Przewodnik po gatunkach - Duch amazoński

Przewodnik po gatunkach - Duch amazoński

Autor: Admin Admin

Mało które ryby akwariowe wzbudzają takie emocje, jak duch amazoński (Apteronotus albifrons). Już sama nazwa (nadana nie bez przyczyny) nadaje jej tajemniczości i pewnego mistycyzmu. Nie każdy może poznać jej sekrety przez codzienną obserwację. Rybka duch, znana także jako duch brazylijski, to propozycja dla bardziej doświadczonych miłośników akwarystyki. Gatunek wymaga bardzo dużego zbiornika, sprzętu najwyższej jakości, a przy tym troskliwej opieki.

Mało które ryby akwariowe wzbudzają takie emocje, jak duch amazoński (Apteronotus albifrons). Już sama nazwa (nadana nie bez przyczyny) nadaje jej tajemniczości i pewnego mistycyzmu. Nie każdy może poznać jej sekrety przez codzienną obserwację. Rybka duch, znana także jako duch brazylijski, to propozycja dla bardziej doświadczonych miłośników akwarystyki. Gatunek wymaga bardzo dużego zbiornika, sprzętu najwyższej jakości, a przy tym troskliwej opieki.

Ryba duch – pochodzenie i cechy charakterystyczne

Duch Amazonii w środowisku naturalnym zamieszkuje wody Wenezueli, Paragwaju i Peru. W porze deszczowej można go spotkać nawet na zalewanych obszarach leśnych. Prowadzi nocny tryb życia, ale pokarmu szuka także w czasie dnia. W naturze dorasta do 50 cm długości, w warunkach akwariowych osiąga połowiczne rozmiary. Jego ciało jest silnie wydłużone, spłaszczone z wąską pędzelkowatą płetwą ogonową. Z tego względu bywa także nazywany rybą – nożem. Odbyt znajduje się... tuż za głową, kolejno usytuowana jest mięsista, pofalowana, długa płetwa (to główny „motor napędowy” u ryby - wraz z płetwą ogonową). Oryginalnie stworzenie ma czarne zabarwienie ciała z dwoma jasnymi paskami na ogonie i smugą na głowie. Ryba nie posiada łusek, dlatego jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, a także preparaty chemiczne. Interesujący jest sposób poruszania się, pozornie nieskoordynowany, niczym u "pijaka". Duch potrafi pływać we wszystkich kierunkach, nawet do tyłu. Wykorzystuje do tego narządy elektronawigacji i elektrolokacji. Emituje do otoczenia słabe pole elektryczne, a przy tym precyzyjnie rejestruje wszelkie zakłócenia. Dzięki temu w naturze (i akwariach) może sprawnie przepływać pomiędzy gęstą roślinnością. Żyje 7-15 lat. Płeć jest trudna do rozpoznania. Samica jest jedynie nieco grubsza. Rozmnażanie w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Udaje się to w specjalnych farmach hodowlanych. Osobniki dorosłe nie opiekują się potomstwem.

Ryba akwariowa duszek – jakie ma wymagania?

Duch akwariowy bezwzględnie wymaga bardzo dużych zbiorników. Minimalne akwarium, w którym zachowa dobrą kondycję i osiągnie duże rozmiary, ma pojemność 250 l. Optymalną przestrzeń uzyska natomiast w akwariach przekraczających 300l pojemności. Jest dość tolerancyjny względem temperatury (znosi zakres 23-28°C, byle nie było znacznych wahań). Odczyn wody i twardość nie ma większego znaczenia. Najlepsze podłoże to piasek. Należy unikać wszelkich dekoracji z ostrymi krawędziami. Duchom warto zapewnić dużą liczbę kryjówek (ceramika, skały, orzechy kokosa, korzenie, itp.). Można ustawić mu nawet groty ze szkła. Rybie zapewni to poczucie bezpieczeństwa (wyczuje miejsce ograniczone ścianami, nawet przezroczyste), a my będziemy mogli ją podziwiać. Akwarium trzeba gęsto obsadzić roślinami. Sprzęt do oczyszczania powinien być wydajny – w tym wypadku oszczędność jest niewskazana. Najlepiej stosować filtry z kilkoma wkładami filtracyjnymi (+ lampa UV). Duch Amazonii lubi silny strumień wody i dobre napowietrzenie. Niezbędne są częste podmiany wody (raz w tygodniu nawet 30-50%). Istotną sprawą jest ograniczenie stosowania chemii i ewentualnych lekarstw (to wrażliwy gatunek). Jeśli zastosowanie lekarstwa jest konieczne, stosuje się połowę dawki w porównaniu z tą zalecaną przez producenta. Duch toleruje słabe oświetlenie lub jego brak (w praktyce jednak trzeba je instalować ze względu na uprawę zieleni). Nadmierne oświetlenie można rozproszyć przez uprawę roślin pływających.

Duch Amazonii – karmienie, towarzystwo i cena

Duch Amazonii w naturze jest drapieżnikiem, dlatego w miarę możliwości powinno się mu dostarczać pokarm mięsny żywy lub mrożony. Mogą to być larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce i rureczniki. Z karmy suszonej nie zawsze chce korzystać – to uzupełnienie, które warto wcześniej przetestować. Z pokarmu dostępnego „pod ręką” dobrze sprawdzają się dżdżownice. Ducha Amazonii można hodować z innymi gatunkami o podobnych rozmiarach. Należy unikać wprowadzania do zbiornika małych rybek, krewetek czy ślimaków, gdyż zwierzęta prędzej czy później posłużą duchowi za pokarm. Ryba bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku (i innych) w zbyt małym akwarium. W domowych warunkach rzadko jednak posiada się tyle przestrzeni, aby założyć akwarium dla nawet małego stadka Apteronotus albifrons. Koszt zakupu wbrew pozorom nie jest duży (droższe jest utrzymanie). Cena zależy oczywiście od punktu sprzedaży - ducha amazońskiego o długości 5-6 cm można kupić za 15-25 zł.

Duch Amazonii to prawdziwy król w akwarium: dostojny, wyróżniający się i tajemniczo piękny. Jednakże w parze z jego szlachetnością i odmiennością idą niemałe wymagania.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: