Akwarium biotopowe - co musisz o nim wiedzieć?

Akwarium biotopowe - co musisz o nim wiedzieć?

Autor: Admin Admin

Akwaria biotopowe (tzw. środowiskowe) są zwykle obiektem fascynacji bardziej doświadczonych akwarystów. Nie są szczególnie trudne w utrzymaniu, ale są bardziej restrykcyjne pod względem aranżacji, wyboru roślin, ryb i innych żywych organizmów. Obecnie akwarystyka jest tak popularna, asortyment szeroki, a dostęp do informacji powszechny, że biotopy nie powinny sprawić kłopotu nawet osobom początkującym. Zachodzi tylko pytanie: który z nich wybrać?

Akwaria biotopowe (tzw. środowiskowe) są zwykle obiektem fascynacji bardziej doświadczonych akwarystów. Nie są szczególnie trudne w utrzymaniu, ale są bardziej restrykcyjne pod względem aranżacji, wyboru roślin, ryb i innych żywych organizmów. Obecnie akwarystyka jest tak popularna, asortyment szeroki, a dostęp do informacji powszechny, że biotopy nie powinny sprawić kłopotu nawet osobom początkującym. Zachodzi tylko pytanie: który z nich wybrać?

Główna trudność akwarium biotopowego polega na założeniu – trzeba zminiaturyzować naturalny krajobraz, a to niesie za sobą pewne ograniczenia. Akwarium powinno mieć konkretny wygląd, np. składać się ze skał i piaszczystego dna. Modyfikacji ulega nawet woda i jej barwa (np. biotop amazonka). Liczba gatunków roślin, ryb i innych organizmów jest ograniczona. Wybiera się tylko te, które pasują do danego biotopu odzwierciedlającego naturalne siedlisko. Tutaj radość z zakupów, spontaniczne decyzje zakupowe i presja dzieci nie mają prawa bytu.

Biotop – jakie są rodzaje?

Biotopy bardzo często dzieli się pod kątem obszaru geograficznego (Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, Australii, Oceanii). To najprostsze i najłatwiejsze do realizacji zestawienie. Bardziej zaawansowane jest odzwierciedlenie wód danego kraju lub konkretnego cieku. Akwariów środowiskowych jest dużo – z powodzeniem można stwierdzić, że to "temat rzeka".

Przykłady – wody czarne i starorzecza

Dużą popularnością cieszą się wody czarne (to jeden z biotopów odzwierciedlających Amazonię). W takim zbiorniku stawia się na podłoże jasne, najczęściej piaszczyste. Dekoracją są korzenie, fragmenty drewna i ściółka z liści. Dominują otwarte przestrzenie. Roślin jest bardzo mało, nie powinny do siebie przylegać. Zazwyczaj wykorzystuje się niewielkie ilości zieleni, która tworzy małe, specyficzne „trawniki”. Nie jest to jednak żelazna reguła. W akwariach dobrze sprawdzają się żabienice, nurzańce, ponikło i wgłębka pływająca. Ważnym elementem nawiązującym do nazwy biotopu jest ciemna woda (w rzeczywistości jest krystalicznie przezroczysta i ma zabarwienie herbaciane). Temperatura oscyluje w granicach 25-27°C, pH= 2,9-5,2 a twardość 0-4 DH. Woda powinna być dobrze napowietrzona, przepływ raczej umiarkowany. Oświetlenie jest niezbyt intensywne, powinno być rozproszone. W akwariach czarnej wody można natomiast hodować szeroką grupę ryb. To m.in. kiryskowate, ukośnikowate, zbrojnikowate, pielęgnicowate, szczupieńcowate i kąsaczowate.

Ciekawym biotopem są także starorzecza. Można zakładać je nawet w mniejszych akwariach (min. 60 l). Podłoże jest dowolne. Aranżacja składa się z kamieni, korzeni (mogą być porośnięte roślinami), charakterystycznych „trawniczków”, gęstych skupisk mchów i innych roślin. Akwarium jest bogato udekorowane, wciąż jednak powinno posiadać otwarte przestrzenie. Występuje w nim dużo kryjówek. Woda jest zielonkawa. Do wyposażenia należy podstawowy sprzęt filtrująco-napowietrzający, grzałka i dobre oświetlenie. Strumień wody jest minimalny. W takich warunkach hoduje się ryby, które przetrwają warunki zmniejszonej ilości tlenu w wodzie. To m.in. kiryski, zbrojniki i bystrzyki ozdobne.

Biotopy akwarystyczne – zalety i ograniczenia

Założenie akwarium biotopowego wymaga posiadania dużego zbiornika. Ważne jest, aby stworzyć kawałek prawdziwego świata, a przy tym osiągnąć stan zbliżony do równowagi biologicznej. Dlatego cenione są przede wszystkim akwaria o pojemności powyżej 200 l. Ryby w akwarium biotopowym mają dużo lepsze warunki niż w ogólnym. Są mniej narażone na stres, a ich zachowanie rzadziej odbiega od ich kuzynów żyjących w naturalnym środowisku. Często udaje się w ten sposób rozmnażać gatunki, które w hodowli rzadko doczekują się potomstwa. Zabiegi pielęgnacyjne są natomiast podobne do stosowanych w akwarium towarzyskim. Należy dbać o utrzymanie odpowiednich parametrów wody i kondycji żyjącej w niej organizmów. Problemy są również podobne – to zabrudzenie, glony, choroby, czasem inwazja ślimaków. Zasada funkcjonowania jest taka sama. W akwariach środowiskowych wciąż można popuścić wodze fantazji (głównie przy ich zakładaniu), ale ograniczają nas pewne restrykcje siedliskowe i gatunkowe. Biotopów jest tak wiele, że można wybrać coś dopasowanego do potrzeb. W tym wypadku niezbędne jest poszerzenie wiedzy na temat interesujących nas ekosystemów.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: