Hodowla krewetek w akwarium

Hodowla krewetek w akwarium

Autor: Admin Admin

Hodowla krewetek w akwarium jest popularna z kilku powodów: stworzenia charakteryzują się oryginalnym wyglądem i prowadzą ciekawy tryb życia, mają niewielkie wymagania zwłaszcza dotyczące przestrzeni i w pewnej mierze pomagają pozbyć się glonów. Są na tyle niekłopotliwe, że w rzeczywistości mogą opiekować się nimi nawet dzieci.

Hodowla krewetek w akwarium jest popularna z kilku powodów: stworzenia charakteryzują się oryginalnym wyglądem i prowadzą ciekawy tryb życia, mają niewielkie wymagania zwłaszcza dotyczące przestrzeni i w pewnej mierze pomagają pozbyć się glonów. Są na tyle niekłopotliwe, że w rzeczywistości mogą opiekować się nimi nawet dzieci.

Hodowla krewetek nie stwarza problemów – oczywiście o ile zapewni się im odpowiednie warunki. Towarzyskie skorupiaki można trzymać w akwarium samodzielnie lub razem z rybami. Decydując się na to drugie rozwiązanie, trzeba pamiętać aby wybierać spokojne i niewielkie gatunki ryb. Neonki, kosiarki i kiryski raczej nie będą interesowały się krewetkami, natomiast molinezje lub brzanki mogą być względem nich agresywne. Dobór zwierząt w akwarium powinno się przemyśleć. W dodatku trzeba uwzględnić przestrzeń w zbiorniku – im mniej miejsca dla ryb, tym bardziej są niespokojne. Jakie natomiast warunki zapewnić samym krewetkom?

Sprzęt do akwarium z krewetkami

Krewetki w akwarium powinny mieć zapewniony spokój – po części należy kierować się tym przy wyborze sprzętu. Instalowany filtr nie powinien powodować nadmiernego strumienia wody. Optymalne są filtry zewnętrzne wody posiadające kilka różnych warstw filtracyjnych (skorupiaki są wrażliwe m.in. na amoniak). Z reguły urządzenia zewnętrzne są bardzo wydajne, dlatego nie należy ustawiać ich na maksimum „obrotów”. Wlot filtra trzeba zabezpieczyć siateczką, aby podczas pracy nie wciągnął drobnych krewetek. Zazwyczaj do hodowli krewetek przydatna jest grzałka. Większość gatunków preferuje temperaturę 20-24°C i przez większość roku nie ma potrzeby dogrzewania. W chłodniejszym miesiącach grzałka będzie jednak potrzebna. Stałe dogrzewanie wody i kontrola temperatury jest konieczna w przypadku nielicznych gatunków, np.: krewetek filtrujących, które wymagają wyższych temperatur (22-28°C). Oświetlenie jest potrzebne dla prawidłowego wzrostu roślin i lepszej ekspozycji akwarium. Krewetki nie lubią „ostrego” światła. Warto więc wybierać niezbyt silne oświetlenie (np.: lampkę LED). Przydatna jest także osłona akwarium – zdarza się, że krewetki wyskakują z akwarium. Akwarium do hodowli nie musi być duże, zwykle wybiera się 30-40l zbiorniki. Na 5 krewetek powinno przypadać 20l. Nieco większy zbiornik zaleca się kupić także z innego powodu: krewetki łatwo rozmnażają się w warunkach sztucznych.

Dekoracja i „wnętrze” akwarium

Najlepsze podłoże to drobnoziarnisty (1-3 mm) żwir o gładkiej powierzchni, po którym krewetki mogą łatwo poruszać się bez ryzyka uszkodzenia ciała. Aby były dobrze widoczne, lepiej zdecydować się na ciemny żwir (podobnie wybiera się tło do akwarium). Pod efektywną uprawę roślin należy usypać przynajmniej 4-5cm warstwę podłoża. Wybór zieleni jest bardzo duży – zwierzęta raczej nie niszczą roślin. Warto decydować się na gatunki łatwe w uprawie (moczarka, anubias, bacopa) oraz efektowne mchy (np. gałęzatki). Dobrą dekoracją są także korzenie i duże kamienie (poza wapiennymi) nadające akwarium naturalnego wyglądu. Wskazana jest duża liczba kryjówek. Z dekoracji „domowego wykonania” często umieszcza się w zbiorniku skorupy kokosa. Wszelkie sztuczne ozdoby typu zamki czy zatopione statki to już kwestia gustu. W „krewetkarium” dla dzieci będą mile widziane, jeśli natomiast zależy nam na naturalnym wyglądzie, lepiej ich unikać.

Jakie krewetki do akwarium?

W akwariach hoduje się krewetki karłowate (Tiger, Fire Red, Amano), wielkoramienne (Ghost) oraz filtrujące. Poszczególne grupy/gatunki różnią się wyglądem, niekiedy usposobieniem oraz wymaganiami. Warto na początku zapytać o opinię akwarystę, z czasem można bardziej eksperymentować. Istnieje jednak wspólny mianownik dla wszystkich krewetek: nie lubią zanieczyszczenia wody, zwłaszcza związkami z azotem. Dlatego należy regularnie filtrować wodę, ograniczyć nawożenie roślin i jednocześnie nie dopuszczać do zaglonienia. Krewetki żywią się co prawda glonami, ale to tylko jeden ze składników ich diety i nie ma co liczyć, że same rozwiążą problem. Warto im kupić specjalistyczny pokarm (pochodzenia roślinnego). Ponadto można karmić je suszonymi, rozdrobnionymi liśćmi (buku, dębu, pokrzywy jarmużu). Oczywiście rośliny nie mogą być zanieczyszczone, np.: chemicznymi środkami ochrony. Krewetki wpuszcza się do dojrzałego akwarium (trzeba odczekać 3-4 tygodnie).

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: