Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 21,00 zł - 369,00 zł

Marka

Marka

Kompletne

68 produktów

Wyświetlono 1-24 z 68 produktów
Aktywne filtry

Ryby, krewetki a nawet rośliny mogą mieć indywidualne preferencje dotyczące parametrów wody. To szeroki temat – nieograniczający się jedynie do temperatury. Dlatego, jeśli rzeczywiście zależy nam na dobrej kondycji, żywotności, a także szansie na efektywne rozmnażanie hodowanych organizmów w akwarium, warto zapoznać się z takimi tematami, jak test na twardość wody, pomiar zawartości tlenu w wodzie czy test no3.

Parametry wody a kondycja ryb i roślin akwariowych

Poza temperaturą znaczenie w akwarium ma twardość ogólna wody. To suma twardości węglanowej - przemijającej i nieprzemijającej, związanej z zawartością siarczanów wapnia i magnezu. Twardość można zmniejszyć przez odpowiednie przygotowanie wody do podmiany (odstanie, przegotowanie). Współczynnik może wahać się od 0-5ºn (woda bardzo miękka), do powyżej 30ºC (woda bardzo twarda). Ryby mają różne potrzeby pod tym względem, zaleca się jednak unikać skrajnych wartości. Tester twardości wody pomoże w tej kwestii. Kolejnym ważnym parametrem dotyczącym wody jest odczyn pH. Zwierzęta mają określoną tolerancję, tzn. zakres, przy którym zachowują dobrą żywotność i kondycję. Po jego przekroczeniu może nawet pojawić się problem z chorobą kwasową ryb. Miernik pH jest łatwo dostępny, warto go posiadać w zestawie akcesoriów akwarystycznych.

Azotany, potas, fosfor, żelazo i inne związki – poszerzenie pomiarów

Dla kondycji ryb i roślin warto także na bieżąco sprawdzać zawartość no3 w wodzie. Nadmierne wartości są niekorzystne i świadczą o braku równowagi w zbiorniku (np.: nadmiernym zarybieniu, zbyt dużej ilości podawanego pokarmu). Mogą powodować również masowy rozkwit glonów. Miernik azotanów (a także amoniaku i azotynów) to przydatny dodatkowy sprzęt. Przy efektywnej uprawie roślin, zwłaszcza tych wymagających, warto także regularnie kontrolować zawartość w wodzie cennych składników pokarmowych, takich jak potas czy żelazo. Test krzemianu wykonuje się natomiast, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia plagi okrzemek.