Naturalne preparaty do zwalczania glonów w oczku wodnym HYDROIDEA

Naturalne preparaty do zwalczania glonów w oczku wodnym HYDROIDEA

Autor: Admin Admin

Piękne oczko wodne wymaga nieustannej pielęgnacji. Czasami jednak, mimo tego, że poświęcisz mu naprawdę wiele czasu, w wodzie pojawiają się glony. Prezentujemy preparaty, dzięki którym pozbędziesz się ze swojego akwarium tych uciążliwych roślin.

Piękne oczko wodne wymaga nieustannej pielęgnacji. Czasami jednak, mimo tego, że poświęcisz mu naprawdę wiele czasu, w wodzie pojawiają się glony. Zielone naloty i długie pływające nitki nie prezentują się zbyt ładnie, a na dodatek mogą szkodzić rybom i roślinom wodnym – zabierają im tlen i zmniejszają przestrzeń życiową.

Zwalczanie glonów może nie być łatwe. Oczywiście jest bardzo wiele środków chemicznych, które szybko przywrócą wodzie przejrzystość, są jednak bardzo szkodliwe dla ryb i roślin. Dlatego warto sięgnąć po naturalne preparaty, które są w pełni bezpieczne dla wszystkich zwierząt i ludzi.

Działanie środków do zwalczania glonów

Naturalne środki przeznaczone do zwalczania glonów mają działanie interwencyjne, co znaczy, że radzą sobie z istniejącymi już glonami. Jednocześnie jednak zapobiegają powstawaniu nowych – hamują ich rozwój i zmniejszają zdolność fotosyntezy. Szybko prowadzą do obumierania glonów, zwiększając przejrzystość wody.

Zastosowane w odpowiedniej proporcji naturalne preparaty przeciw glonom są w stu procentach bezpieczne. Nie szkodzą ani rybom, ani zwierzętom, które piją wodę z oczka. Nie mają wpływu także na rozwój roślin wodnych. Same najczęściej powstają na bazie wyciągów roślinnych, dzięki czemu nie zaburzają równowagi biologicznej w oczku, nie wprowadzają także substancji pokarmowych i odżywczych dla ryb.

Rodzaje preparatów przeciw glonom – co wybrać?

Uniwersalne środki przeciw glonom, jak na przykład AlgoLess marki Hydroidea, świetnie sprawdzają się do zwalczania wszystkich rodzajów glonów, zarówno nitkowatych, jak i jednokomórkowych, dobrze radzą sobie także z sinicami. Świetnie sprawdzają się w oczkach, w których wykwity nie są duże lub w których trudno określić gatunek glonów.

Jeśli jednak problemem są ciągle powracające glony jednego gatunku, jak na przykład sinice czy zielone nitki pływające po powierzchni wody, warto użyć preparatów specjalistycznych. Zawarte w nich substancje są idealnie dobrane cyklu życiowego konkretnych mikroorganizmów i błyskawicznie sobie z nimi radzą.

Zapobieganie glonom

Stosując naturalne środki, możesz także działać zapobiegawczo. Warto wiedzieć, że glony rozwijają się głównie dzięki fosforowi. Dlatego należy zadbać o to, by w wodzie było niewiele tego składnika. Można zastosować naturalny absorbent związków fosforu (np. BioChalix), preparat, który wchłania związki fosforu powstałe z rozkładu materii organicznej. Dzięki niemu glony nie będą miały czym się żywić, więc ryzyko ich wykwitu jest znacznie mniejsze.

Na powstawanie glonów wpływ ma także proces filtracji. Można go przyspieszyć, aktywując życie biologiczne w filtrach. Bezpieczne dla środowiska preparaty z wyszukanymi, przebadanymi szczepami bakterii są najlepszym sposobem na pobudzenie naturalnego procesu oczyszczania się zbiornika wodnego. Aktywne mikroorganizmy błyskawicznie przerabiają materię organiczną, zapewniając równowagę biologiczną w oczku.

Oczyszczona woda i niewiele substancji organicznej to najlepszy sposób na to, by na dobre pozbyć się glonów. Nie trzeba dużo wysiłku, by osiągnąć taki efekt. Biologiczne aktywne preparaty naturalnego pochodzenia działają szybko i niezwykle skutecznie.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: