Przewodnik po gatunkach - Gupiki

Przewodnik po gatunkach - Gupiki

Autor: Admin Admin

Faktycznie każda osoba zakładająca akwarium prędzej czy później decyduje się na sympatyczne rybki gupiki. Hodowla pawi (ryba pawie oczko) czy innych gatunków sprawia wiele przyjemności i upiększa podwodny świat. To ryby mało wymagające, towarzyskie i niezwykle barwne. Hodowcy gupików nawet szczegółowo selekcjonują poszczególne egzemplarze, aby ich potomstwo miało unikatowe cechy fizjonomiczne. Jak założy i pielęgnować akwarium z gupikami?

Faktycznie każda osoba zakładająca akwarium prędzej czy później decyduje się na sympatyczne rybki gupiki. Hodowla pawi (ryba pawie oczko) czy innych gatunków sprawia wiele przyjemności i upiększa podwodny świat. To ryby mało wymagające, towarzyskie i niezwykle barwne. Hodowcy gupików nawet szczegółowo selekcjonują poszczególne egzemplarze, aby ich potomstwo miało unikatowe cechy fizjonomiczne. Jak założyć i pielęgnować akwarium z gupikami?

Charakterystyka i przegląd gatunków

Akwarystyka nie tylko w Polsce (w rzeczywistości na całym świecie) obfituje w gupiki – różne gatunki i odmiany, których nie sposób zliczyć. Najbardziej znany jest gupik pawie oczko (Poecilia reticulata). Samica jest mniej barwna od samca, większa i grubsza (taki dymorfizm płciowy charakteryzuje wszystkie gatunki/odmiany). Długość jej ciała dochodzi do 6 cm (samiec dorasta do 3-4 cm). Szczególne wrażenie robią rozrośnięte płetwy i zabarwienie samca. Gupiki występują w wielu odmianach hodowlanych (m.in. płomyk, lira, dwumiecz i paletka). Odmiany podzielone są także pod względem zabarwienia – w sprzedaży dostępny jest gupik czerwony, gupik niebieski, i gupik czarny (nieco przypominający molinezję). Dużą popularnością cieszy się także gupik Endlera (Poecilia reticulata), znany pod nazwą żyworódka, osiągający mniejsze rozmiary (samica do 4,5 cm), samiec (ok. 2,5 cm). Warto tutaj zwrócić uwagę na niezwykle barwną, charakterystyczną odmianę – gupik tygrysi. Czasem w sklepach można dostać krzyżówki obu gatunków.

Gupiki - tryb życia i rozmnażanie

Ryby akwariowe gupiki należą do ryb towarzyskich i spokojnie można je łączyć z wieloma innymi gatunkami (w tym danio, kiryski, neonki, kosiarki, piskorki, sumiki szkliste itp.). Zdarza się jednak, że samce wykazują agresywność w obrębie gatunku – np.: względem samicy. Jednocześnie należy unikać hodowli z większymi rybami (np.: skalarami), które mogą obgryzać im atrakcyjne, długie płetwy. Gupiki zaleca się hodować z większych grupach (przynajmniej 6-8 osobników – przy czym na jednego samca powinno przypadać kilka samic). Ryby chętnie rozmnażają się nawet w niewielkich akwariach. Gupik jest żyworodny – oznacza to, że nie składa jaj na liściach czy w innych miejscach, tylko jaja aż do momentu porodu przebywają w ciele samicy. Gupik w ciąży początkowo ma ciemną plamkę w okolicach odbytu, potem coraz bardziej zwiększają się rozmiary brzucha. Ciąża trwa ok. 4-6 tygodni. Samica przed porodem ma tak nabrzmiały brzuch, nie że może być już mowy o pomyłce. W dodatku gupik pływa blisko dna, często ociera się o kamienie czy dekoracje, ukrywa się i odgania inne ryby. To dobry moment, aby samicę przenieść do oddzielnego akwarium. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest kotnik dla gupików. W takim wypadku narybek gupika rozwija się w takich samych warunkach co okazy dorosłe (dotyczy to parametrów wody i napowietrzania). Małe gupiki mają szansę przetrwać także w zbiorowym akwarium, o ile jest tam dużo roślin, różnych kryjówek a przy tym nie hoduje się dużych ryb (np.: skalarów). Poród gupika może wiązać się z „wypuszczeniem na świat” od kilku do nawet setki młodych rybek (przeżywa z tego tylko niewielka część). Młode wybarwiają się po kilku tygodniach, natomiast do osiągnięcia dojrzałości płciowej potrzebują około 2-3 miesięcy.

Wymagania gupików

Oba gatunki mają nieduże wymagania względem akwarium – gupiki hoduje się nawet w 20-30 litrowych zbiornikach. Warto jednak (dla swobodnego, „niezakłóconego” pływania) zapewnić im akwarium o długości przynajmniej 60 cm. Gupiki pawie oczka tolerują szeroki zakres temperatur (20-28°C). Gupiki Endlera są pod tym względem nieco mniej elastyczne (temperatura wody powinna wynosić 24-26°C). Prawidłowa twardość wody oscyluje w granicach 9-20°n, optymalne pH wynosi 6-8. Ważnym elementem jest także dobrze napowietrzenie i utrzymanie wody w czystości (zaleca się stosowanie kilku różnych wkładów filtracyjnych w filtrze). Rodzaj podłoża nie ma większego znaczenia dla kondycji ryb, warto jednakże stawiać na ciemniejszy żwir ze względów estetycznych (zwierzątka są lepiej wyeksponowane). Gupiki lubią zbiorniki z dużą ilością różnorodnych roślin (chętnie pływają pomiędzy nimi). Lepiej jednak unikać gatunków wytwarzających drobne, igiełkowe liście (ryby mają tendencję do podskubywania zieleni). Raz na 1-2 tygodnie powinno się podmienić część wody (dolewa się wodę odstaną). W nieodpowiednich warunkach ryby chorują. Choroby charakterystyczne dla gupików (tzn. często występujące) to pleśniawka, gruźlica ryb oraz ichtiosporidioza wywoływana przez pasożytnicze grzyby.

Karmienie gupików

Gupiki są rybami wszystkożernymi – istotne jest, aby pokarm mieścił się w ich pyszczkach (dotyczy to także narybku). Aby utrzymać ryby w dobrej kondycji, pokarm suchy (np.: w formie płatków czy granulatów) warto przeplatać pokarmem mięsnym – żywym i mrożonym. Lubią larwy owadów (to główny pokarm gupików żyjących w warunkach naturalnych). Dobrym uzupełnieniem jest plankton oraz glony. Można nawet podawać im rozdrobnioną sałatę i szpinak (z uprawy własnej – bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin czy dużej ilości nawozów azotowych).

Gupik pawie oczko oraz Endlera to wdzięczne okazy cenione zarówno przez osoby początkujące, jak i doświadczonych akwarystów. Dodatkowym atutem jest niski koszt – cena gupika wynosi kilka złotych, a w dodatku ryba łatwo się rozmnaża. Co ciekawe gupiki nie tylko cieszą oczy w akwarium – w wielu tropikalnych obszarach introdukowano je do walki z komarami (chętnie żywią się ich larwami).

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: