A może nie taki ślimak straszny, jak go malują?

A może nie taki ślimak straszny, jak go malują?

Autor: Admin Admin

Większość akwarystów, zwłaszcza tych początkujących, na hasło „ślimaki” reaguje alergicznie. Tymczasem wiele gatunków pełni dobroczynną funkcję w akwarium: walczy z glonami, pomaga pozbyć się resztek pokarmów, a nawet likwiduje problem swoich szkodliwych kuzynków. Które ślimaki wodne wybrać do akwarium?

Większość akwarystów, zwłaszcza tych początkujących, na hasło „ślimaki” reaguje alergicznie. Tymczasem wiele gatunków pełni dobroczynną funkcję w akwarium: walczy z glonami, pomaga pozbyć się resztek pokarmów, a nawet likwiduje problem swoich szkodliwych kuzynków. Które ślimaki wodne wybrać do akwarium?

Hodowla ślimaków akwariowych nie jest niczym nowatorskim – mięczaki dobrze radzą sobie nawet w małych zbiornikach i zwykle żyją z innymi stworzeniami, nie sprawiając żadnych problemów. Niestety rozmnażanie ślimaków akwariowych w niektórych przypadkach jest masowe, co samo w sobie może już stanowić problem. Takim „niepewnym” sojusznikiem jest m.in. ślimak zatoczek. Dlatego na pytanie, czy to dobrze, czy źle, że ślimaki żyją w akwarium, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość gatunków żyje spokojnie naturalnym trybem i pełni pożyteczną funkcję. To, co jedzą ślimaki, z reguły należy do odpadów zanieczyszczających wodę i psujących estetykę zbiornika.

Helena – ślimak do zadań specjalnych

Clea Helena (Clea Helena) to atrakcyjny ślimak o stożkowatej skorupie w żółto-brązowe prążki. Większość czasu spędza na lustracji zbiornika (od ścian po dno) w poszukiwaniu pokarmu. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, jak interesujący tryb życia wiedzie ten ślimak wodny. Helenka to drapieżnik, który pozwala ustrzec akwarium przed plagą szkodliwych ślimaków. Hoduje się go profilaktycznie – to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie masowych wysypów innych mięczaków. Posiada narząd, dzięki któremu swoim ofiarom... wstrzykuje jad. Potrafi zagrzebać się w podłożu i cierpliwie czekać na nieświadome niebezpieczeństwa stworzenia. Poluje głównie nocą. Przy braku odpowiedniego, żywego pokarmu czyści dno z resztek pokarmu. Ze względu na drapieżniczy tryb życia nie powinno się go łączyć z innymi dobroczynnymi ślimakami, krewetkami oraz małymi rybami, które mogą stać się dla niego łupem.

ślimak clea helena

Ampularia – moloch wśród ślimaków

Amularia (Ampularia) osiąga dość spore rozmiary – średnica jego muszli wynosi ok. 5 cm. Ubarwienie jest zmienne (żółte, pomarańczowe, brązowe, prążkowane). Z tego względu ślimak ma pewne wymagania dotyczące przestrzeni – na jednego osobnika należy przeznaczyć min. 10 l wody. Akwarium powinno być przykryte, gdyż ampularie to gatunki ślimaków, które łatwo mogą wydostać się poza obręb zbiornika - są nawet zdolne do pobierania pokarmu z powierzchni lustra wodnego. Ampularia jest aktywna głównie nocą. Nie uszkadza zdrowych roślin, nawet jeśli brakuje pożywienia. Chętnie żywi się glonami i martwą materią organiczną. To ślimaki akwariowe efektywnie czyszczące dno.

ślimak ampularia

Neritina – zebra wodna?

Neritina (Neritina Natalensis Sp. Zebra) posiada charakterystyczny wygląd – wytwarza pasiastą, żółto-brązową skorupę. Pasy są regularne i nie układają się spiralnie, lecz wzdłuż skorupy. To spokojny ślimak niezawadzający innym stworzeniom. Można go hodować z krewetkami oraz narybkiem. Dla efektywniejszego karmienia ślimaka w akwarium powinno się umieszczać kamienie i skały płaskie lub o zaokrąglonym kształcie. Akwarium powinno być przykryte – gdy doskwiera mu zła jakość wody, słabe natlenienie czy niedostatek pokarmu, może spróbować ucieczki. Ślimak żywi się przede wszystkim glonami (szczególnie okrzemkami) i resztkami pokarmu (roślinnego). Z reguły nie żeruje na roślinach, poza skrajnymi sytuacjami, gdy w akwarium rzeczywiście brakuje pokarmu.

ślimak neritina

Tylomelania - ślimak przekopujący podłoże

Tylomelania (Tylomelania Sp.) to spokojny ślimak o zróżnicowanym zabarwieniu muszli. Nie szkodzi innym stworzeniom ani zieleni. Warto go umieszczać w „dojrzałym akwarium”, gdyż ma tendencję do kopania w podłożu i mógłby uszkodzić młode, nieukorzenione jeszcze sadzonki. Woda powinna być czysta, dobrze napowietrzona. Lubi akwaria z delikatnym podłożem (piach, drobnoziarnisty żwir) udekorowane dużymi gładkimi kamieniami oraz korzeniami. Żywi się glonami i resztkami – materią organiczną zalegającą m.in. na dnie. Można go dokarmiać warzywami.

Stary, dobry... świderek?

Świderek (Melanoides Tuberculata) od dekad cieszy się popularnością jako „zwierzę akwariowe”. To niewielki ślimak posiadający stożkowatą oliwkowo-beżową muszlę (z ciemniejszymi plamami). Odgrywa pożyteczną rolę, gdyż przekopuje podłoże, nie uszkadzając przy tym korzeni roślin i nie naruszając dekoracji. Dzięki temu w podłożu zachodzi prawidłowa wymiana gazowa – co jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu zieleni. Jednocześnie jest wskaźnikiem czystości wody – gdy znajduje się zbyt blisko lustra to znak, że coś złego dzieje się w akwarium i konieczna może być podmiana. Żywi się roślinami (można dokarmiać go warzywami) oraz padliną. Niestety hodowla świderka może również być problematyczna. Ślimak w dobrych warunkach bardzo szybko się rozmnaża, a ponadto może stać się żywicielem pasożytów (przywr), które wywołują choroby u ryb, a nawet ludzi. Dlatego umieszczenie go w akwarium trzeba dobrze przemyśleć – powyżej przedstawione gatunki są nie mniej cenne, a nie powodują „skutków ubocznych”.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: