Okiem eksperta

Akwaria ozdobne stają się coraz popularniejszym elementem wystroju wnętrza. Obecnie akwarium to niekoniecznie tylko gotowy zestaw postawiony na biurku czy szafce - akwarystyka bardzo zmieniła swoje oblicze w przeciągu ostatniego dziesięciolecia. Często akwarium ma stanowić integralną część wystroju wnętrza i jest wykonywany na zamówienie pod wymiar wraz z całą zabudową. Pierwsze akwarium niekonieczne ma w dzisiejszych czasach postać 25l zbiornika na biurku, w którym pływają ryby z popularnych gatunków. Założenie akwarium staje się wieloetapowym procesem ale możliwości konfiguracji są niemal nieskończone. Dzięki personalizacji zamówienia możliwe, że będziemy mogli założyć większe akwarium niż pozwalałyby na to gotowe produkty. Zestaw akwariowy robiony na wymiar generuje oczywiście wielorakie koszty, którym przyjrzymy się w poniższym artykule.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 1655
Filtracja jest procesem, który najprościej ujmując ma za na celu utrzymanie czystości wody w akwarium. Chodzi zarówno o to co akwarysta widzi, czyli przejrzystość wody oraz biologiczną czystość co wiąże się z odpowiednimi dla życia ryb i roślin parametrami chemicznymi środowiska wodnego. Różnego rodzaju filtry do akwarium są więc praktycznie najważniejszymi urządzeniami w jakie musimy wyposażyć zbiornik.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 3077
Jednym z największych problemów z jakim może spotkać się akwarysta jest nadmierny rozwój niepożądanych glonów w akwarium. Dotyczy to wszystkich akwariów słodkowodnych a w szczególności tych, które zakładane są z myślą o hodowli roślin akwariowych. W naturze glony występują równolegle z roślinnością zwykle uzupełniając lukę w ekosystemie, której nie są w stanie wypełnić rośliny. W akwarium jednak nadmierna ilość glonów potrafi szybko spowodować zablokowanie zdrowego wzrostu roślin i oczywiście znacząco obniża walory wizualne naszego zbiornika. Przyczyny powstawania glonów są bardzo zróżnicowane i nie zawsze łatwo będzie je zidentyfikować. Bardzo często nawet po ustaleniu z jakiego powodu zaatakowały nasze akwarium może okazać się, że niezwykle pomocny w ich usunięciu będzie skuteczny preparat, który przyspieszy efekty naszych wysiłków.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 4999
Kalendarium obejmuje typowe działania akwarysty podejmowane w normalnym, prawidłowo funkcjonującym zbiorniku słodkowodnym, w którym nie dzieje się akurat nic nadzwyczajnego (np. nie odbywa się tarło czy składanie ikry) ani szczególnie niepokojącego (awaria filtra, plaga glonów, choroba i/lub śnięcie ryb), zapowiadającego totalny kataklizm.
Michał Rogalski Komentarz: 0 Hit: 1402
Wielu posiadaczy ogrodowych stawków i przydomowych oczek wodnych coraz częściej skłania się ku pielęgnacji rozmaitych gatunków ryb rodzimych. Czy to ma sens? Ależ oczywiście. Zważywszy na panujące w Polsce warunki klimatyczne i środowiskowe (naprzemienność pór roku, dobowe i roczne amplitudy temperatur, parametry fizykochemiczne wody) – ryby krajowe z reguły łatwo adaptują się w przygotowanych dla nich basenach na wolnym powietrzu.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 10588
Do najprzyjemniejszych chwil spędzanych nad oczkiem wodnym należy obserwacja różnobarwnych ryb, uwijających się wśród soczyście zielonej roślinności pływającej i zanurzonej. A już karmienie dużych okazów np. karpi koi, wychylających pyszczki ponad powierzchnię wody i pomykających z pluskiem pomiędzy szerokimi liśćmi kwitnących grzybieni i grążeli, czy wreszcie sama możliwość ich pogłaskania działa na właściciela nie tylko relaksująco, ale wręcz terapeutycznie.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 2506
Rośliny z kultur in vitro zdominowały ofertę roślinną nowoczesnych hurtowni i sklepów akwarystycznych w Europie i na świecie. Stało się tak, ponieważ rośliny te są zdrowe i piękne, a na dodatek – mocne, żywotne i wytrzymałe. Przez kilka tygodni po ich zakupie można nadal – bez uszczerbku dla ich wyglądu i jakości – przetrzymywać je w handlowych pojemnikach, a dopiero potem sadzić w docelowym zbiorniku.
Admin Admin Komentarz: 0 Hit: 4528