Oczko wodne i zagrożenia z nim związane

Oczko wodne i zagrożenia z nim związane

Autor: Admin Admin

Oczko wodne to element, który czasem jest traktowany jako główna ekspozycja przydomowego ogrodu. Zbudowany w wyeksponowanym miejscu, udekorowany roślinnością i zarybiony, budzi prawdziwy zachwyt. Jednocześnie wymaga poświęcenia czasu – konieczna jest walka z takimi problemami jak glony, zamarzanie czy choroby ryb.

Oczko wodne to element, który czasem jest traktowany jako główna ekspozycja przydomowego ogrodu. Zbudowany w wyeksponowanym miejscu, udekorowany roślinnością i zarybiony, budzi prawdziwy zachwyt. Jednocześnie wymaga poświęcenia czasu – konieczna jest walka z takimi problemami jak glony, zamarzanie czy choroby ryb.

W oczku wodnym należy dążyć do uzyskania zjawiska zbliżonego do równowagi biologicznej zachodzącej w naturze. Dlatego powinno się sadzić dużą ilość roślin (oczywiście nie przesadzając z gatunkami ekspansywnymi) w różnych strefach głębokości. W zbiorniku nie może być też zbyt dużo ryb. Szacuje się, że na 1000 litrów przypada 80 cm długości ryb (np. 10 sztuk o długości ciała wynoszącej 8 cm). Trzeba przy tym pamiętać, że ryby mogą jeszcze sporo urosnąć. Odpowiednie wyważenie zieleni i ilości ryb (przy jednoczesnym zastosowaniu urządzeń technicznych) pomoże utrzymać dobre parametry wody i zwiększyć zdrowotność, a tym samym atrakcyjność żywych organizmów. Niestety czasem nawet pomimo tego w oczku wodnym pojawiają się problemy, nie tylko te związane z jakością wody. Jakie zagrożenia powinno się uwzględnić?

Glony – zmora każdego oczka wodnego

Każda osoba posiadająca w ogrodzie zbiornik wodny prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z glonami. To organizmy, które porastają wszystkie elementy, a nawet unoszą się w wodzie, skutecznie obniżając estetykę oczka wodnego. W akwenach nadmiernie „zaglonionych” zmniejsza się ilość powietrza, a w dodatku częściej występują choroby zwierząt. Z glonami należy walczyć na kilka sposobów. Profilaktyka to dobre obsadzenie roślinami i zrównoważona gospodarska związana z rybami (ich ilością, karmieniem). Ponadto zbiornik nie może przegrzewać się, dlatego oczek raczej nie buduje się na mocno nasłonecznionej wystawie południowej. Ważny jest sprzęt – mocna pompa podłączona z filtrem. Przydatna do zwalczania jest także lampa UV, która powoduje zbijanie się glonów w większe cząsteczki, dzięki czemu są efektywniej wyłapywane przez system filtrujący. W przypadku wystąpienia rzeczywistych problemów z glonami zaleca się użyć preparatów chemicznych lub biologicznych oraz specjalnych odkurzaczy.

Zamarzanie oczka wodnego to śmierć dla ryb

W głębszych oczkach wodnych (powyżej 100 cm głębokości), w których zimują ryby, nie można dopuścić do zamarzania lustra wody. Takie zjawisko może znacznie obniżyć ilość tlenu i w rezultacie doprowadzić do śmierci ryb. Wymiana gazowa pomiędzy wodą a atmosferą powinna się odbywać przez cały rok. Dlatego należy jesienią w zbiorniku umieścić pływak (np.: ze styropianu), który zapobiegnie niekorzystnemu procesowi. Podobną funkcję przez zimę może pełnić także filtr pływający – skimmer. Jeśli oczko wodne zamarznie i częściowo zostanie zakryte śniegiem, warto je... odśnieżać. Śnieg zmniejsza przepuszczalność promieni słonecznych. Wtedy u zimujących roślin fotosynteza jest ograniczona, przez co produkują mniej tlenu.

Choroby ryb i roślin

Częstymi przyczynami chorób u ryb jest „tłok” w oczku wodnym, nadmierne karmienie i psucie się pokarmu, dokarmianie w chłodne dni i częste stosowanie preparatów chemicznych. Z reguły widoczne objawy choroby to ospałość (w sezonie), naloty na skórze i płetwach, owrzodzenia i uszkodzenia łusek. Niekiedy do ryby może przyczepić się pasożyt. Chore ryby powinno się odizolować od reszty i leczyć je w odosobnieniu. Warto skonsultować się przy tym z doświadczonym hodowcą, aby pomógł rozpoznać „problem”. Choroby mogą pojawiać się także u roślin. To m.in. zgnilizna kłączy, mączniak, rdza i plamistość liści. W takim wypadku rośliny wyjmuje się ze zbiornika, przenosi do innego naczynia i traktuje fungicydem. Zabieg często powtarza się po 5-7 dniach. Roślinę przed ponownym umieszczeniem w zbiorniku należy przepłukać. W oczku mogą znaleźć się także organizmy szkodliwe dla roślin (ochotki, szarynki, jednorki, rzęślice).

Oczko wodne = więcej komarów?

Wiele osób sądzi, że posiadanie oczka wodnego wiąże się z wystąpieniem wzmożonej ilości komarów. W rzeczywistości dzieje się tak tylko w niektórych przypadkach, np.: gdy założymy „mini” oczko wodne z formy, w którym nie ma miejsca na sprzęt napowietrzający. W zbiornikach często i efektywnie napowietrzanych, jak również w tych posiadających kaskady i fontanny, komary nie mają warunków do składania jaj. W takim wypadku więcej larw komarów rozwija się w kałużach po deszczu niż w... oczku wodnym. Dlatego zakładając zbiornik trzeba uwzględnić sprzęt i obiekty, które będą generowały ruch wody.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: