Przewodnik po gatunkach - Platka

Przewodnik po gatunkach - Platka

Autor: Admin Admin

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus), znany także jako platka i platynka, to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Ma wiele zalet, które doceniają nie tylko początkujący akwaryści: jest łatwa w hodowli, nadaje zbiornikowi kolorytu, jest ruchliwa i towarzyska, a przy tym łatwo rozmnaża się nawet w małych akwariach. Jakie warunki powinna mieć zapewnione platynka, aby czuła się jak... ryba w wodzie?

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus), znany także jako platka i platynka, to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Ma wiele zalet, które doceniają nie tylko początkujący akwaryści: jest łatwa w hodowli, nadaje zbiornikowi kolorytu, jest ruchliwa i towarzyska, a przy tym łatwo rozmnaża się nawet w małych akwariach. Jakie warunki powinna mieć zapewnione platynka, aby czuła się jak... ryba w wodzie?

Ryba akwariowa platka – pochodzenie, charakterystyka, odmiany i cena

Zmienniaki plamiste należą do rodziny piękniczkowatych. W środowisku naturalnym można je spotkać w wodach Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu. Zasiedlają mniejsze strumienie i rzeki. Ze względu na swoje niewielkie wymagania w miejscach dzikich uważane są nawet za gatunek inwazyjny. Ryby platki zdobyły natomiast uznanie akwarystów na całym świecie, podobnie jak ich kuzyn zmienniak wielobarwny (Xiphophorus variatus). Pierwszy wymieniony gatunek sprowadzono do Europy już w 1907 roku. To raczej niewielkie ryby. Samica osiąga do 7 cm, samiec do 5 cm długości. Samice są bardziej uwypuklone, samiec ma smuklejszą budowę ciała. Można wyróżnić u niego gonopodium, tzn. płetwę ogonową przekształconą w narząd rozrodczy. Zabarwienie ciała zależy od formy hodowlanej, w sprzedaży dostępna jest m.in. platka czerwona, pomarańczowa, oliwkowo-niebieskawa i czerwono-czarna. Ryby często posiadają czarne plamy w pobliżu płetwy ogonowej (stąd nazwa gatunkowa). Samice są bledsze od samców. Platki są łatwo dostępne w sprzedaży, można je spotkać niemal w każdym sklepie akwarystycznym. Łatwa dostępność wpływa na cenę – koszt zakupu jednego osobnika to zaledwie kilka złotych.

Podstawowe wymagania, aranżacja akwarium i hodowla platek

Platki to ryby towarzyskie, dlatego warto hodować je w większej grupie. Jednakże nawet w przypadku zakupu 1-2 parek mogą szybko rozmnożyć się i stworzyć ławicę. Lubią przestrzeń, optymalne akwarium ma pojemność przynajmniej 60 l. Samce tolerują się i są mniej agresywne względem siebie w porównaniu z innymi przedstawicielami piękniczkowatych, np. mieczykami. W małej grupie platki bywają jednak płochliwe i agresywne. Preferują zbiorniki gęsto obsadzone roślinnością, zwłaszcza gatunkami wysokimi, między którymi mogą pływać i które służą za kryjówki. Przydatne w aranżacji (i odchowywaniu potomstwa) są rośliny o bardzo drobnych liściach, np. mech jawajski. Warto pozostawić wolną przestrzeń na całej długości zbiornika do swobodnego pływania (np. na froncie). Lubią różnorodne schronienia, np. z korzeni, grot skalnych i kamieni. Rodzaj podłoża nie ma większego znaczenia, warto je dostosować do potrzeb ryb dennych, np. kirysków, piskorków czy zbrojników. Optymalna temperatura wody wynosi 20-26°C a pH=7-8. Rybki platki lubią wodę twardą, a nie znoszą miękkiej. Wodę należy regularnie podmieniać, np. 30% co 2-3 tygodnie. Warto stosować wydajny filtr z silnym strumieniem. Przy hodowli platek preferowane jest silne oświetlenie. Zmienniak plamisty jest raczej odporny na choroby, chociaż nie można ich wykluczyć (np. problemu z pęcherzem pławnym przy nadgorliwym karmieniu). Przed zakupem ryby zaleca się obserwować - poza widocznymi zmianami na ciele trzeba sprawdzić, czy nie są nadmiernie płochliwe. To ograniczy wystąpienie problemów w przyszłości.

Platka – rozmnażanie w akwarium towarzyskim lub tarliskowym

Ryby akwariowe platki są żyworodne, dlatego rozmnażanie w warunkach amatorskich jest bardzo łatwe i częste. Udaje się to nawet w akwarium towarzyskim, oczywiście w zbiorniku tarliskowym przeżyje więcej narybku. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kotnika. Platka w ciąży jest bardziej wypukła, jej brzuch wygląda na nienaturalnie napęczniały. Ciąża trwa 4-5 tygodni. Tuż przed porodem można zaobserwować u ryb powiększającą się plamę ciążową w pobliżu płetwy ogonowej i brzusznej. Zwykle z jednego miotu wychodzi około 50-60 sztuk narybku. Odchowanie ryb pozostaje sprawą indywidualną. W akwarium zbiorowym istotna jest duża ilość kryjówek, np. roślin o drobnych liściach lub wytwarzających dużą ilość gęstych korzeni. Gatunek może krzyżować się z mieczykami. Platka osiąga dojrzałość po około 4 miesiącach. Młode samice przez długi czas się nie wybarwiają. Optymalne proporcje dla efektywnego rozmnażania to jeden samiec na trzy samice.

Karmienie platek

Platki to ryby wszystkożerne, które można „uraczyć” pokarmem dla wielu innych grup ryb. Warto podawać im zbilansowaną karmę, mieszając produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Pokarm może mieć różną formę, np. płatków i granulatów. Ryby chętnie spożywają żywe lub mrożone bezkręgowce: dafnie, ochotki i larwy komarów. Czasem nawet szukają pożywienia (glonów) na roślinach. Można je karmić warzywami (np. sałatą), najlepiej samodzielnie wyprodukowanymi, bez chemii. Narybek w początkowym okresie powinno się karmić planktonem, później można podawać pokarm w rozdrobnionej formie (np. zawiesiny wodnej). Podawanie pokarmu roślinnego jest szczególnie ważne u młodych ryb.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: