Jak i czym karmić ryby w oczku wodnym?

Jak i czym karmić ryby w oczku wodnym?

Autor: Admin Admin

Jeśli oczko wodne w naszym ogrodzie jest wystarczająco duże, zostało prawidłowo założone i znajduje się w nim zróżnicowana roślinność, najprawdopodobniej wraz z upływem czasu wytworzy się w nim złożony ekosystem. W ten sposób ryby w oczku wodnym zyskają dostęp do swojego najbardziej naturalnego pokarmu, czyli bezkręgowców oraz wartościowych „przekąsek” w postaci glonów. Zatem karmienie ryb w oczku wodnym powinno mieć raczej charakter dokarmiania, a nie jak to czasami bywa regularnego „tuczu”. O czym zatem powinniśmy pamiętać dokarmiając nasze rybki?

Jeśli oczko wodne w naszym ogrodzie jest wystarczająco duże, zostało prawidłowo założone i znajduje się w nim zróżnicowana roślinność, najprawdopodobniej wraz z upływem czasu wytworzy się w nim złożony ekosystem. W ten sposób ryby w oczku wodnym zyskają dostęp do swojego najbardziej naturalnego pokarmu, czyli bezkręgowców oraz wartościowych „przekąsek” w postaci glonów. Zatem karmienie ryb w oczku wodnym powinno mieć raczej charakter dokarmiania, a nie jak to czasami bywa regularnego „tuczu”. O czym zatem powinniśmy pamiętać, dokarmiając nasze rybki?

Naucz ryby przyjmowania pokarmu w oczku wodnym

Kwestią podstawową i tą, od której należy zacząć, jest nauka mieszkańców oczka wodnego pobierania pokarmu, jaki im serwujemy. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiedni karmnik, będący najczęściej specjalnym pierścieniem pływającym po wodzie i zapobiegającym rozprzestrzenianiu się pokarmu. Ryby bowiem muszą nauczyć się nie tylko przyjmować serwowany im pokarm, ale także dokładnie go wyjadać.

Karmnik należy umieścić w możliwie najpłytszym miejscu oczka wodnego, blisko brzegu, przywiązując go za pomocą sznurka np. do kępy przybrzeżnych roślin. Takie rozwiązanie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pokarmu dla ryb po powierzchni wody, co mogłoby skutkować między innymi jego rozkładem i zanieczyszczeniem zbiornika.

Początkowo powinniśmy serwować rybom niewielkie porcje pokarmu. Da nam to gwarancję, że pokarm zostanie w całości zjedzony. Poza tym warto każdorazowo podczas podawania pokarmu głośniej plusnąć wodą – w ten sposób nauczymy nasze ryby, że dany odgłos to właśnie pora karmienia.

Najczęściej ryby karmimy raz dziennie

Czasem wystarczające będzie podawanie pokarmu co drugi dzień. Koniecznie przeprowadzajmy naszym rybom także jednodniowe głodówki, mniej więcej raz na tydzień. Poza tym warto tutaj pamiętać o następujących kwestiach:

  • Podawanie pokarmu należy rozpocząć wiosną, kontynuować przez całe lato i zaprzestać jego stosowania w zimie.

  • W przypadku dokarmiania ryb woda w zbiorniku oczka wodnego powinna osiągnąć temperaturę przynajmniej 8 – 10 stopni Celsjusza.

  • Zawsze zaczynamy od niewielkich porcji, najlepiej serwowanych w karmniku.

  • Stosujemy jedynie dobre, sprawdzone i zróżnicowane pokarmy renomowanych producentów. Bardziej odżywcze mieszanki podajemy na przemian z mieszankami uboższymi.

  • Rybom kolorowym warto podawać mieszanki zawierające składniki wybarwiające.

  • Gdy temperatura wody w oczku wodnym osiągnie 15 stopni Celsjusza, powinniśmy nieco zwiększyć porcje pokarmu.

  • Przed zimą należy nieco „utuczyć” ryby, podając im specjalne mieszanki o podwyższonej kaloryczności.

  • W przypadku wyjątkowo łagodnej zimy można podawać rybom niewielkie ilości lekkiego pokarmu raz na kilka dni.

Pamiętaj, że o rybki w oczku wodnym w okresie zimowym należy dbać. W przypadku oczka wodnego, którego głębokość nie przekracza 100 cm (czyli jest ono płytkie), rybki należy z niego wyłowić na czas zimy. Jeżeli jednak Twoje oczko wodne jest głębokie na 120 lub więcej cm, to Twoje rybki mogą spokojnie w nim przezimować. Wyjątek stanowią ryby karpie koi, które mogą zimować w oczku wodnym, które ma więcej niż 150 cm głębokości.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: