędzy dwie warstwy średniej wielkości siatki rozkładamy  mech i żyłką zaszywamy krawędzie. W akwarium w którym jest umieszczony duży napowietrzacz lub Istnieje wiele dużych ryb  kopiących w podłożu, w wodzie unosi się  znaczna ilość cząstek stałych które osadzają się na gałązkach mchu. Roślina wygląda jak zakurzona i nieatrakcyjna, jej wygląd jest zepsuty.

 

Dlaczego rośliny In-Vitro?

Rośliny in-vitro są przeznaczone do profesjonalnych hodowli akwarystycznych, głównie szklarniowych na rynku europejskim. Aby zapewnić odpowiednią jakość i wytrzymałość sadzonek (by mogły przetrwać transport) producenci umieszczają korzenie roślinek w specjalnym żelu który zawiera w sobie wszystkie potrzebne do życia substancje odżywcze oraz utrzymuje w pojemniku odpowiednią wilgotność. Rośliny tak zapakowane są w stanie wytrzymać wiele dni bez światła bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Koszyczki zawierają bardzo dużą ilość sadzonek w stosunkowo niskiej cenie ze względu na produkcję na skalę masową.

 

Kupując rośliny IN-VITRO możesz mieć pewność idealnej kondycji roślin. W trosce o dobrą kondycję roślin, przesyłki kurierskie nadajemy od poniedziałku do czwartku, natomiast paczki pocztowe priorytetowe od poniedziałku do środy.

 

Komentarze

Napisz swoją opinię

JAVA Vesicularia dubyana Roślina w kubeczku 6cm

Napisz swoją opinię

Produkty z tej samej kategorii