Jak dbać o oczko wodne?

Jak dbać o oczko wodne?

Autor: Admin Admin

Oczko wodne harmonijnie wkomponowane w przestrzeń może być niesztampową dekoracją i jednocześnie atrakcją w ogrodzie. Posadzone rośliny nadają zbiornikowi naturalnego charakteru, obserwacja ryb (i innych organizmów wodnych) dostarcza dużo frajdy i przy okazji uspokaja. Aby taki obiekt spełniał swoją rolę powinien być odpowiednio pielęgnowany. Jak dbać o oczko wodne?

Oczko wodne harmonijnie wkomponowane w przestrzeń może być niesztampową dekoracją i jednocześnie atrakcją w ogrodzie. Posadzone rośliny nadają zbiornikowi naturalnego charakteru, obserwacja ryb (i innych organizmów wodnych) dostarcza dużo frajdy i przy okazji uspokaja. Aby taki obiekt spełniał swoją rolę powinien być odpowiednio pielęgnowany. Jak dbać o oczko wodne?

Pielęgnacja oczka wodnego trwa w zasadzie cały rok, oczywiście zimą wymaga mniej pracy niż w trakcie sezonu. Zauważa się tutaj także pewną zależność – im mniejszy zbiornik, tym więcej uwagi trzeba mu poświęcić. Ma to praktyczne uzasadnienie: w oczkach wodnych o dużej pojemności zachodzą procesy, dzięki którym łatwiej jest uzyskać stan równowagi ekologicznej. Aby tak się stało, oczko powinno być obsadzone zielenią i umiarkowanie zarybione. Z reguły jednak zabiegi wykonuje się regularnie. Można przyporządkować je pod względem pór roku.

Wiosna – gdy przyroda budzi się do życia

Najważniejsze zabiegi wiosenne dotyczą „duszy” oczka wodnego – wody. Jeśli woda była na zimę wypompowana, zbiornik należy z powrotem napełnić. Wcześniej usuwa się wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się na dnie późną jesienią i zimą. Ryby i rośliny można przenieść po około tygodniu od napełnienia. Woda powinna być odstana. Warto użyć „biostarterów”, to pozwoli zaszczepić pożyteczne mikroorganizmy. W przypadku oczka napełnionego wodą najważniejsze jest usunięcie odpadów z dna, np.: mułu. Najłatwiej pracę wykonuje się przy użyciu specjalnego odkurzacza do oczek wodnych. Przy okazji warto sprawdzić parametry wody (twardość, pH) i w razie czego zastosować odpowiednie preparaty uzdatniające.

Wiosna to także najlepszy czas na sadzenie zieleni. Poszczególne gatunki umieszcza się w oparciu o zalecane strefy głębokości. Można je sadzić w specjalnych kieszeniach, bezpośrednio w gruncie (np.: strefa brzegowa) lub pozostawiać w pojemnikach (te najczęściej maskuje się kamieniami). Roślinom, które już rosły w zbiorniku, należy usunąć martwe, zgniłe fragmenty. Kiedy minęło ryzyko przymrozków, trzeba uruchomić urządzenia techniczne: pompy, filtry, kaskady, itp. Lampy UV podłącza się dopiero po 2-3 tygodniach od uruchomienia filtra (przez ten okres rozwiną się w nim bakterie oczyszczające).

Lato – gdy zbiornikowi zagrażają glony i inne niekorzystne organizmy

Zabiegi pielęgnacyjne w oczku wodnym w miesiącach letnich stoją pod znakiem walki z glonami. To prawdziwa plaga, która ma niekorzystny wpływ nie tylko na efekt wizualny oczka (zazieleniona woda i grube „kożuchy” źle wyglądają), ale także zdrowotność organizmów w nim żyjących (w skrajnych przypadkach może wystąpić poważny niedobór tlenu). Jednym ze sposobów eliminacji glonów jest zakup wydajnego filtra dopasowanego do pojemności zbiornika. Kolejny to używanie promienników UV, które uszkadzają komórki glonów i powodują ich zbrylanie, dzięki czemu zanieczyszczenia są łatwiej wyłapywane. W sytuacji, gdy sprzęt zamontowany w oczku wodnym okazuje się niewystarczający, zaleca się skorzystać ze środków chemicznych lub biologicznych (sklepy oferują szeroki asortyment pod tym względem).

Oczko wodne latem może stać się siedliskiem komarów (owady składają jaja w wodzie). Problem można jednak szybko rozwiązać – trzeba po prostu często uruchamiać pompę lub zainstalować kaskadę, czy fontannę. Insekty preferują stojącą wodę, więc napowietrzony zbiornik z dobrym obiegiem wody będą omijały szerokim łukiem. Ich naturalnymi wrogami są ryby, płazy i drapieżne owady (ważki, pływaki żółtobrzeżki).

Jesień – gdy oczko wodne trzeba przygotować do zimy

Jesienią przed nastaniem mrozów powinno się wyłapać ryby, wyjąć mniej mrozoodporne rośliny a następnie przenieść je do pomieszczenia (dotyczy to przede wszystkim zbiorników o pojemności poniżej 10m² i głębokości mniejszej niż 1m). W głębszych oczkach wodnych (1,5-2 m) nie dochodzi do zamarznięcia dna i większość gatunków flory i fauny (nawet koi) może zimować. Wtedy jednak należy nie dopuszczać do zamarznięcia lustra wodnego (korzystając z pływaka, ewentualnie skimmera). Tuż nad lustrem wodnym warto rozwiesić siatkę o drobnych oczkach, która zatrzyma spadające liście i inne zanieczyszczenia. Sprzęt należy przenieść do chłodnego pomieszczenia. Warto zapytać sprzedawcę o sposób jego przechowywania, gdyż z reguły urządzeń nie powinno się opróżniać z wody (przykładowo można je trzymać w misach). Zbiorniki betonowe należy opróżnić, gdyż podczas zamarzania (a później odmarzania) wody może dojść do niszczenia jego dna i ścian.

Zima – gdy do oczka wodnego zagląda się sporadycznie

Zimowa pielęgnacja dotyczy oczek wodnych, w których zimują ryby i rośliny. Podstawowe działanie to, jak było wcześniej wspomniane, ochrona przed zamarzaniem lustra wodnego (np.: przez wykorzystanie pływaka). Warto pozostawić także wystające łodygi trzcin, które usprawniają wymianę gazową. W sytuacji, gdy temperatura spada poniżej 0°C, należy uruchomić grzałkę.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: