Przewodnik po gatunkach - Zwinnik

Przewodnik po gatunkach - Zwinnik

Autor:

Zwinniki to popularne ryby akwariowe różniące się głównie zabarwieniem. Osiągają niewielkie rozmiary i są dość łatwe w hodowli. Jedno je łączy – to gatunki ławicowe, dobrze czujące się jedynie w większych grupach. Jakie warunki należy zapewnić im w akwarium?

Zwinniki to gatunki pochodzące z wód w krajach Ameryki Południowej. Najczęściej zasiedlają stojące rozlewiska rzeczne, leniwie płynące rzeczki i strumienie, małe jeziora i strumienie. W akwariach hoduje się kilka gatunków.

Przegląd i charakterystyka popularnych gatunków zwinnika

Jednym z najczęściej spotykanych gatunków jest zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus). Jego potoczna nazwa to rodostomus. Osiąga ok. 5 cm długości. Ma półprzezroczyste ciało w szarooliwkowym kolorze. Jego głowa jest czerwona, występują na niej rozmyte, nieregularne plamy. Na płetwie ogonowej widać białe, paskowane przebarwienia. Ryba bywa czasem mylona z bardzo podobnym zwinnikiem Blehera (Hemigrammus bleheri). Gatunek dorasta do podobnej wielkości. W jego przypadku czerwone zabarwienie jest nie tylko widoczne na głowie (jest także wyraźniejsze), ale lekko rozmywa się w stronę linii bocznej.

Pod względem zabarwienia ciała pozytywnie wyróżnia się zwinnik jarzeniec (Hemigrammus erythrozonus). Ryba jest nieco mniejsza (samica do 4 cm, samiec do 3,8 cm). Ma szarozielony tułów, przez środek ciała przebiega pomarańczowy pas u samców oraz czarny u samic. Drobne plamy o pomarańczowej barwie występują także na płetwach, które na większości powierzchni są przezroczyste bądź białawe. Głowa jest barwna – występują na niej m.in. pomarańczowe i żółte akcenty. Nieco większa jest ryba latarnik (Hemigrammus ocellifer) dorastająca do 4,5 cm długości. Ma delikatne brązowo-żółto-zielone zabarwienie. Przy płetwie widoczne są plamki, jedna „świecąca” (stąd nazwa), druga czarna. Mocniejsze czarne plamy posiada zwinnik nadobny (Hemigrammus pulcher). Rozmiary są typowe (4 i 4,5 cm). Jednocześnie mają bardziej zaokrąglone ciało od innych gatunków, trochę zbliżone do brzanek.

Zwinnik ogonopręgi (Hyphessobrycon anisitsi) należy do największych przedstawicieli rodzaju, samice dorastają do 6 cm. W akwarium chętnie uprawiany jest także zwinnik złoty (Hemigrammus Rodwayi) o srebrno-oliwkowo-miedzianym ubarwieniu (złote występuje u ryb w środowisku naturalnym) oraz zwinnik Costello (Hemigrammus hyanuary), nazywany neonem zielonym. Ryby nie są drogie. Cena zależy od gatunku i punktu sprzedaży, przykładowo zwinnik blehera kosztuje ok. 6 zł.
Zwinnik

Najważniejsze wymagania zwinników

Zwinniki to ryby ławicowe, dlatego absolutne minimum w akwarium to sześć osobników. Warto natomiast kupować je po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt sztuk. Hodowane w małych grupach lub w parkach są osowiałe, chowają się, stresują i mają gorszą kondycję. Większość gatunków jest spokojna i nadaje się do akwarium towarzyskiego. Zwinnik ogonopręgi może być agresywny, czasem podgryza płetwy innym mieszkańcom akwarium. Minimalna długość zbiornika wynosi 80 cm.

Ryby nadają się do biotopu z „czarną wodą”. Preferują akwaria mocno zarośnięte roślinnością. Można co najwyżej pozostawić im wolny front z niskimi roślinami. Warto uprawiać zieleń pływającą, która rozproszy światło oświetleniowe. Dzięki temu ryby będą miały bardziej wyraziste barwy. Lubią piaszczyste podłoża, ozdobione korzeniami, kamieniami a także suszonymi liśćmi (bukowe, dębowe), które wymienia się co kilka tygodni. Optymalna jest woda miękka do lekko twardej o temperaturze oscylującej w granicach 23-26ºC. Najbardziej tolerancyjny jest zwinnik ogonopręgi, który wytrzymuje zakres temperatur 16-28ºC. Akwarium należy wyposażyć w wydajny filtr z kilkoma rodzajami filtracji. Napowietrzanie nie powinno być mocne. Ryby źle reagują na wysoką zawartość związków azotowych w wodzie. Podmiany powinno się przeprowadzać co około 2 tygodnie (25-40% wody). Oczywiście częstotliwość zależy od warunków i wielkości zbiornika.

Rozmnażanie w warunkach sztucznych nie jest częste, ale jest możliwe. W takim wypadku tarło najlepiej przeprowadzać w oddzielnym akwarium, bo zwinniki wyjadają nawet własną ikrę. Warto zabezpieczyć je rusztem ikrowym. Na początku wylęgu akwarium powinno być zacienione.
Zwinniki

Karmienie ryb - jak robić to właściwie?

Zwinniki karmi się jak większość ryb: często, ale bardzo małymi porcjami. Nie można przesadzać z gorliwością karmienia. Ryby pływają po całej toni i zjadają pokarm zarówno z powierzchni, jak i ten opadający. Należy je karmić różnorodnym pokarmem. Poza najpopularniejszymi płatkami i granulatami wartościowy jest pokarm mięsny – żywy, mrożony lub suszony. Dlatego w skład diety powinny wchodzić m.in. ochotki, dafnie i artemia. Dobrą karmą pochodzenia roślinnego jest spirulina. Cenione są również pokarmy z naturalnymi barwnikami, dzięki którym ryby nabierają wyraźniejszej kolorystyki.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: