Akwarium na ziemi ogrodowej

Akwarium na ziemi ogrodowej

Autor:

Akwarium zakładane na bazie ziemi ogrodowej ma swoje zalety i wady, zyskuje uznanie zarówno u miłośników zbiorników zakładanych w technologii HT (high), jak i LT (low). O tym jaka ziemia, np. kwiatowa, powinna być wprowadzona, decyduje rodzaj akwarium, roślinność, a czasem nawet obsada ryb. Istotne jest także właściwe przygotowanie ziemi do akwarium. Co trzeba wiedzieć w powyższych tematach?

Ziemia ogrodowa jako podłoże w akwarium nie jest niczym nowatorskim – takie rozwiązanie jest stosowane od dekad. W akwariach towarzyskich aranżowanych bez konkretnego stylu przegrywa jednak z podłożem żwirowym oraz piaskowym (chociaż można je połączyć). Częściej jest praktykowana w akwariach typu holenderskiego. Zakładanie akwarium na ziemi ogrodowej zwiększa efektywność uprawy roślin wodnych, a przy tym w pewnym stopniu pozwala ograniczyć koszty – ziemia jest tańsza od żwiru.

Jak przygotować ziemię do akwarium?

Do usypania podłoża w akwarium można wykorzystać różnorodną ziemię ogrodową kupioną w markecie. Nadaje się nawet ta uniwersalna. Przy tworzeniu warstw powinno się usuwać zanieczyszczenia (nieprzerobione części) takie jak liście, korzenie oraz rozkładające się drewno. Wartościowa jest także ziemia do kaktusów i sukulentów – jest mniej zbita i pulchniejsza.

Podłoże najlepiej najpierw wysypać w pojemnym naczyniu, gdyż z reguły miesza się go z dodatkami. Akwarium, a w zasadzie roślinność na ziemi ogrodowej będzie miało lepszy start, jeśli wzbogaci się je kulkami gliniano-torfowymi. Do rozluźniania podłoża przyda się piasek. Aby obniżyć pH wody, ziemię ogrodową miesza się z torfem (1:2, 1:3, 1:4). To pozwoli ograniczyć glony (zwłaszcza nitkowate), a także uskuteczni działanie ewentualnych preparatów. Istotne składniki do oczyszczania wody to keramzyt (stanowi bazę dla bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych) oraz węgiel aktywny (z początku działa jako filtr, potem jego działanie jest podobne jak keramzytu).

Ziemia ogrodowa w akwarium – wprowadzenie krok po kroku

Aranżacja podłoża i obsady roślinnej jest bardzo łatwa niezależnie od rodzaju użytego materiału. Warstwę jednolicie wymieszanej ziemi ogrodowej z dodatkami wysypuje się na dno w taki sposób, aby zachować przerwy (1-2 cm) od wszystkich szyb. W akwarium na ziemi ogrodowej, która ma dobry dostęp do światła, mogą masowo wyrastać glony. Robi się to także ze względów estetycznych – trzeba unikać brudzenia szyb teraz i później, w czasie prac pielęgnacyjnych. Grubość warstwy to sprawa względna, często zależna od pojemności akwarium. Z reguły wystarczy ok. 2 cm. Na nią i na brzegach akwarium wysypuje się piach lub żwir. Polecana jest grubsza warstwa, która ograniczy wypływanie ziemi i innych składników. Zdarza się, że akwaryści rozdzielają dwie warstwy np. siatką. To nie jest szczególnie dobry pomysł. Utrudnia sadzenie czy przesadzanie roślin, a i samej zieleni może sprawiać kłopoty przy ukorzenianiu. Łącznie dla roślin warto usypywać warstwy przynajmniej 4-5 cm od frontu i nawet 6-8 cm w tylnej części zbiornika. Następnie akwarium zalewa się wodą. Częściowo, aby łatwiej było sadzić rośliny.

Akwarium na ziemi ogrodowej a podmiana wody i nawożenie

Częstotliwość podmiany wody to sprawa indywidualna, zależna od jakości wody, potrzeb ryb, rodzaju filtracji i wielkości zbiornika. Z reguły wodę podmienia się co 2-4 tygodni (od 30 do 50%). Należy używać odstanej wody. W ziemi ogrodowej, która zawiera keramzyt, węgiel aktywny i inne dodatki wspierające rozwój mikroorganizmów zabieg będzie wykonywało się rzadziej. Wodę trzeba wlewać wolno – po szybce, na roślinę o grubych liściach lub na płaski talerz. Istotne jest, aby nie zruszyć wierzchniej warstwy podłoża na tyle, by odsłoniła się ta głębsza – ziemia. Nawożenie akwarium na ziemi ogrodowej jest podobne jak przy innych podłożach. Różnica jest taka, że ziemia sama w sobie zawiera cenne składniki pokarmowe i przez kilka miesięcy od startu nawożenie może być mniej intensywne. W podłożu często umieszcza się kulki nawozowe, a nawet pałeczki kwiatowe. Oczywiście jakość nawożenia zależy od oświetlenia. Nawożenie bez codziennego doświetlania akwarium nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Jako podłoże można zastosować gotowe produkty dostępne w sklepach akwarystycznych oparte na bazie ziemi ogrodowej. Pozwalają na utrzymanie wody o dobrej jakości, harmonijny wzrost nawet wymagających roślin i utrzymanie niskiego pH. Ponadto czasem wykorzystuje się zwykłą ziemię ogrodową. Ta jednak bywa problematyczna. Trzeba ją wyparzyć, aby pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, a przy okazji likwiduje się niestety te pożyteczne. Może zawierać metale ciężkie, a także odpady nieorganiczne.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: