Jakie rośliny pływające wybrać do akwarium?

Jakie rośliny pływające wybrać do akwarium?

Autor: Admin Admin

Zdarza się, że oświetlenie w akwarium jest zbyt silne i trzeba je zacienić. To może być korzystne dla ryb – gatunków, które lubią mniejszą ekspozycję świetlną. W takim wypadku (i nie tylko) dobrze sprawdzają się rośliny akwariowe pływające. Które gatunki warto wybrać?

Zdarza się, że oświetlenie w akwarium jest zbyt silne i trzeba je zacienić. To może być korzystne dla ryb – gatunków, które lubią mniejszą ekspozycję świetlną. W takim wypadku (i nie tylko) dobrze sprawdzają się rośliny akwariowe pływające. Które gatunki warto wybrać?

Jak aranżować rośliny pływające?

Rośliny, które unoszą się na powierzchni lustra wodnego, poza powyżej wspomnianą funkcją dają większe możliwości aranżacyjne. Lekko zacieniony zbiornik, w którym widać zieleń na powierzchni, wygląda naturalniej. Rośliny pośrednio walczą też z glonami. Stanowią kryjówki dla mniejszych ryb, a niekiedy nawet „platformy” do budowy gniazd. Trzeba jednak uważać – rośliny pływające nadmiernie się rozrastają. Mogą też ulegać poparzeniu, dlatego warto nalewać do zbiornika nieco mniej wody niż normalnie. W miarę możliwości zaleca się też postawić na oświetlenie, które nie powoduje nadmiernego nagrzewania powietrza między pokrywą a lustrem wody. Lista gatunków pływających do uprawy akwariowej jest krótsza w porównaniu z tymi tradycyjnymi, sadzonymi w podłożu lub przytwierdzanymi do elementów stałych. Wciąż jednak można pokusić się o ciekawą aranżację. Tutaj lepiej nie przesadzać z różnorodnością, umieszczając w powierzchni nie więcej niż 1-2 gatunki.

Rośliny pływające do akwarium

Rzęsa drobna (Lemna minor), nazywana także mniejszą, to jedna z najpopularniejszych roślin pływających, wykorzystywana w akwarystyce od jej początków. Pojedynczy egzemplarz ma 3-5 mm szerokości. Blaszka zbudowana jest z kilku miniaturowych listków. Na jej środku znajduje się korzonek, który odpowiada nie tylko za pobieranie składników pokarmowych, ale także za stabilne unoszenie się rośliny na powierzchni. Zdarza się, że rzęsa drobna zakwita, ale nie jest to częste zjawisko. Gatunek dobrze rośnie w szerokim zakresie temperatur (15-33°C), dlatego nadaje się zarówno do akwariów zimnowodnych, jak i tropikalnych. Wyróżnia ją szybkie tempo wzrostu – trzeba je kontrolować na bieżąco. Ma dość duże wymagania świetlne. Skutecznie pochłania azotany. Może stanowić pokarm dla ryb roślinożernych.

Pistia rozetkowa (Pistia Stratiotes) ze względu na swój efektowny wygląd jest określana sałatą wodną, a z uwagi na pochodzenie także sałatą nilową. Dorasta do 10 cm. Wytwarza mięsiste, zamszowe, jasnozielone liście tworzące charakterystyczne rozety. Jej korzenie są delikatne, ale długie i gęste. Mają również dużą wartość dekoracyjną. Jednocześnie są świetną, bezpieczną kryjówką dla narybku. Roślina może zakwitać – kwiaty są drobne, żółte, wyrastają na pędzie kwiatostanowym. Pistia rozetkowa to gatunek ekspansywny i inwazyjny (w niektórych rejonach świata zabrania się jego uprawy). W akwarium jest nieszkodliwa z prostej przyczyny – nie wyjdzie poza jego obręb. Postępowanie z nią jest podobne jak w przypadku rzęsy drobnej, co jakiś czas trzeba wyławiać część roślin. Najlepiej rozwija się w cieple (optymalna temp. wynosi 25-27°C). Dobrze radzi sobie zarówno w wodzie miękkiej, jak i twardej. Lubi wilgotne warunki, ale jest wrażliwa na wilgoć skraplającą się na liściach. Blaszki wtedy mogą być porażane przez choroby, w rezultacie żółkną, brunatnieją i zamierają.

Salwinia pływająca (Salvinia natans) – to paproć naturalnie występująca w Polsce. Podobnie jak rzęsę, można ją uprawiać w szerokim zakresie temperatur (12-30°C), dlatego nadaje się także do akwariów zimnowodnych. Ma jedną zasadniczą wadę – to roślina jednoroczna. Dlatego w zbiornikach jest dekoracją głównie latem, zimą z reguły zamiera. Zarodniki zimują w podłożu, a wiosną wypływają na powierzchnię. Salwinia wytwarza okrągłe lub eliptyczne liście nadwodne i przypominające korzenie liście podwodne. Na liściach znajdują się delikatne włoski. Roślina zapewnia dobre schronienie dla ryb. Jest dość wymagająca – trzeba dokarmiać ją nawozami wieloskładnikowymi.

Wgłębka wodna (Riccia fluitans) to gatunek wątrobowca, który można uprawiać na dwa sposoby. Roślinę czasem przytwierdza się do podłoża lub obiektów w akwarium (np. korzeni). Jednocześnie może swobodnie pływać, unosząc się tuż przy powierzchni. Tworzy charakterystyczne kule lub dywany złożone z drobnej, jasnozielonej, patyczkowatej plechy. Może być niszczona przez niektóre roślinożerne, wszystkożerne lub po prostu ciekawskie ryby. Toleruje szeroki zakres temperatur (10-30°C). Okazy pływające radzą sobie w standardowo oświetlonych akwariach. Tym umieszczonym przy dnie należy zapewnić intensywne oświetlenie. Lubi wody miękkie. Dobrze oczyszcza zbiornik z nadmiaru azotanów i fosforanów. Jest schronieniem dla narybku. Ryby labiryntowe używają jej do budowy gniazd. Trzeba uważać przy nadmiernym rozrastaniu, aby gęsta powłoka z wgłębki nie zmniejszyła wymiany gazowej woda-powietrze.

Limnobium rozłogowe (Limnobium laevigatum) wytwarza rozety złożone z sercowatych liści o średnicy do 3 c

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: