Przewodnik po gatunkach - Arowana

Przewodnik po gatunkach - Arowana

Autor: Admin Admin

Arowany to jedne z najbardziej wyrazistych ryb, które spotyka się w hodowli akwarystycznej. Dla większości akwarystów są jedynie ciekawostką, którą można zobaczyć w internecie, rzadziej na żywo. Te oryginalne gatunki to jedne z najdroższych ryb akwariowych świata. W dodatku wymagają ogromnych przestrzeni (akwariów liczonych w tysiącach litrów). W tym wypadku to hobby raczej dla krezusów lub przynajmniej dla osób doświadczonych.

Arowany to jedne z najbardziej wyrazistych ryb, które spotyka się w hodowli akwarystycznej. Dla większości akwarystów są jedynie ciekawostką, którą można zobaczyć w internecie, rzadziej na żywo. Te oryginalne gatunki to jedne z najdroższych ryb akwariowych świata. W dodatku wymagają ogromnych przestrzeni (akwariów liczonych w tysiącach litrów). W tym wypadku to hobby raczej dla krezusów lub przynajmniej dla osób doświadczonych.

Ryba arowana – popularne gatunki i ich występowanie

Arowany to szeroka grupa ryb obejmująca gatunki o różnej wielkości (zwykle 80-120 cm) i ubarwieniu. Szczególne zainteresowanie budzi jedna z najdroższych ryb świata - arowana azjatycka. Najwyższa cena, za jaką arowana została sprzedana, to najprawdopodobniej 300 tys. dolarów. Na taki luksus pozwolił sobie wysoko postawiony urzędnik Komunistycznej Partii Chin.

W środowisku naturalnym arowana żyje w mętnych wodach Azji Południowo-Wschodniej. Osiąga ok. 90 cm długości, ma charakterystyczne wydłużone ciało, wąsiki i metaliczne, duże łuski przypominające monety. W krajach azjatyckich uważa się, że przynosi szczęście i dobrobyt. Dlatego w miejscach naturalnych grozi jej wymarcie, a wprowadzenie ochrony ścisłej dodatkowo zwiększyło jej popularność. Jej bardziej wybarwioną formą jest arowana czerwona. Arowana srebrna zasiedla natomiast wody Amazonii, Rupununi (Gujana) oraz Oyapock (Gujana Francuska i Brazylia). Ryba osiąga do 120 cm długości (w akwariach zwykle trochę mniej). Ma srebrzysto-beżowe ubarwienie ciała z połyskiem. Na pysku skierowanym do góry znajdują się wąsiki. Arowana srebrna to również gatunek, za który cena (w przypadku większych, pokazowych egzemplarzy) bywa zawrotna. Jedna z jej najbardziej oryginalnych mutacji to arowana platynowa - albinos. Najwyższa cena, jaką za nią osiągnięto, to 400 tys. dolarów. Arowana czarna wbrew nazwie nie ma czarnego ubarwienia (w całości), lecz srebrne. Czarna jest płetwa odbytowa. Młode osobniki mają biało-czarny podwójny pas na płetwie. Interesującym gatunkiem jest także arowana australijska występująca w wodach Australii oraz Nowej Gwinei.

Mimo że egzemplarze pokazowe osiągają niebotyczne ceny, w sklepach i internecie można znaleźć znacznie tańsze ryby. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zakup jednej niesie za sobą koszt kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Cena wzrasta wraz z wielkością ryb i oryginalnością (rzadkością) formy. Arowany w dobrych warunkach mogą żyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Wrażenie robi sposób ich poruszania – pod tym względem przypominają nieco węże wodne.

Aranżacja akwarium dla arowany

Arowana to potężna ryba, która w dodatku lubi swobodne przestrzenie do pływania. Dlatego akwarium dla niej to faktyczny moloch. Młode osobniki można trzymać w akwariach powyżej 200 l. Dla tych starszych minimalna pojemność wynosi 400-500 l. W przypadku arowan sprawdza się zasada: „im więcej, tym lepiej”. Dlatego ryby często trzyma się w akwariach, które „zajmują pół pokoju”, tj. 1000-2000 l. Ryby są agresywne, kilka egzemplarzy tego samego gatunku można umieszczać jedynie w największych zbiornikach. Niestety nawet wtedy istnieje ryzyko, że będą walczyć. Ich agresja rozkłada się jednak równomiernie. Jednocześnie nie można ich trzymać z małymi gatunkami - arowana pochłonie wszystko, co zmieści się jej w pysku. Arowany są czasem trzymane wspólnie z dużymi rybami z rodziny pielęgnicowatych, karpiowatych oraz sumami.

Akwarium powinno być wyposażone w solidną pokrywę, arowany mogą wyskakiwać (skaczą nawet na wysokość 1 m). Warto ją dodatkowo zabezpieczyć, np. cegłówkami. W środowisku naturalnym ryby czasem w taki sposób zdobywają pokarm, np. chwytając owady w locie. Dekoracje są raczej skromne i rzadkie. Można posadzić trochę roślin przy ściance tylnej lub bocznej. Front powinien być wolny. Warto także wprowadzić rośliny pływające, które rozproszą światło. Akwarium należy wyposażyć także w wydajny filtr. Regularne podmiany wody są koniecznością. Przy złej jakości wody może pojawiać się problem z chorobami oczu i skrzeli. Aby ograniczyć „wytrzeszcz oczu”, powinno się pokryć dno podłożem (nawet cienką warstwą), w tym przezroczystym ryba widzi swoje odbicie, co zmusza ją do patrzenia w dół. Arowany lubią wody miękkie i lekko kwaśne. Optymalna temperatura wody oscyluje w granicach 24-28°C (w zależności od gatunku). Grzałka powinna być odporna na uderzenia, być może trzeba będzie ją zabezpieczyć.

Arowana - karmienie

Zdarza się, że akwaryści do karmienia arowan wykorzystują mniejsze ryby. Takie działanie nie jest najkorzystniejsze, gdyż niesie za sobą ryzyko wystąpienia chorób i szkodników. Lepszym rozwiązaniem jest karmienie dżdżownicami, larwami ochotek, krewetkami i małżami. Pokarm powinien być zróżnicowany. Uzupełnieniem mogą być granulaty dla arowan. Młode ryby karmi się kilkukrotnie dziennie małymi dawkami, starszym wystarczy podawanie pokarmu raz na dzień. Po każdym karmieniu powinno się usuwać niezjedzone resztki, aby nie zanieczyszczały wody. Ryby spożywają głównie pokarm, który pływa w lustrze wodnym (zanim utonie).

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: