Jakie szkło do akwarium

Jakie szkło do akwarium

Autor: Michał Rogalski

Decydując się na założenie akwarium nie da się oczywiście pominąć tematu szkła z jakiego wykonany będzie nasz zbiornik. Odpowiednia decyzja na tym etapie jest bardzo ważna - akwarium nie jest elementem, który po założeniu zbiornika możemy łatwo zmienić czy zmodyfikować jak choćby filtr. Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo - akwarium musi być odporne na rozszczelnienie spoiny silikonowej czy pęknięcie szyby. Obecnie nie bez znaczenia jest również estetyka wykonania zbiornika - pojawiło się na rynku wiele możliwości jak choćby wykorzystanie szkła Opti White o zwiększonej przepuszczalności światła. Jakie więc czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę przy zamawianiu akwarium?

Grubość szkła

Najważniejszą kwestią do rozważenia jest grubość szyby z jakiej wykonany będzie nasz wymarzony zbiornik. Odpowiedni wybór grubości szkła decyduje o tym, czy akwarium nie będzie podatne na rozszczelnienie lub pęknięcie na skutek zbyt dużego w stosunku do wytrzymałości szkła naporu słupa wody. Najważniejszym wymiarem decydującym o grubości szkła jest wysokość akwarium - największe naprężenia mają miejsce w górnej części zbiornika. Przykładowo, akwarium o wymiarach 120x60x60 będzie wymagać zastosowania szkła minimum 10mm lub 12mm bez dodatkowych wzmocnień. Jednocześnie z takiego samego szkła można bezpiecznie zalewać zbiornik o dwukrotnej powierzchni dna 240x60 ale wysokości 45cm. Często padają zapytania o bardzo wysokie akwaria - np. 120x50x80. Może się wydawać, że to "tylko" 480l ale szkło będzie musiało mieć aż 15mm (lub 19mm bez wzmocnień). Poza utrudnionym serwisem przy takiej wysokości słupa wody, musimy się liczyć z ewentualnymi problemami z doświetleniem dna w przypadku akwarium roślinnego oraz bardzo wysoką ceną samego zbiornika. Taką samą grubość szkła stosuje się już w bardzo dużych akwariach - np. 320x70x70 czyli litrażowo trzykrotnie większych. Wysokość zbiornika jest bardzo ważnym parametrem - zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i wygodny obsługi - akwarium do 60cm wysokości nie nastręczą nam większych problemów, każde kolejne centymetry warto już przemyśleć, szczególnie jeśli planujemy akwarium roślinne. Również dla zdecydowanej większości ryb bardziej istotna jest powierzchnia dna niż wysokość słupa wody.

Wzmocnienia

Kolejnym dylematem, z którym przyjdzie zmierzyć się akwaryście jest zastosowanie dodatkowych wzmocnień. Konstrukcje te mają postać podłużnych listw szklanych wklejonych wzdłuż górnych krawędzie zbiornika. Przy bardzo dużych zbiornikach stosuje się je czasem również przy dnie. Mają one na celu usztywnienie dłuższych ścian akwarium aby zniwelować naprężenia wynikające z nacisku słupa wody w centralnej części zbiornika. Niekiedy dodatkowo zamontowane są jeszcze wzmocnienia poprzeczne. Zaletą wzmocnień jest oczywiście możliwość klejenia nawet bardzo dużych zbiorników ze szkła. W akwariach średniej wielkości (do około 500-600l) pozwalają również na zastosowanie szkła o niższej grubości co ma znaczący wpływ na cenę zbiornika. Przykładowo, akwarium o popularnym wymiarze 150x50x60 można skleić ze szkła 15mm bez wzmocnień lub 10mm przy ich zastosowaniu. Przy kosztach szkła i specyfice obróbki tafli grubszych niż 10mm oznacza to zwykle nawet dwukrotną różnicę w cenie akwarium.

Zastosowanie wzmocnień warto jednak przemyśleć w dwóch sytuacjach. Po pierwsze jeśli planujemy zbiornik otwarty z podwieszaną lampą, wzmocnienia znacząco obniżą estetykę całego zestawu, poza tym będą wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych aby utrzymać je w czystości.

Nieco inną sytuację mamy w przypadku zbiorników zabudowanych. Z jednej strony wzmocnienia nie będą widoczne bo zasłoni je pokrywa. Niemniej ograniczą nam dostęp do akwarium przy serwisie, co szczególnie będzie miało znaczenie w akwariach stosunkowo wąskich i wysokich. Wyobraźmy sobie akwarium o rozmiarach 120x35x60 sklejone ze szkła 10mm. Wzmocnienia wzdłużne zabiorą około 15cm szerokości zbiornika. Jeśli do tego zamontujemy pokrywę może okazać się, że serwis zbiornika przy otworze szerokim na 20cm okaże się bardzo utrudniony. W takich wypadkach warto przemyśleć jednak wybór grubszego szkła i przeboleć wyższy koszt początkowy - na pewno nie będziemy tego żałować w przyszłości.

Szkło OptiWhite

Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają zbiorniki ze szkła Optiwhite. Ten rodzaj szkła charakteryzuje się nieco innym składem chemicznym niż standardowy Float dzięki czemu ma zwiększoną przejrzystość i inne zabarwienie. Optiwhite w porównaniu ze zwykłym szkłem jest jaśniejszy, przekrój tafli ma zabarwienie błękitne a nie ciemnozielone, często jest wykorzystywane również w budownictwie. Szkło Optiwhite jest więc w pewnym sensie odbarwione i akwarium staje się bardziej przejrzyste, dzięki czemu przepuszcza więcej światła. Należy zaznaczyć, że Optiwhite to nazwa szkła oferowanego przez firmę Pilkington, na rynku pojawiły się również akwaria z podobnego rodzaju szkła, ale o innej nazwie - np. VIV Ultraclear. Charakteryzują się podobnymi właściwościami, natomiast inny jest po prostu dostawca materiału.

Akwaria ze szkła Optiwhite są niestety znacząco droższe niż te wykonane ze szkła Float. Wynika to głównie z faktu, że sam materiał kosztuje o wiele więcej niż standardowe szkło Float. Ponadto sprawdzone firmy wykonujące zbiorniki z takiego szkła wykorzystują polerowanie krawędzi (w przeciwieństwie do zwykłego szlifu), dzięki czemu efekt wizualny jest o wiele lepszy, natomiast wiąże się z dodatkowym kosztem obróbki. Akwaria z takiego szkła klejone są zwykle przezroczystym silikonem - pozwala to na maksymalne uwypuklenie walorów jasnego szkła.

Szkło odżelaźnione stosuje się głównie w akwarystyce typowo ozdobnej. Wypielęgnowane akwarium roślinne, z dobrym oświetleniem (najlepiej podwieszanym) w dobrze sklejonym i wypolerowanym akwarium Opti White prezentuje się wyjątkowo efektownie. Szkła praktycznie nie widać i w niczym nie zaburza odbioru podwodnego świata, w tym roślin i zwierząt. Również akwarium morskie, w którym używa się oświetlenia z dużą zawartością niebieskiego widma będzie się świetnie prezentować.

W zależności od naszego budżetu szkło OptiWhite jest warte rozważenia - bardzo podnosi walory dekoracyjne akwarium. Szkło to, poza barwą, ma takie same właściwości jak standardowe Float. Podejmując decyzję co do tego jakiej grubości szkła użyć stosujemy więc te same zasady niezależnie od tego z jakiego szkła ostatecznie powstanie nasz zbiornik. Pamiętajmy aby składając zlecenie u fachowca zapytać, czy krawędzie na pewno będą wypolerowane. Należy zwrócić uwagę czy akwarium będzie klejone metodą bezwałkową (niewidoczny silikon na łączeniach) lub czy wałek silikonu jest minimalny. Warto również zainwestować w stosunkowo grubsze szkło aby uniknąć konieczności wklejania wzmocnień - wtedy efekt będzie maksymalny. W przypadku szkła typu Opti większa grubość szyby ma również dodatkowy efekt dekoracyjny, który w przypadku szkła Float nie występuje ze względu na ciemny przekrój tafli.

Gdzie zamówić akwarium?

Niezależnie od tego z jakiego szkła ostatecznie będziemy zamawiać zbiornik warto złożyć zamówienie w sprawdzonych miejscach. Prawidłowy adres to sklep typowo akwarystyczny (stacjonarny lub internetowy) lub zakład szklarski. Dobre sklepy akwarystyczne współpracują z solidnymi wykonawcami, często istnieje też możliwość zobaczenia oferowanych akwariów przed złożeniem zamówienia. Mamy też wtedy możliwość porównania na żywo akwarium Float i Opti White, sprzedawca może też pomóc np. dobrać odpowiednie oświetlenie i pozostały osprzęt. Drugie wyjście to zamówienie zbiornika bezpośrednio u producenta (zakład szklarski) natomiast musimy szukać firmy, która specjalizuje się w wykonywaniu akwariów - nie każdy szklarz ma w tym zakresie doświadczenie.

Na koniec warto jeszcze poruszyć temat szkła hartowanego. Jest to szkło specjalnie wzmacniane pod kątem odporności na uderzenia. Wbrew pozorom nie jest zalecane do budowy akwarium. Szkło hartowane w przypadku pęknięcia (mimo dużej wytrzymałości nie jest niezniszczalne) rozpada się momentalnie na małe fragmenty. W przypadku uszkodzenia szyby akwarium, w którym znajduje się już woda momentalnie wylewa się ona ze zbiornika - szyba praktycznie "znika". Planując bardzo duże akwarium lepiej rozważyć jego wykonanie ze szkła laminowanego, czyli takiego, które jest łączone specjalną folią z kilku cieńszych tafli. W przypadku zewnętrznego uszkodzenia całość szyby dalej pozostaje na miejscu a pęknięcie nie powoduje wycieku.

Niezależnie od tego jakiego rodzaju szkła, jego grubości, rozmiarów itp. użyjemy do budowy akwarium w domu koniecznie pamiętajmy o zapewnieniu podstawy mającej odpowiednią nośność w postaci szafki lub stelaża. W przypadku krzywej lub bardzo źle wypoziomowanej podstawy szyba stanowiąca dno akwarium jest narażona na pęknięcie nas skutek zbyt dużych naprężeń występujących po zalaniu akwarium wodą.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: