Jakie zwierzęta zasiedlają oczko wodne - jak im pomóc?

Jakie zwierzęta zasiedlają oczko wodne - jak im pomóc?

Autor: Admin Admin

Oczka wodne mogą przybierać najróżniejsze formy – różnią się sposobem budowy, pojemnością, kształtem, wyposażeniem i obsadą rośliną. Bardzo często hoduje się w nich ryby – zarówno te egzotyczne, jak i krajowe. To piękne stworzenia, które nadają zbiornikowi większego „życia”. Poza zwierzętami hodowlanymi oczko wodne to miejsce do życia oraz żerowania bardzo dużej liczby przedstawicieli dzikiej fauny. Jak stworzyć dobre warunki obu powyższym grupom?

Oczka wodne mogą przybierać najróżniejsze formy – różnią się sposobem budowy, pojemnością, kształtem, wyposażeniem i obsadą rośliną. Bardzo często hoduje się w nich ryby – zarówno te egzotyczne, jak i krajowe. To piękne stworzenia, które nadają zbiornikowi większego „życia”. Poza zwierzętami hodowlanymi oczko wodne to miejsce do życia oraz żerowania bardzo dużej liczby przedstawicieli dzikiej fauny. Jak stworzyć dobre warunki obu powyższym grupom?

Ryby – grupa tradycyjnie wprowadzana do oczek wodnych

Zarybione oczka wodne cieszą się dużą popularnością – są wdzięcznym obiektem obserwacji, a także żywą dekoracją. Nie można przy tym zapominać, że ryby to żywe zwierzęta i trzeba zapewnić im możliwie jak najlepsze warunki. Minimalna dopuszczalna głębokość, w której można je hodować, wynosi 80 cm. Niektóre bardziej wymagające gatunki wymagają zbiornika o głębokości powyżej 100 cm. Nawet to nie gwarantuje zimowania ryb. Te egzotyczne żyjące w zbiornikach o głębokości poniżej 150 cm przed nadejściem mrozów trzeba przenieść do akwarium ustawionego w pomieszczeniu. Nie można przesadzać z zarybieniem – optymalnie na 1000 l wody przypada 80 cm długości ryb (np. 10 osobników o długości 8 cm). Z reguły norma jest mocno przekraczana, co skutkuje słabą kondycją ryb, podatnością na choroby i osiąganiem mniejszych rozmiarów.

Popularne gatunki ryb zasiedlane w oczku wodnym

  • Karasie – to gatunek mało wymagający, łatwo przystosowujący się do różnych warunków. Nadaje się do oczek wodnych o różnej pojemności. Jest chętnie hodowany ze względu na bogactwo form (nimfa, kometa, shubunkin) i barw (złoty, pomarańczowy, czerwony, biały, czarny).

  • Koi – ryby dostępne są w dziesiątkach wyselekcjonowanych odmian. Dużym wzięciem cieszą się koholu (białe z nieregularnymi czerwonymi plamami) oraz tashio sanku (białe z czerwonymi i czarnymi plamami). Zwykle osiągają od 50 do 90 cm długości. Wymagają dobrze napowietrzonych, pojemnych zbiorników.

  • Złota orfa – to barwna odmiana jazia, charakteryzująca się smukłym, podłużnym kształtem ciała i pomarańczową barwą. Osiąga do 1 m długości. Wymaga dużych oczek wodnych. Jest dobrze widoczna, gdyż zazwyczaj pływa tuż pod powierzchnią lustra wodnego.

  • Złoty lin – osiąga do 0,5 m długości i ma wydłużone, lekko spłaszczone, żółte ciało. To spokojna i wytrzymała ryba.

  • Tołpyga – gatunek jest mniej efektowny od powyższych (ma szarobrunatne ciało), ale bardzo użyteczny. Hoduje się go jako... filtr wody, gdyż żywi się glonami. Osiąga do 1 m długości i nadaje się do dużych zbiorników wodnych. Ze względu na dostępność pożywienia woda nie powinna być krystalicznie czysta.

Więcej na ten temat piszemy w naszym cyklu Ryby do oczka wodnego- zwłaszcza w części II (gatunki egzotyczne)i części III (gatunki polskie).

Oczko wodne – zwierzęta dziko występujące

Oczko wodne może być enklawą dla różnych grup zwierząt. W szczególności lubią je żaby, które głośnym rechotem przypominają o swojej obecności. Spotyka się kilka gatunków – pod względem kolorystyki można zaliczyć je do żab zielonych bądź brunatnych. Z grupy płazów w zbiorniku występują także ropuchy i kumaki. Rzadziej zdarza się, że zbiornik zasiedlają traszki. Są mniej widoczne, gdyż większość czasu spędzają na dnie, a wypływają tylko na chwilę, by zaczerpnąć powietrza. Największe prawdopodobieństwo spotkania oko w oko z traszką zachodzi w marcu i kwietniu.

Z gadów można spotkać zaskrońca zwyczajnego, który jest świetnym pływakiem. W pobliżu zbiornika chętnie przemykają jaszczurki (np. zwinka). Okazyjnymi gośćmi mogą być żółwie. Powyższe grupy zwierząt to nasze wsparcie w walce z ogrodowymi szkodnikami. Przy zbiorniku cały czas żerują przepiękne ważki, które żywią się m.in. komarami i muchami. Woda to lokum również dla mięczaków (w tym powszechnej błotniarki stawowej). Do niekoniecznie mile widzianych lokatorów należy pływak żółtobrzeżek. Chrząszcz wodny jest drapieżnikiem – może atakować nawet małe ryby. Zbiornik służy też często jako poidełko dla ptaków i owadów. Większość stworzeń zasiedlających oczka wodne jest pożyteczna – warto tworzyć im dobre warunki do życia.

Jak pomóc zwierzętom w oczku wodnym?

Głównym elementem, który wpływa na zdrowotność organizmów żyjących w oczku wodnym, jest jakość i czystość wody. Należy utrzymywać dobre parametry. Oczko wodne nie powinno znajdować się w miejscu mocno nasłonecznionym i otwartym (ryzyko przegrzania). Stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatru przyciągnie ważki. Ważna jest także różnorodność uprawianych roślin, które nie tylko działają jako filtry powietrza, ale dają pożywienie, schronienie i miejsce do rozrodu (na ten temat więcej piszemy w naszym artykule Rośliny do oczka wodnego). Dla wspomnianych powyżej ważek rajem jest wysoka roślinność brzegowa (np. pałki). Nieprzyjazne dla nich są niestety ryby, które żywią się formami larwalnymi. Dla płazów optymalne są oczka o nieregularnym brzegu (ze stopniowym opadaniem) i kryjówki na dnie. Na zimę często próbują się dostać do piwnic przez okienka. Należy im to uniemożliwić (np. przez zasłonięcie), gdyż takie pomieszczenia są najczęściej zbyt ciepłe. Zaskrońce do ogrodu przyciągnie kompostownik, a jaszczurki chętnie wygrzewają się na stosach kamieni.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: