Karmienie koralowców i ukwiałów w akwarium morskim

Karmienie koralowców i ukwiałów w akwarium morskim

Autor: Michał Rogalski
Zastanawiasz się, jak odpowiednio karmić koralowce i ukwiały w swoim akwarium morskim? Ten przewodnik wnika w kulisy “karmienie koralowców i ukwiałów w akwarium morskim”, pokazując konkretne techniki i typy pokarmów, które wspierają zdrowie i piękno tych wrażliwych organizmów morskich. Dowiesz się, jak zbilansować dietę, aby zapewnić im wszystko, co potrzebne dla ich rozwoju, nie zakłócając przy tym równowagi ekosystemu akwarystycznego.

Najważniejsze Informacje

 • Karmienie koralowców wymaga zrozumienia ich złożonych potrzeb żywieniowych oraz znalezienia równowagi między dostarczaniem odpowiedniej ilości pokarmu a unikaniem zanieczyszczenia akwarium.

 • Podstawowe źródła składników odżywczych dla koralowców pochodzą z fotosyntezy, planktonu, rozpuszczonych związków organicznych i bakterii, przy czym różne gatunki mają indywidualne preferencje pokarmowe.

 • Wybór metody karmienia (punktowe, pasywne, za pomocą pomp) jest istotny dla efektywności karmienia koralowców, przy czym jakość wody, światło i regularne karmienie wpływają na ich prawidłowy wzrost i zdrowie.

Podstawy żywienia w akwarium morskim

Karmienie koralowców to proces, który wykracza poza prostą czynność podawania pokarmu. W rzeczywistości, to dokładna nauka, której zrozumienie jest kluczem do sukcesu każdego akwarysty. Wszystko zaczyna się od zrozumienia, że koralowce to nie tylko piękne, ale i złożone organizmy, które mają specyficzne wymagania żywieniowe.

Większość koralowców, które widzimy w akwariach morskich, to tzw. koralowce miękkie. Są one uważane za najprostsze w hodowli, głównie ze względu na ich mniejsze wymagania odżywcze. W ich przypadku, wielkość i jakość pokarmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia koralowców. Niektóre koralowce preferują karmienie po zmroku, podczas gdy inne są aktywne za dnia, co pokazuje, jak różnorodne mogą być ich potrzeby żywieniowe. Zajmując się hodowlą koralowców, warto zwrócić uwagę na te różnice.

Niestety, zaniedbanie tych potrzeb może prowadzić do osłabienia koralowców. To z kolei może prowadzić nawet do ich śmierci. Z drugiej strony, przekarmienie może skutkować nadmiernym wzrostem alg i zakłóceniami równowagi biologicznej w akwarium. Dlatego kluczowe jest znalezienie złotego środka - dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, które umożliwiają koralowcom trawienie pokarmu roślinnego, ale jednocześnie nie przeciążają ekosystemu.

Jednym z najważniejszych aspektów karmienia koralowców jest obserwowanie ich reakcji na podawany pokarm. Ta prosta czynność pozwala ocenić, czy koralowce są prawidłowo odżywione. Zdrowe koralowce wykazują intensywne kolory i widoczne przyrosty.

Na koniec warto przypomnieć, że karmienie koralowców to nie tylko dostarczanie im pokarmu, ale także tworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju. Właściwa jakość wody, oświetlenie oraz temperatura to tylko niektóre z czynników, które mają wpływ na zdrowie koralowców.

Jakie są potrzeby żywieniowe koralowców?

Żywienie koralowców to złożony proces, który wymaga zrozumienia ich unikalnych potrzeb. Niektóre koralowce są zdolne do fotosyntezy, co oznacza, że zawierają symbiotyczne algi, które dostarczają im do 85% potrzebnych składników odżywczych, takich jak:

 • węglowodany

 • aminokwasy

 • witaminy

 • kwasy tłuszczowe.

Bakterie stanowią kolejne ważne źródło składników odżywczych dla koralowców. Dostarczają one:

 • azotu

 • węgla

 • fosforu

 • śladowe pierwiastki

Dodatkowo, koralowce są w stanie wchłaniać rozpuszczone związki organiczne oraz rozpuszczone związki nieorganiczne, korzystając ze swojej miękkiej tkanki, co jest istotne w procesie budowy polipów koralowca.

Ciekawe jest to, że składniki odżywcze powinny być dostarczane koralowcom w formie prostych bloków konstrukcyjnych. Dzięki temu są one natychmiastowo spożywane, co zwiększa efektywność energetyczną.

Podsumowując, główne źródła składników odżywczych dla koralowców fotosyntetyzujących to:

 • fotosynteza

 • plankton (zooplankton i fitoplankton)

 • rozpuszczone związki organiczne

 • bakterie

Zrozumienie tych podstawowych zasad jest kluczowe dla utrzymania koralowców w zdrowiu i dobrej kondycji.

Typy pokarmu dla koralowców i ukwiałów

Kiedy już zrozumiemy podstawowe potrzeby żywieniowe koralowców, warto przyjrzeć się bliżej różnym typom pokarmu dla koralowców i ukwiałów. Na rynku dostępne są różne opcje, w tym:

 • mrożonki takie jak artemia, czerwony plankton i ikra homara

 • żywy plankton

 • gotowe mieszanki żywnościowe zawierające na przykład zooplankton, mikroalgi oraz artemię.

Przy karmieniu koralowców należy przestrzegać kilku zasad. Na przykład, zaleca się rozmrażanie mrożonych pokarmów w wodzie akwariowej oraz przechowywanie suchych pokarmów w chłodnym miejscu.

Warto też zwrócić uwagę na to, że koralowce naturalnie żywią się szerokim spektrum źródeł pokarmowych nocą. Włączają one zooplankton, fitoplankton oraz małe skorupiaki. Pokarmy takie jak fitoplankton są podstawą diety niektórych gatunków koralowców miękkich.

Regularne karmienie koralowców zbilansowaną dietą specjalnych pokarmów dla koralowców może przynieść widoczne efekty w postaci wzrostu i poprawy koloracji z czasem.

Wszystko to pokazuje, jak ważny jest wybór odpowiedniego pokarmu dla koralowców. Pamiętajmy, że każdy gatunek ma swoje unikalne wymagania żywieniowe, które muszą być spełnione, aby koralowce mogły rosnąć i rozwijać się w najlepszy możliwy sposób.

Metody karmienia koralowców

Oprócz wyboru odpowiedniego pokarmu, równie ważne jest to, w jaki sposób jest on podawany. Istnieje kilka różnych metod karmienia koralowców, każda z nich ma swoje unikalne zalety.

Karmienie punktowe

Pierwszą techniką, którą omówimy, jest karmienie punktowe. Wykorzystuje ono narzędzia takie jak pipety lub strzykawki, aby dokładnie dostarczyć pokarm blisko ukwiałów i koralowców.

Precyzyjne dostarczenie pokarmu bezpośrednio do otworów gębowych koralowców minimalizuje rozprzestrzenianie resztek jedzenia w wodzie akwarium, co zwiększa efektywność trawienia oraz spokojne chwytanie pokarmu i przyjmowanie większych substancji pokarmowych, w tym większych kawałków pokarmu, umożliwiające trawienie pokarmu roślinnego.

Niektóre koralowce, tak jak goniopory, reagują na punktowe dostarczanie pokarmu powolnym zamykaniem się, co pozwala im lepiej przechwycić i przetrawić pokarm.

Karmienie pasywne

Inną metodą jest karmienie pasywne. Polega ono na dodaniu pokarmu bezpośrednio do wody akwarium, co umożliwia koralowcom samodzielne chwytanie pokarmu zgodnie z ich naturalnymi rytmami żerowania.

Karmienie za pomocą pomp i falowników

Kolejną techniką jest karmienie za pomocą pomp i falowników. Użycie tych urządzeń w akwarium ułatwia równomierne rozprowadzenie pokarmu, co jest korzystne dla koralowców pobierających pokarm bezpośrednio z wody.

Karmienie za pomocą pomp i falowników pozwala na zautomatyzowanie procesu dystrybucji pokarmu, co zmniejsza potrzebę codziennych interwencji akwarysty.

Silny ruch wody w akwarium, generowany przez pompy i falowniki, może przyczynić się do łagodzenia stresu fizjologicznego u koralowców, wspierając ich zdrowie i wspomagając wzrost.

Rola światła w procesie odżywiania koralowców

Kiedy mówimy o odżywianiu koralowców, nie możemy pominąć roli światła. Światło jest niezbędne dla procesu fotosyntezy w symbiotycznych algach zakwaterowanych w koralowcach, które wytwarzają korzystne związki dla koralowca.

Badania wykazują, że światło o długości fali 455 nm jest najbardziej efektywne w stymulowaniu fotosyntezy u koralowców, a zakres światła niebieskiego i zielonego (450-550 nm) jest najbardziej efektywny dla symbiotycznych alg zooxanthellae.

Różne gatunki koralowców mają różne wymagania odnośnie intensywności światła do prawidłowego wzrostu. Na przykład Acropora muricata potrzebuje 400-500 μmol m^-2 s^-1, podczas gdy Lobophytum spp. i Sinularia spp. preferują intensywności na poziomie 50-150 μmol m^-2 s^-1.

Zalecane oświetlenie w akwarium wynosi od 8 do 12 godzin dziennie, a zbyt długie ekspozycje mogą doprowadzić do uszkodzeń tkanek koralowych, np. utraty pigmentów, oraz zmniejszać efektywność fotosyntezy zwłaszcza pod wpływem stresu związanego z wysoką temperaturą i intensywnością światła.

Wpływ jakości wody na odżywianie koralowców

Jakość wody w akwarium ma bezpośredni wpływ na zdrowie koralowców i ich zdolność do prawidłowego odżywiania się. Azotany odgrywają kluczową rolę w tym procesie, stymulując wzrost i kolorację koralowców.

Optymalny poziom azotanów w akwarium rafowym wynosi od 0,025 ppm do 5 ppm. Utrzymanie takiego poziomu zapobiega nadmiernemu wzrostowi niepożądanych alg i hamuje wzrost koralowców.

Warto tutaj zwrócić uwagę na stosunek Redfielda, który wynosi 16:1. Mówi on o zależności między azotanami a fosforanami. Niezrównoważone poziomy tych składników mogą prowadzić do zahamowania wzrostu koralowców i rozwoju niepożądanych alg.

Utrzymanie optymalnego poziomu azotanów jest możliwe przez:

 • regularne zmiany wody

 • unikanie przeładowania akwarium

 • odpowiednie dawkowanie pokarmu dla ryb

 • stosowanie metod naturalnych jak refugium z makroalgami.

Do tego, zooxantelle, czyli symbiotyczne algi, które są obecne w koralowcach, wymagają odpowiednich poziomów azotu, fosforu i innych makro- oraz mikroelementów dla prawidłowego odżywiania, co wiąże się ściśle z jakością wody w akwarium.

Częstość i ilość karmienia

Kiedy już znamy podstawy żywienia koralowców, warto zastanowić się nad częstością i ilością karmienia. Większość koralowców dobrze reaguje na codzienne karmienie. Niektóre gatunki mogą jednak wymagać rzadszego, nawet co kilka dni. Regularne karmienie koralowców 2-3 razy w tygodniu może je przyzwyczaić do pozostawania otwartymi w oczekiwaniu na pokarm. Koralowce potrzebują stałego dostępu do pokarmu. Dzięki niemu utrzymują swoje procesy metaboliczne..

Dojrzałe akwaria rafowe mogą korzystać z zwiększonego karmienia, co sprzyja wzrostowi mieszkańców. Należy rozpocząć od minimalnej ilości pokarmu, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, a następnie dostosować ilość w zależności od zdolności akwarium do radzenia sobie z dodatkowymi składnikami odżywczymi. Dostosowanie ilości oraz częstości karmienia jest kluczowe, aby uniknąć nadmiaru organicznego azotu i zagłodzonych koralowców w akwarium.

Pokarmy dla koralowców powinny być podawane po zgaszeniu światła, kiedy koralowce najintensywniej się pompują.

Monitorowanie reakcji koralowców na karmienie

Obserwacja reakcji koralowców na różne typy i ilości pokarmu jest kluczowym elementem zarządzania akwarium morskim. Monitoring reakcji koralowców na różne typy i ilości pokarmu jest istotny dla zrozumienia ich potrzeb żywieniowych i oceny ich stanu zdrowia.

Ich reakcje podczas i po karmieniu, takie jak wydzielanie macek karmicielskich przez Trachyphyllia geoffroyi, mogą dostarczyć ważnych informacji o ich zdrowiu. Nieprawidłowo odżywione koralowce mogą mieć cieńszą tkankę i mniejszą liczbę zooksantelli, co czyni je bardziej wrażliwymi na stres. Takie objawy jak nadmierne brązowienie wskazują na nadmiar pokarmu.

Podsumowanie

Podsumowując, prawidłowe karmienie koralowców to klucz do sukcesu w akwarystyce morskiej. Zarówno rodzaj pokarmu, jak i metoda jego podawania, mają znaczący wpływ na zdrowie koralowców i równowagę w ekosystemie akwarium.

Równie ważne jest zrozumienie, że różne gatunki koralowców mają różne wymagania żywieniowe. Znajomość tych potrzeb pozwoli nam dostarczać pokarm, który będzie dla nich najbardziej korzystny.

Pamiętajmy też, że jakość wody ma bezpośredni wpływ na zdrowie koralowców i ich zdolność do prawidłowego odżywiania się. Utrzymanie optymalnych poziomów azotanów i fosforanów jest kluczowe dla zdrowia koralowców.

Częstość i ilość karmienia to kolejny istotny aspekt, który wymaga dostosowania do indywidualnych potrzeb koralowców.

Na koniec, nie zapominajmy o monitorowaniu reakcji koralowców na karmienie. Obserwacja ich reakcji na różne typy i ilości pokarmu jest kluczowym elementem zarządzania akwarium morskim.

Najczęściej Zadawane Pytania

Jak karmić koralowce?

Aby skutecznie karmić koralowce, zaleca się stosowanie preparatów aminokwasowych lub dodawanie pokarmu bezpośrednio do akwarium. Karmienie bezpośrednie za pomocą pipety lub strzykawki może być również skuteczną metodą dostarczenia pokarmu. Powinieneś również pamiętać, że te wytyczne to tylko punkt wyjścia.

Jak pozbyć się glonów z akwarium morskiego?

Aby pozbyć się glonów z akwarium morskiego, użyj lampy UV przez kilka dni, aby zniszczyć jednokomórkowe glony. Palestynie zaleca się stosowanie flukonazolu, który może mieć negatywny wpływ na niektóre organizmy.

Jak długo świecić światło w akwarium morskim?

W akwarium morskim zaleca się świecenie światła przez 8-12 godzin dziennie, aby zapewnić odpowiednią ilość energii dla koralowców. Dłuższy czas światła może przynieść korzyści symbiotycznym glonom.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: