Przewodnik po gatunkach – Barwniak czerwonobrzuchy

Przewodnik po gatunkach – Barwniak czerwonobrzuchy

Autor:

Barwniak czerwonobrzuchy, pielęgnica czerwonobrzucha (Pelvicachromis pulcher) to pięknie wybarwiona ryba z pielęgnicowatych, która będzie żywą ozdobą każdego akwarium. Osiąga względnie małe rozmiary jak na pielęgnice, ale zdecydowanie wyróżnia się w zbiorniku. W praktyce barwniak czerwonobrzuchy poradzi sobie w średnim akwarium, a hodowla może być prowadzona nawet przez początkujących akwarystów. Co trzeba wiedzieć o tym gatunku?

Barwniak czerwonobrzuchy, czerwony pochodzi z Afryki, gdzie zasiedla płytkie, wolno płynące lub stojące wody. Niektóre populacje występują także w lekko słonych wodach, w strefie przypływów. Ryby można spotkać m.in. w Nigerii (delta Nigru), Kamerunie i Beninie.

Barwniak czerwonobrzuchy – rozmiar, wygląd i cena

Barwniak czerwonobrzuchy to ryba średniej wielkości – samiec osiąga do 10 cm, samica do 8 cm długości. Samce mają bardziej smukły kształt i dłuższe płetwy. Samice są atrakcyjniej wybarwione, gdyż ich zaokrąglony brzuch ma rubinowe zabarwienie (kolor staje się intensywniejszy w okresie rozrodczym). U samca brzuch ma nieco mniej wyrazistą pomarańczowo-czerwoną barwę. Górny odcinek ciała u obu płci ma srebrzysto-oliwkową barwę, przez ciało przebiega ciemny pas, na płetwach występują żółte lub pomarańczowe przebarwienia oraz czarne plamy. W sprzedaży dostępna jest także odmiana albinotyczna. Ceny za pielęgnice czerwonobrzuche zależą od punktu sprzedaży i wielkości ryb. Trzeba jednak liczyć się z kosztem 8-10 złotych za sztukę. Barwniaki czerwonobrzuche dożywają średnio do 5 lat.

Z jakimi rybami może żyć barwniak czerwonobrzuchy?

Barwniaka czerwonobrzuchego najczęściej kupuje się parami – minimalna długość zbiornika wynosi dla nich 80 cm. Są monogamiczne, tworzą stałe pary. Ryby są względnie spokojne, poza okresem rozrodczym. Można je trzymać z innymi pielęgnicowatymi o podobnych rozmiarach i wymaganiach. Dobrym towarzystwem dla nich są także zbrojniki, brzanki, tetry i razbory. Optymalna temperatura wody dla barwniaków wynosi 23-25ºC. Woda powinna mieć pH=5-8. Tolerują szeroki zakres twardości wody: 5-19ºn. Większość czasu w akwarium spędzają w strefie przydennej lub środkowej.

Wystrój i wyposażenie akwarium dla Pelvicachromis pulcher

Hodowla barwniaków udaje się w średnich i dużych akwariach. W chłodniejszych pomieszczeniach należy korzystać z grzałki z termostatem. Filtr powinien być wydajny, najlepiej zawierający kilka różnych wkładów filtracyjnych. Ryby nie lubią „zastałej” i zanieczyszczonej wody. Podmiany powinno się wykonywać regularnie (co 2-3 tygodnie) wymieniając 1/5 do 1/4 wody. Optymalnym podłożem jest piasek, który barwniaki chętnie przekopują. Rybom należy zapewnić także liczne kryjówki, np. groty, łupiny orzecha kokosowego, fragmenty ceramicznych donic i jamy.

Zbiorniki warto także udekorować roślinami. Szczególnie cenne są gatunki, które można przytwierdzić na kamieniach lub korzeniach (np. anubiasy). Ryby, grzebiąc w podłożu, mogą powodować wypadanie i niszczenie zieleni.

Karmienie ryb - optymalne są pokarmy roślinne

Dominujące w diecie barwniaków czerwonobrzuchych są pokarmy pochodzenia roślinnego (np. spirulina). Można podawać je w formie płatków lub granulatów. Drobne bezkręgowce to zaledwie dodatek. Natomiast należy wystrzegać się podawania larw ochotki, rurecznika lub serc wołowych.

Przy nieodpowiednich karmieniu barwniak czerwonobrzuchy bywa podatny na choroby, np. objawiające się opuchlizną ciała. Podobnie jak w przypadku wielu innych gatunków lepiej podawać małą ilość pokarmu, a częściej. Jednocześnie co 7-10 dni rybom warto wyznaczyć „post”. Ryby żywią się także glonami i detrytusem pobieranymi z „przesiewanego” podłoża.

Barwniak czerwonobrzuchy – rozmnażanie

Sam zakup samicy i samca barwniaka nie gwarantuje, że połączą się w parę i wydadzą potomstwo. Ogólnie jednak rozmnażanie pielęgnicy jest możliwe i nie uchodzi za bardzo trudne. Szansę na to są większe przy zakupie kilku ryb. Pewnym sygnałem „gotowości” jest mocniejsze wybarwienie brzucha u samicy (może nawet stawać się fioletowe). Ryby najlepiej przenieść do akwarium tarliskowego z kryjówkami (jamami i grotami). Temperatura wody powinna być podwyższona (do 27ºC). Co ciekawe, odczyn wody decyduje o płci narybku. W wodzie zbyt kwaśnej pojawi się więcej samic, w alkalicznej samców. Dlatego dla równowagi optymalny jest odczyn zbliżony do neutralnego.

Podczas tarła ryby karmi się pokarmem żywym i mrożonym. Samica składa nawet kilkaset jaj na ściankach kryjówek. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Samiec w okresie rozrodczym jest agresywny względem innych ryb (także w obrębie gatunku), a ikra jest pilnowana przez samicę, która okopuje się w kryjówce, wystawiając tylko fragment pyszczka. Oboje rodzice opiekują się potomstwem (niestety zdarza się, że zjadają narybek). Młode zaczynają pływać po 7-8 dniach. W początkowym okresie zaleca się je karmić larwami solowca.

Barwniak czerwonobrzuchy może być wdzięcznym i efektownym okazem w akwarium. Ryba przy zapewnieniu minimum warunków raczej nie powinna sprawiać problemów. Przy większej wprawie w akwarystyce można ją nawet rozmnażać.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: