Anubias w akwarium – co musisz wiedzieć?

Anubias w akwarium – co musisz wiedzieć?

Autor:

Anubias jest chętnie uprawiany w akwarium, gdyż uchodzi za żelazną roślinę i sprawdza się nawet w gorszych warunkach. Znosi błędy osób początkujących. Wystarczy go doświetlać, a odwdzięczy się prawidłowym wzrostem. Ma grube liście, ogonki i korzenie, dlatego nie jest zjadany i niszczony przez ryby. Jego liście służą im do wypoczynku, składania jaj, a gęste korzenie mogą być schronieniem dla narybku. Jak go uprawiać i które odmiany wybierać?

Anubias to roślina wieloletnia należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). Do rodzaju należy kilka tysięcy gatunków. Charakteryzują się wolnym wzrostem – jeden liść może wyrastać nawet przez kilka tygodni. Wykształcane organy są jednak grube i wytrzymałe, dlatego nie są niszczone nawet przez najbardziej „ciekawskie” ryby. Kłącza są masywne, pełzające, gęsto porośnięte liśćmi i korzeniami. Blaszki liściowe mają różną wielkość i kształt (jajowaty, wydłużony, prawie trójkątny) w zależności od gatunku lub odmiany. Anubias może zakwitnąć – kwiat jest zielonkawy, kolbiasty. Zjawisko nie jest zbyt częste, ale zdarza się w warunkach sztucznych. Rośliny akwariowe takie jak anubias nadają się do tworzenia form bonsai, można je uprawiać (mocować) na korzeniu. Cena w sklepach, również na plantica.pl, jest standardowa – jeden anubias (mała sadzonka) kosztuje średnio 10-25 zł.

Anubias – wymagania, uprawa, sadzenie i rozmnażanie

Anubiasy świetnie radzą sobie w warunkach słabszego oświetlenia. Lubią światło rozproszone (optymalnie 0,3W/l przez 8-10 godzin dziennie). Z powodzeniem można je uprawiać wraz z roślinami pływającymi (np. rzęsą, salwinią). Nadmierne oświetlenie może im zaszkodzić (przebarwienia liści, częste porastanie glonami). Dobrze rosną w temperaturze oscylującej w granicach 20-30°C. Mogą być uprawiane w akwariach zimnowodnych. Prawidłowe pH wynosi 5,5-8,0. Preferują wodę miękką do średnio twardej. Lubią częste podmiany wody. Podłoże, w którym najlepiej się ukorzeniają, to mieszanina piasku, torfu i gliny. Gruboziarnisty żwir jest także odpowiedni. Można je sporadycznie dokarmiać nawozem z potasem i mikroelementami. Nawożenie nie jest wymagane (podobnie jak stosowanie CO2). Sadzenie jest proste – po prostu roślinę umieszcza się przy podłożu, starając się nie przykrywać kłącza. Można ją przytwierdzić lekko kamieniem, ukorzeni się sama. Do korzeni i innych elementów dekoracji anybiasy przyczepia się, odpowiednio manewrując korzeniami (wkrótce rozrosną się i ustabilizują) za pomocą gumek recepturek (są bezpieczniejsze dla ryb od linek) lub nitki/żyłki. Rozmnażanie anubiasa jest bardzo łatwe – wystarczy po prostu podzielić kłącza. Nowa sadzonka powinna posiadać przynajmniej trzy liście. Na bieżąco trzeba usuwać zżółkniałe, gnijące i uszkodzone liście. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne, ale pozwala utrzymać dobre parametry wody. Poszczególne formy i odmiany niekiedy mają specyficzne wymagania, w porównaniu z wymaganiami rodzaju anubias, dlatego warto zagłębić się w ten temat.

Roślina akwariowa anubias – w jakich formach wybierać?

W sklepach akwarystycznych dostępne są różne formy anubiasów znacznie różniące się wyglądem. Najmniejszy na świecie jest anubias nana Pangolino. Ma ciemnozielone, wydłużone liście. Dorasta do 3 cm wysokości. Anubias barteri nana (niski) jest jedną z mniejszych form (podobnie jak nana petite). Ma drobne liście i osiąga 3-5 cm wysokości. W akwarium mocuje się go na korzeniach, grotach i obsadza nim front. Na wyróżnienie zasługuje także anubias nana pinto. Jego blaszki posiadają białe przebarwienia. W środkowej części zbiornika warto uprawiać anubias congensis. Wytwarza długie, ostro zakończone liście, wyrastające pod ostrym kątem. Zbliżony kształt liści charakteryzuje anubias lanceolata. Anubias gracilis jest wysoki, wytwarza atrakcyjne, strzałkowate liście. Zaleca się go sadzić przy tylnej szybie jako tło dla mniejszych roślin. Spektakularną formą jest anubias coffeefolia. Jego blaszki liściowe są mocno pomarszczone i przypominają liście kawy arabskiej (stąd nazwa). Dużą popularnością u akwarystów cieszy się anubias heterophylla. Wytwarza jasnozielone liście o długości do 25 cm. Blaszki są lekko pofałdowane. Zaleca się go sadzić w tylnej części akwarium. Królem w obrębie rodzaju jest Anubias gigantea. W środowisku naturalnym (obszar Afryki) osiąga nawet kilka metrów wysokości, w akwarium raczej nie przekracza 1 m. Liście mają długość 10-30 cm i szerokość 10-17 cm.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: