Jak usunąć ślimaki z akwarium?

Jak usunąć ślimaki z akwarium?

Autor: Admin Admin

Ze ślimakami w akwarium sytuacja wygląda podobnie jak z mrówkami w ogrodzie – mogą odgrywać pożyteczną rolę, ale zdarza się, że jednocześnie szkodzą. W tym wypadku problemem jest masowe rozmnażanie niektórych gatunków. Plaga ślimaków w akwarium nie tylko wygląda nieestetycznie, ale w dodatku może doprowadzić do zniszczenia roślin i pogorszenia jakości wody (gorsze natlenienie). Dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie zlikwidować ślimaki w akwarium.

Ze ślimakami w akwarium sytuacja wygląda podobnie jak z mrówkami w ogrodzie – mogą odgrywać pożyteczną rolę, ale zdarza się, że jednocześnie szkodzą. W tym wypadku problemem jest masowe rozmnażanie niektórych gatunków. Plaga ślimaków w akwarium nie tylko wygląda nieestetycznie, ale w dodatku może doprowadzić do zniszczenia roślin i pogorszenia jakości wody (gorsze natlenienie). Dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie zlikwidować ślimaki w akwarium.

Szkodliwe ślimaki mogą trafić do akwarium w różny sposób – najczęściej dochodzi do tego przy zakupie roślin czy zbieraniu dekoracji w rzekach (np.: korzeni) i umieszczaniu ich bez odpowiednio przygotowania. Mięczaki rozmnażają się w zastraszającym tempie, w szybkim czasie tworząc „populacje” składającą się z dziesiątek, a nawet kilkuset okazów. Moment ich „ekspansji” można łatwo przeoczyć. O ile ślimaki hodowane w rozsądnej ilości nie żerują na zdrowych roślinach, przy masowych pojawieniach się takiego ryzyka nie można wykluczyć. Ponadto nie są mile widziane, gdyż najzwyczajniej... psują ekspozycję. Jak się ich w takim razie pozbyć?

Technologia akwarystyczna pomocna w walce ze ślimakami

Problem z mięczakami w akwarium można rozwiązać, stosując specjalne pułapki, jak JBL LimCollect. Z reguły są to proste konstrukcje, które wieczorem umieszcza się na dnie zbiornika, wkładając do środka przynętę. Można je odpowiednio ustawić, aby poza ślimakami do wnętrza nie dostały się inne drobne stworzenia, np.: krewetki. Pułapka uniemożliwia ślimakom wydostanie się z powrotem do akwarium. Rano można ją wyjąć i usunąć „szkodniki” ręcznie. Taka metoda jest nieinwazyjna i nie stanowi zagrożenia dla pożytecznych ślimaków - po prostu można je wyłowić i umieścić w zbiorniku.

Mniej wybiórczy natomiast jest preparat na ślimaki akwariowe, który niszczy również gatunki ozdobne. Należy go wlać do akwarium (dawka zależy od konkretnego produktu) po podmianie wody. Ważne, aby była na tyle czysta, by związki zawarte w preparacie nie wchodziły w reakcje z tymi znajdującymi się w wodzie, co zmniejszy efektywność środka. Preparat nie wpływa negatywnie na inne grupy organizmów (np. ryby i krewetki). Gdy likwidacja ślimaków w akwarium zakończy się sukcesem, należy pozbyć się jeszcze pustych skorupek. Ślimaki, które dopiero zaczęły się rozmnażać, można także usuwać ręcznie, chociaż to uciążliwe zajęcie. Przydatne w takim wypadku są „zachęty” - np. umieszczenie na dnie sałaty lub gotowanej marchwi, przy której mięczaki będą się chętnie gromadzić.

Ryby i inne ślimaki zjadające… ślimaki

Sytuację ze ślimakami można kontrolować, hodując w akwarium ryby, dla których mięczaki są pożywieniem. Jednym z największych ślimakowych smakoszy jest popularny gatunek – bocja wspaniała. Niestety jest to ryba, która dobrze czuje się tylko w średnich i dużych zbiornikach, w małych jej żywotność spada. Nieco mniej skuteczne w zwalczaniu ślimaków są niektóre brzanki, pielęgniczka Ramireza oraz giętkoząb czarnobrzuchy.

Prawdziwym „predatorami” są jeszcze kolcobrzuchy – niestety to gatunki bardziej wymagające w hodowli, oczekujące przystosowanych pod nie zbiorników. Ze względu na agresywność, rzadko hoduje się je z innymi rybami tropikalnymi. Zwalczanie ślimaków jest efektywne także wtedy, gdy w akwarium umieści się ślimaka – drapieżnika. To popularna „Helenka” (Clea Helena). Jeden lub dwa osobniki mogą „zrobić robotę” nawet w dużym akwarium. Ślimak ma atrakcyjny wygląd – posiada stożkowatą skorupę z pomarańczowo-brązowymi pasami. Wiedzie dość specyficzny tryb życia. Potrafi zagrzebać się w podłożu i długo czekać na swoją ofiarę. Gdy ta jest blisko – wstrzykuje jej... jad. W normalnych warunkach, gdy nie ma żywego pożywienia, spożywa resztki pokarmu, rozkładającą się materię organiczną lub glony. Niestety może być zagrożeniem dla niewielkich stworzeń w akwarium – krewetek i narybku. W tym przypadku nie ma jednak takiej skuteczności jak w pozbywaniu się mniej ruchliwych ślimaków i problem jest marginalny. Oczywiście lepiej unikać hodowli pożytecznych ślimaków razem z „helenką”.

O tym, jak zwalczyć ślimaki w akwarium, często decyduje skala wystąpienia problemu. Warto jednak korzystać jednocześnie z kilku metod. W małych akwariach często postępuje się nieco inaczej niż w dużych (można np.: kamienie, korzenie, żwirek wyparzyć). Warto w zapasie mieć pułapkę i preparat, a w akwarium hodować stworzenia zwalczające ślimaki. Profilaktyka lub zwalczanie w początkowym stadium jest dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne niż w przypadku, gdy ślimaki „oblepiają” już w zasadzie każdy element zbiornika.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: