Przewodnik po gatunkach - Grubowarg syjamski

Przewodnik po gatunkach - Grubowarg syjamski

Autor: Admin Admin

Grubowarg syjamski (Crossocheilus siamensis), powszechnie znany jako kosiarka, to jedna z najchętniej kupowanych ryb akwariowych. Jej popularność wynika nie tylko z towarzyskiego usposobienia oraz względnie małych wymagań, ale także z ważnej praktycznej funkcji. Ryba kosiarka, podobnie jak zbrojniki i glonojady, oczyszcza akwarium z glonów. Jakie warunki powinno się jej zapewnić?

Grubowarg syjamski (Crossocheilus siamensis), powszechnie znany jako kosiarka, to jedna z najchętniej kupowanych ryb akwariowych. Jej popularność wynika nie tylko z towarzyskiego usposobienia oraz względnie małych wymagań, ale także z ważnej praktycznej funkcji. Ryba kosiarka, podobnie jak zbrojniki i glonojady, oczyszcza akwarium z glonów. Jakie warunki powinno się jej zapewnić?

Ryba akwariowa kosiarka – pochodzenie i opis

Ryby kosiarki w środowisku naturalnym występują w wodach Tajlandii oraz Malezji. Zasiedlają strefy przydenne strumieni i rzek. To smukłe szarobrązowe ryby z długim czarnym pasem na środku. Dolna część ciała jest srebrno-biała. Płetwy są przezroczyste lub mają lekko mleczną barwę. W sytuacjach stresowych ciało kosiarek traci blask i nabiera szarego odcienia. Przy pysku znajduje para cienkich wąsików. Dymorfizm płciowy jest trudny do rozróżnienia. Samica jest trochę grubsza od samca. W warunkach akwariowych ryby nie rozmnażają się. Okazy kupowane są importowane ze środowiska naturalnego lub rozmnażane z użyciem hormonów. W naturze grubowarg syjamski osiąga ok. 15 cm długości, w akwariach jest zwykle mniejszy (10-12 cm). W dobrych warunkach żyje nawet 10 lat. W sprzedaży istnieje także kilka innych gatunków, które widnieją pod nazwą „kosiarka”. Różnią się nieco wyglądem. Nie wszystkie z nich żywią się glonami. Grubowarg syjamski nie jest drogą rybą – cena za osobnika oscyluje w granicach 6-8 zł.

Rozpoznanie prawdziwej kosiarki:

  • dwa wąsiki przy pysku (nie cztery lub brak);
  • jeden pas boczny zachodzący na ogon;
  • ciemne obrzeżenie łusek na grzbiecie;

Podstawowe wymagania i aranżacja akwarium towarzyskiego

Kosiarki to ryby towarzyskie, które można hodować z wieloma innymi gatunkami. Zdarza się jednak, że są na tyle ciekawskie względem innych ryb, że momentami stają się namolne. Nie czynią im jednak krzywdy. Lubią wyścigi, mogą przeganiać także mniejsze stworzenia. Większość czasu spędzają na szybkim pływaniu lub w poszukiwaniu pokarmu. Można je trzymać nawet w mniejszych zbiornikach (np. dwie-trzy pary). To jednak ryby stadne - aby hodować 10 sztuk (lub więcej) potrzeba zbiornika o min. długości 120 cm. Nie znoszą samotności – szybko stają się wtedy osowiałe lub agresywne. Ryby lubią przestrzeń do pływania, ale także gęstą obsadę roślin (np. przy tylnej ściance), pomiędzy którymi mogą „harcować”. Mają słabo rozwinięty pęcherz pławny, dlatego nie potrafią utrzymywać się swobodnie w toni, lecz muszą być w ciągłym, nawet niewielkim ruchu. Często odpoczywają, opierając się na szerokich i ciężkich liściach. Dlatego warto wzbogacić akwarium o taką zieleń, np. niektóre odmiany anubiasów. Podłoże może być piaszczyste lub żwirowe, a zbiornik można także udekorować korzeniami.

Kosiarka toleruje zarówno silne, jak i słabe oświetlenie. Akwarium należy wyposażyć w pokrywę (ryby mogą wyskakiwać). Grubowarg ma duże wymagania względem wody. Woda powinna być dobrze natleniona, strumień silny. Ważne są częste podmiany i wykorzystywanie wydajnego filtra z kilkoma wkładami filtracyjnymi. Rybki kosiarki źle reagują na zanieczyszczenia, zwłaszcza związkami azotowymi. Optymalna temperatura wody wynosi 24-26°C, pH: 6,5-8, a twardość 5-20°n. Gatunek znosi pewne odstępstwa od parametrów, ale nie lubi gwałtownych zmian.

Karmienie kosiarek

Ryby akwariowe kosiarki są niewybredne pod względem karmienia, gdyż w rzeczywistości czepiają się każdego rodzaju pokarmu, jaki umieszcza się w akwarium. W ich diecie powinna przeważać żywność pochodzenia roślinnego. Szczególnie cenne są pokarmy ze spiruliną (tabletki, płatki). Można nawet podawać im świeże warzywa (cukinia, sałata, szpinak, groszek). Powinny jednak pochodzić z własnej uprawy (ważne, aby nie były nafaszerowane chemicznymi środkami ochrony roślin). Warto je karmić tak jak inne gatunki – kilka razy dziennie małymi dawkami, raz w tygodniu robiąc „post”. W rzeczywistości kosiarki poradzą sobie przez pewien czas nawet bez karmienia. Żywią się „chwastami” akwariowymi – zjadają nawet glony pędzelkowate i nitkowate. Ściągają je z szyb, dekoracji, a także sprzętu. Stadko młodych kosiarek można traktować jako wsparcie w walce z glonami (więcej na ten temat piszemy w naszym artykule Ryby wsparciem w walce z glonami – przegląd gatunków żywiących się glonami). Roślin nie podskubują. Starsze egzemplarze żywią się glonami przy braku pokarmu, stają się jednak pod tym względem dużo bardziej leniwe.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: