Mętna woda w akwarium – co robić?

Mętna woda w akwarium – co robić?

Autor:

Dlaczego woda w akwarium jest mętna, także po wyczyszczeniu akwarium? Takie pytanie często zadają sobie akwaryści, nie tylko ci początkujący. Mętna woda w akwarium zazwyczaj świadczy o wystąpieniu problemu, chociaż przyczyny mogą być różne. Bardzo często jest związana z przekarmianiem ryb, znacznym pogorszeniem jakości wody, a nawet wystąpieniem pierwotniaków. Jak nie dopuszczać do takich sytuacji, a w razie potrzeby skutecznie poradzić sobie z nimi?

Zmętnienie wody w akwarium może być czasowe lub wręcz przeciwnie – problem będzie narastał. Mętna woda po wymianie wody zdarza się i często jest wynikiem nadgorliwości. W „dojrzałym” akwarium do takich sytuacji nie powinno dochodzić.

Dlaczego woda w akwarium robi się mętna?

Akwarium to zbiornik zamknięty, w dodatku o mocno ograniczonej pojemności. W wodzie zachodzą różnorodne procesy, które mogą doprowadzić do jej zmętnienia. W pewnym stopniu przyczyniają się do tego ryby, które chętnie kopią w podłożu i powodują unoszenie zanieczyszczeń. Nie jest to jednak taka skala, aby była szkodliwa. To naturalny sposób życia wielu ryb, np. piskorków czy kirysków. Czasem mleczna woda powstaje po zakupie lub przyniesieniu niewłaściwego podłoża. Przy nalaniu wody okazuje się, że nie widać nawet dekoracji. Po pewnym czasie (np. kilka dni) w nowo założonym akwarium mętna, mleczna woda po podmianie się klaruje. Niestety może to nie wystarczyć – trzeba wymienić żwir na ten przeznaczony do celów akwarystycznych. Często winna jest likwidacja pożytecznej flory bakteryjnej w czasie czyszczenia sprzętu. W dojrzałym akwarium sprawa jest poważniejsza, gdyż świadczy o wystąpieniu pierwotniaków. Mogą pojawiać się nie tylko w zanieczyszczonej wodzie, ale również przy nadmiernie częstych podmianach. Pierwotniaki zabierają tlen, co może doprowadzić do niedotlenienia i śmierci ryb.

Mętna woda w nowym akwarium po starcie – co zrobić?

Start akwarium i mętna woda nie powinny iść ze sobą w parze. Zazwyczaj – jak było to wcześniej wspomniane – wiąże się z niewłaściwie dobranym podłożem. Mleczna woda w nowym akwarium po założeniu może zniechęcić do przygody z podwodnym, zminiaturyzowanym światem. Raczej nie ma dużego wpływu na zdrowie ryb, niemniej ma znaczenie estetyczne. Jak wyklarować wodę w akwarium w takim wypadku? Można poczekać kilka dni, aż zanieczyszczenia same opadną. Akwarium jednak trzeba będzie i tak w końcu czyścić, gdyż osad zbierze się także na szybkach. Być może mimo wszystko konieczna będzie wymiana żwiru, gdyż kolejne podmiany wody i aktywność ryb będą powodowały brudzenie. Warto przy tym zmierzyć odczyn i twardość wody (testy do wody są dostępne w w naszym sklepie akwarystycznym), gdyż mogą znacznie one odbiegać od tych optymalnych.

Mętna woda w akwarium po podmianie

Mętna woda w akwarium po zalaniu często wiąże się z niewłaściwymi pracami czyszczącymi. Warstwy filtracyjne i inne elementy filtra z reguły czyści się pod bieżącą, kranową wodą. Tak jest najwygodniej i jednocześnie wydajnie - potrzeba przecież sporej ilości wody, by wyczyścić filtr. Niestety jest to błędne założenie. Optymalnie warstwy filtracyjne czyści się w wodzie pochodzącej z akwarium (tak, jest to uciążliwe). Nie powinny być wyczyszczone na błysk. Dzięki temu nie będzie dochodzić do likwidowania pożytecznej flory bakteryjnej, która odpowiada za niwelowanie związków chemicznych pochodzących m.in. z produktów przemiany materii ryb. Zdarzają się osoby, które wyparzają materiały filtracyjne. Nie wolno tego robić. Dodatkowo mętna woda po rozruchu jest wynikiem unoszenia się zanieczyszczeń dotychczas zalegających na dnie. Nawet dobrej jakości odmulacz nie usunie wszystkiego. Zmętniała woda w akwarium wyklaruje się naturalnie. Pożyteczne bakterie potrzebują 3-4 tygodni do namnożenia. Proces można przyśpieszyć przez wykorzystywanie preparatów „na start”.

Jak wyklarować wodę w akwarium?

Pierwszym krokiem w zapobieganiu problemowi jest najczęściej dotarcie do źródeł, tzn. odnalezienie przyczyn. W tym wypadku warto je znać nie po to, by doraźnie wyklarować wodę (istnieją uniwersalne sposoby), tylko po to, by podobne sytuacje nie pojawiły się w przyszłości. Mętna woda w akwarium jest uciążliwa, ale pomogą nawet domowe sposoby. Niestety jest to kolejna podmiana wody (odstana), czasem zakup nowego podłoża. Ponadto trzeba starać się czyścić filtr w wodzie akwariowej (przynajmniej jedną warstwę, np. ceramikę). Istotne jest prawidłowe (nienadgorliwe) karmienie ryb i obsada roślinna. Z „niedomowych” sposobów pomogą preparaty, które przywracają równowagę w zbiorniku wodnym.

Czemu woda w akwarium robi się mętna? Przyczyny są różne. Tutaj „szczęściem w nieszczęściu” jest fakt, że niezależnie od nich, wykonywane działania są podobne.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: