Akwarium morskie – jego zakładanie nie musi być trudne

Akwarium morskie – jego zakładanie nie musi być trudne

Autor: Admin Admin

Akwarium słonowodne w porównaniu ze słodkowodnym to już „wyższa szkoła jazdy”. Z reguły w tym hobby gustują doświadczeni akwaryści oraz osoby zamożne, których stać na zlecenie pracy profesjonaliście. Akwarystyka morska dla początkujących? To też jest możliwe, w końcu kiedyś musi przyjść ten pierwszy raz. Potrzeba jednak dokładnie zapoznać się z tematem, aby zmniejszyć ryzyko płacenia „frycowego”. Jak założyć (zbudować) małe lub większe akwarium morskie?

Akwarium słonowodne w porównaniu ze słodkowodnym to już „wyższa szkoła jazdy”. Z reguły w tym hobby gustują doświadczeni akwaryści oraz osoby zamożne, których stać na zlecenie pracy profesjonaliście. Akwarystyka morska dla początkujących? To też jest możliwe, w końcu kiedyś musi przyjść ten pierwszy raz. Potrzeba jednak dokładnie zapoznać się z tematem, aby zmniejszyć ryzyko płacenia „frycowego”. Jak założyć (zbudować) małe lub większe akwarium morskie?

Aby urządzić akwarium morskie, które nie będzie sprawiało problemów, potrzebne są przynajmniej podstawy wiedzy i pewne środki finansowe. O tym, co potrzeba, decyduje wybrany skład gatunkowy – akwarium morskie pod tym względem jest dużo bardziej rygorystyczne od słodkowodnego. Trudno dokładnie oszacować, ile kosztuje akwarium morskie (zależy to od różnych czynników). Z reguły jednak zakładanie akwarium morskiego generuje co najmniej kilkukrotny koszt w porównaniu ze słodkowodnym (biorąc pod uwagę tę samą pojemność zbiornika). Nawet przy małym akwarium trzeba się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych. To nie powinno zniechęcać – obserwacja podwodnego świata zapewnia niesamowite wrażenia, żywe stworzenia zachwycają bogactwem barw, a akwaria morskie są niesztampową, często główną dekoracją wnętrz.

Domowe akwarium morskie – jak zacząć i założyć je krok po kroku?

Akwarium morskie w domu powinno być odpowiednio usytuowane. Należy ustawiać je w miejscu bezpiecznym, mało uczęszczanym, tak, aby nie stwarzało niebezpieczeństwa (np.: przy zabawach dzieci). Jednocześnie trzeba umieścić je w pewnym oddaleniu od okna, w okresie upałów ograniczy to problem z przegrzewaniem i nadmiernym nasłonecznieniem. Pierwszym kryterium jest zazwyczaj wielkość zbiornika. Do wyboru są odpowiednio przystosowane akwaria słonowodne lub gotowe zestawy (z pokrywą i oświetleniem). W pierwszym przypadku trzeba pamiętać, aby dobierane oświetlenie zapewniało 0,7 W na litr wody. Gabaryty zbiornika są uzależnione przede wszystkim od jego aranżacji, a także typów organizmów, które w nim umieścimy. Ważna jest zarówno wysokość (oświetlenie na różnych głębokościach), jak i szerokość (więcej miejsca dla ekspansywnych gatunków koralowców). W przypadku akwarium morskiego im większa powierzchnia dna i skał – tym lepiej. Dla optymalnego utrzymania parametrów wody zaleca się wybierać zbiorniki o pojemności nie mniejszej niż 100 litrów. Trzeba znaleźć kompromis, pojemny zbiornik będzie korzystny dla organizmów żywych, ale oczywiście niesie za sobą wyższe koszty.

Jakiej wody i sprzętu użyć?

Woda morska to jedyny słuszny wybór w przypadku akwarium morskiego. W dzisiejszych czasach nie trzeba fatygować się po nią nad morze – wystarczy rozpuścić w zwykłej wodzie odpowiednią ilość specjalnej soli morskiej, dostępnej m.in. w naszym sklepie akwarystycznym. Poza solą zawierają one niezbędne witaminy oraz wapń, które mają korzystny wpływ na mikroklimat wewnątrz zbiornika. Do mierzenia poziomu zasolenia służy hydrometr lub refraktometr. Do oczyszczania wody potrzebny jest odpieniacz wychwytujący nieczystości. Jest to rozwiązanie stosowane z reguły w akwariach morskich, których objętość przekracza 40 litrów. Obieg wody zapewnia jedna lub więcej pomp. Umieszcza się ją w specjalnie wydzielonym miejscu (sump) wraz z odpieniaczem, materiałami filtracyjnymi oraz zaworami. Odpowiednią temperaturę wody zapewnia grzałka regulowana za pomocą termostatu. Temperatura wody w akwarium morskim powinna oscylować w granicach 24-26 stopni Celsjusza. Istnieją także zimnowodne biotopy – tam optymalna temperatura wynosi ok. 17ºC. W obu przypadkach istotne jest utrzymanie jej na stałym poziomie (w obie strony). Dlatego akwaryści często decydują się na instalacje chłodziarki, która nie dopuszcza do przegrzania wody w upalne dni. Do przygotowywania wody do podmianek potrzebny jest filtr RO (odwróconej osmozy). W przeciwieństwie do odpieniacza, filtr RO nie odpowiada za czyszczenie akwarium morskiego. Do wizualnej aranżacji posłużą przede wszystkim specjalne skały oraz kamienie do akwarium. Świetnym materiałem służącym do budowy struktury rafy są również skały wytworzone przez człowieka, których zadaniem jest realistyczne odwzorowanie naturalnych właściwości skał na których powstaje rafa koralowa.

Moje pierwsze akwarium morskie - zasiedlanie

Zanim wpuścimy do akwarium morskiego pierwsze zwierzęta, musimy poczekać, aż ustabilizuje się w nim równowaga biologiczna. Należy w tym celu odczekać 4-6 tygodni od momentu nalania wody i uruchomienia wszystkich sprzętów. Woda morska to środowisko sprzyjające nie tylko hodowli ryb, ale również wielu gatunków koralowców, krewetek i krabów, gąbek, rozgwiazd itp. Bogactwo pod tym względem jest ogromne, ograniczeniem jest powierzchnia zbiornika i zasobność portfela. Wybór pierwszych zwierząt jest bardzo ważny, ponieważ ewentualne niepowodzenie potrafi szybko zniechęcić każdego do kontynuowania projektu pod tytułem „akwarium morskie”. Monitorujmy ich stan, dbajmy o wszelkie potrzeby i starajmy się utrzymać delikatną równowagę ekosystemu, a będzie nam ono służyło przez długie lata.

Istnieje wiele recept na to, jak zrobić akwarium morskie. Każdorazowo jednak potrzeba cierpliwości – żywe organizmy od koralowców po ryby wprowadza się powoli po uprzednim „dojrzeniu”. Przy racjonalnym podejściu można cieszyć się zminiaturyzowanym kawałkiem rafy koralowej lub innym podwodnym biotopem.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: