Akwarium dla piskorków - jak je hodować?

Akwarium dla piskorków - jak je hodować?

Autor: Admin Admin

Cierniooczek kuhla, powszechnie nazywany, piskorkiem półpręgowanym, to jedna z najsympatyczniejszych ryb, które można hodować w domowym akwarium. Ma atrakcyjne ubarwienie ciała, i przede wszystkim nietypowy kształt, bo przypomina węża, a po złapaniu podobnie się wije. Można go hodować z wieloma popularnymi rybami akwariowymi. Piskorek ma jednak swoje wymagania, i raczej odradza się jego zakup początkującym akwarystom.

Cierniooczek kuhla, powszechnie nazywany, piskorkiem półpręgowanym, to jedna z najsympatyczniejszych ryb, które można hodować w domowym akwarium. Ma atrakcyjne ubarwienie ciała, i przede wszystkim nietypowy kształt, bo przypomina węża, a po złapaniu podobnie się wije. Można go hodować z wieloma popularnymi rybami akwariowymi. Piskorek ma jednak swoje wymagania, i raczej odradza się jego zakup początkującym akwarystom.

cierniooczek-kuhla-dorosly

Piskorek ma jednak swoje wymagania i raczej odradza się jego zakup początkującym akwarystom. Piskorek w środowisku naturalnym występuje w wodach Półwyspu Malajskiego, Sumatry i Borneo. Osiąga 8-12 cm długości, jego pomarańczowo-żółte ciało pokryte jest grubymi, brunatnymi pasami (w sprzedaży dostępne są też albinosy oraz egzemplarze brunatne). Przy otworze gębowym posiada trzy pary wąsików. Samice są nieco grubsze od samców, ale w praktyce płeć jest bardzo trudna do rozpoznania. Nie są rybami ławicowymi, mają jednak dość towarzyskie usposobienie. Dlatego w średnich i większych zbiornikach warto kupić przynajmniej 5-6 osobników. Rozmnażanie w warunkach domowych jest niestety faktycznie niespotykane.

 

Wybór akwarium i podstawowego wyposażenia

Ze względu na specyficzny tryb życia, a w tym dużą ruchliwość, piskorki powinno się hodować w średnich i dużych akwariach (powyżej 50 l). W tym wypadku jednak nie tyle zwraca się uwagę na pojemność, co na jego długość (min. 60-80 cm). Akwarium powinno być dobrze napowietrzone z silnym strumieniem wodnym, tak, by odzwierciedlało naturalne warunki leśnego strumyka. Dlatego w tym przypadku warto używać wydajnych filtrów zewnętrznych z mocną pompą. Intensywne oświetlenie nie jest koniecznie, jednak warto używać świetlówek o różnej barwie – przyśpieszających fotosyntezę u roślin. Pokrywa powinna być szczelna, gdyż piskorek może podpływać do lustra i przecisnąć się poza akwarium nawet niewielką szparą.

piskorki-na-kamykach-akwariumKoniecznym elementem wyposażenia jest grzałka z termostatem, które zabezpieczy zbiornik przed wahaniem temperatury w okresie zimowym oraz termometr – do monitoringu. Piskorek to ryba akwariowa, która toleruje szeroki zakres temperatur (22-28°C). Lubi wodę kwasowatą (pH=5,5-7,5) i przede wszystkim miękką (4-10°). Dlatego, aby ryby żyły i cieszyły się dobrą kondycją, dodatkowym wsparciem będzie filtr odwróconej osmozy (RO). Przy słabszym oczyszczaniu w akwarium powinno się co tydzień wymieniać 30% wody i uzdatniać ją odpowiednimi preparatami. Piskorek jest wrażliwy na złą jakość środowiska życia.

 

Urządzanie akwarium przyjazne piskorkom

Najważniejsza sprawa przy urządzaniu akwarium to wybór odpowiedniego podłoża. Piskorki mają delikatne ciało, które łatwo może poranić się o gruby ostry żwir czy drobne kamienie. Dlatego na wierzchu powinno się usypywać warstwę gruboziarnistego piasku. Aby jednocześnie nie czynić szkody zieleni, na samym dnie warto wysypać żwir, w którym będzie łatwiej ukorzeniać się. Piskorki w akwarium najlepiej czują się, gdy mają pod dostatkiem roślinności, między którą mogą pływać lub pod którą chować się. Cenione są wszelkiego rodzaju kryjówki (podobnie jak u glonojadów), tj.: groty z kamieni i orzechów kokosowych, korzenie, a nawet... liście. Piskorki zasiedlają dolne strefy – a w zasadzie dno akwarium – nie zawadzają przy tym innym rybom. Bez problemu odnajdują się także z potencjalnymi konkurentami o pokarm – kiryskami i zbiornikami. Z reguły prowadzą nocny tryb życia.

 

Piskorek – jak go żywić?

Piskorki żywią się zróżnicowanym pokarmem – czyszczą akwarium z pozostałości, np.: płatków, które opadły na dno. Pełnią więc ważną rolę w oczyszczaniu zbiornika z resztek. To jednak za mało. Trzeba im regularnie podawać pokarm w postaci, która od razu opada na dno (tabletki, kapsułki, granulaty). Ponadto ceniona jest mrożona „karma”. Bardzo lubią rureczniki i larwy owadów. Grubszy pokarm najlepiej rozdrabniać, gdyż cierniooczki kuhla mają małe otwory gębowe. Pomimo że piskorki nie należą do grupy ryb bezproblemowych – dla osób początkujących – warto je hodować w akwarium wielogatunkowym. Wszelkie trudy czy potrzebę dostosowania akwarium wynagradza obserwacja tych nietypowych i ruchliwych ryb.

piskorek-na-dnie-akwarium

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: