Piana w akwarium - jak sobie z nią radzić?

Piana w akwarium - jak sobie z nią radzić?

Autor: Admin Admin

Piana na wodzie w akwarium to częsty temat na forach i co za tym idzie, dość powszechna bolączka akwarystów, zwłaszcza tych początkujących. Przyczyny mogą być różne, a w zależności od źródła pojawienia się problemu trzeba reagować inaczej. Poniżej przedstawiamy sprawdzone rozwiązania.

Piana na wodzie w akwarium to częsty temat na forach i co za tym idzie, dość powszechna bolączka akwarystów, zwłaszcza tych początkujących. Przyczyny mogą być różne, a w zależności od źródła pojawienia się problemu trzeba reagować inaczej. Poniżej przedstawiamy sprawdzone rozwiązania.

Na powierzchni akwarium mogą występować dwa główne problemy: pierwszy to kożuch bakteryjny, drugi to piana. Bywa, że oba zjawiska są ze sobą powiązane. W przypadku piany duże znaczenie ma czas utrzymywania się jej na powierzchni. Jeśli jest krótki, winny jest błąd w pracach pielęgnacyjnych (np. przy podmianie wody). Sytuację można szybko opanować lub problem rozwiąże się sam. W przypadku, gdy piana utrzymuje się długi czas, trzeba podjąć bardziej kompleksowe działania.

Piana przy podmianie wody i czyszczeniu – raczej nie ma się o co martwić

Piana na powierzchni akwarium często pojawia się przy podmianie wody, najczęściej wskutek tworzenia się dużej ilości pęcherzyków powietrza. Przy nieodpowiednim wlewaniu wody do akwarium (np. z dużej wysokości, szybko i bezpośrednio) tworzenie się piany jest poniekąd naturalne. W dodatku piana szybko „zbiera” wprawione w ruch zanieczyszczenia, w rezultacie czego na szybach powstaje nieestetyczny, groźnie wyglądający osad. Zdarza się także, że do czyszczenia szyb lub innych elementów (nawet wiadra do podmiany) używany jest płyn do mycia naczyń, szyb, podłogi. Trzeba pamiętać, że dostanie się nawet niewielkiej ilości do wody, spowoduje powstanie piany. Piana może także występować przy rozruchu deszczowni (na maksymalnej wydajności). W każdym z tych przypadków jest to niegroźne.

Wodę do akwarium powinno się po prostu wlewać ostrożnie, powoli, np. po szybie, na ułożony na dnie talerz lub po grubych liściach (np. anubiasów). Jeśli płyn dostał się w szczątkowej ilości, zostanie rozłożony przez filtr. Oczywiście lepiej unikać takich sytuacji, dużo zależy też od rodzaju detergentu. Czy potrzebna będzie wymiana wody? Takich sytuacji nie można całkowicie wykluczyć. Deszczownie można zamontować nieco niżej, a wydajność pompy zmniejszyć, aby uniknąć zapienienia.

Długotrwale utrzymująca się piana – sygnał ostrzegawczy: coś jest nie tak

Tworzenie się grubych warstw piany to często oznaka występowania nadmiaru białek w wodzie. Cząsteczki sklejają się i zbierają przy powierzchni. To problem zwłaszcza w akwariach słonowodnych, dlatego do podstawowego wyposażenia zalicza się tam odpieniacz białek. W akwariach słodkowodnych piany białkowe występują rzadziej. Najczęstsze przyczyny:

  • akwarium jest nadmiernie zarybione,
  • ryby są przekarmiane, szczególnie wysoko odżywczym pokarmem pochodzenia zwierzęcego,
  • w akwarium nie ma lub jest zbyt mało roślin (które w dużej mierze pełnią funkcję naturalnych filtrów),
  • filtracja jest mało wydajna lub warstwy filtracyjne są zapchane,
  • już wcześniej doszło do śmierci ryb i piana jest przyczyną rozkładania się ich ciał.

Przy wystąpieniu pian białkowych powinno się dokonać większej podmiany wody niż przy tych regularnych co 1-3 tygodnie. Sposobem na „krótką metę” może być także zebranie manualne z użyciem ręcznika papierowego. Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Należy dbać, aby ryby miały niezbędną przestrzeń do życia. Akwarium słodkowodne powinno być gęsto zarośnięte zielenią. Jeśli rośliny słabo rosną, nadmierne stosowanie nawozów nie jest rozwiązaniem. Trzeba postarać się o lepsze oświetlenie i regularnie je uruchamiać (nawet 8-10 godzin dziennie). W przypadku, gdy ryby niszczą zieleń, warto unikać delikatnych gatunków, a ponadto wybierać te łatwe w uprawie. W obu przypadkach dobrze sprawdzają się wyżej wymienione anubiasy. Ryby zaleca się karmić kilka razy dziennie, ale małymi dawkami. Pokarm nie powinien opadać na dno (chyba że zależy nam na karmieniu ryb dennych takich jak kiryski, o których więcej piszemy w naszym artykule Przewodnik po gatunkach - Kiryski). Powinien zniknąć w ciągu 1-2 minut. Pod tym względem nie powinno się ulegać presji dzieci, które zazwyczaj wymuszają lub same przekarmiają wodne stworzenia. Regularnie należy czyścić warstwy filtracyjne, najlepiej wodą prosto z akwarium (w ten sposób nie niszczy się pożytecznych mikroorganizmów, np. bakterii nitryfikacyjnych). Zdechłe ryby powinno się natomiast na bieżąco usuwać.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: