Przewodnik po gatunkach - Gurami

Przewodnik po gatunkach - Gurami

Autor: Admin Admin

Gurami to jedne z „najefektowniejszych” ryb akwariowych, polecane do średnich i dużych zbiorników. Z reguły zajmują się nimi osoby, które mają już pewne doświadczenie w temacie. Poszczególne rodzaje różnią się wielkością i zabarwieniem ciała, ale ich wymagania i sposób hodowli są podobne. Jakie podstawowe warunki trzeba zapewnić, aby rybki gurami cieszyły się żywotnością i dobrą kondycją?

Gurami to jedne z „najefektowniejszych” ryb akwariowych, polecane do średnich i dużych zbiorników. Z reguły zajmują się nimi osoby, które mają już pewne doświadczenie w temacie. Poszczególne rodzaje różnią się wielkością i zabarwieniem ciała, ale ich wymagania i sposób hodowli są podobne. Jakie podstawowe warunki trzeba zapewnić, aby rybki gurami cieszyły się żywotnością i dobrą kondycją?

W środowisku naturalnym gurami występują w wodach Azji (Bangladesz, Indie, Nepal, Chiny, Tajlandia i inne). Spotyka się je nawet na... polach ryżowych. Wiele z nich znalazło uznanie akwarystów, to m.in. gurami dwuplamisty, gurami czekoladowe, gurami mozaikowy, gurami księżycowy i gurami całujący. Ponadto wyprowadzono od nich atrakcyjne odmiany hodowlane, takie jak gurami złote czy gurami czerwone. Większość gatunków osiąga ok. 15 cm długości, gurami całujący może być dwukrotnie większy. Gurami olbrzymie w warunkach hodowlanych mogą przekraczać nawet 60 cm. Jak sama nazwa wskazuje, to rzeczywiste olbrzymy wśród ryb akwariowych. Ryby wykształciły nietypowy narząd – labirynt. Dzięki niemu mogą korzystać także z tlenu atmosferycznego. Ceny za gurami mogą się znacznie różnić (w zależności od gatunku, wielkości, a także punktu sprzedaży). Dość tani jest gurami mozaikowy, cena oscyluje zwykle w granicach 10 zł.

Hodowla gurami – podstawowe wymagania

Gurami wymagają przestrzeni – długość przedniej ściany dla większości gatunków powinna wynosić co najmniej 80-100 cm. Gurami olbrzymie zaleca się hodować w akwariach o długości ściany przekraczającej 200 cm. Zbiornik powinien być przykryty pokrywą, która umożliwi wymianę gazową. Akwarium należy wyposażyć w wydajny filtr z kilkoma rodzajami wkładów filtracyjnych. Silne napowietrzanie nie jest konieczne (w środowisku naturalnym ryby zasiedlają wody stojące), natomiast potrzebna jest dobra filtracja, w szczególności obejmująca niwelowanie związków azotowych.

Grzałka z termostatem powinna być niemal stale podłączona. Gurami to ryby ciepłolubne – optymalna temperatura wody wynosi 25-30°C. W nadmiernym chłodzie zwierzęta stają się osowiałe, mogą przestać pobierać pokarm, i są podatne na choroby. PH wody powinno oscylować w granicach 5,5-8,0, twardość 2-20°n. Wodę zaleca się podmieniać nawet raz w tygodniu (ok 20%). Rodzaj podłoża nie ma szczególnego znaczenia (lepiej dopasować je pod potrzeby uprawianych roślin). Na wierzchu można usypać warstwę ciemnego żwiru, wtedy ryby będą lepiej eksponowały się na jego tle. Zbiornik warto gęsto obsadzić różnorodną roślinnością, pozostawiając wolną frontową część. Na dnie można także umieścić trochę liści, to odwzorowuje naturalne środowisko ryb. Dobrymi biotopowymi dekoracjami są korzenie, pędy bambusa oraz lignity.

Gurami – z jakimi rybami można je trzymać?

Temperament gurami jest zależny od gatunku i fazy rozwoju. Samce w okresie godów stają się agresywniejsze i bardziej terytorialne. Do najmniej „kłopotliwych” ryb pod tym względem zalicza się gurami mozaikowe. Duże znaczenie ma także przestrzeń w akwarium, przy jej braku ryby stają się niespokojne. Gurami raczej nie trzyma się z większymi rybami (np.: pielęgnicami), które mogą być względem nich agresywne. Czasem w akwarium hoduje się razbory (o których więcej piszemy w naszym Przewodniku po gatunkach - razbory klinowe), neonki lub kosiarki. Nie można przesadzać z ich ilością, gdyż małe, ruchliwe ryby będą „zgarniały” większość wrzucanego do akwarium pokarmu. Można także spróbować hodowli z rybami dna, np.: bocjami, piskorkami i kiryskami. W takim wypadku należy kategorycznie postawić na podłoże z piasku.

Żywienie i rozmnażanie - co trzeba o tym wiedzieć?

Gurami są wszystkożerne – z karmieniem ich nie ma żadnego problemu. Mogą przyjmować pokarm w różnej formie. Preferują pokarm żywy, np.: rureczniki, ochotki i larwy komarów. Niestety małe ryby i narybek mogą również potraktować jako pożywienie. Gurami całujący traktowany jest jako skuteczny glonojad. Dymorfizm płciowy u gurami nie jest wyraźnie zaznaczony. Obie płcie osiągają podobną wielkość i kształt. Płetwy samców są zazwyczaj atrakcyjniejsze (wydłużone, zaostrzone i intensywniej zabarwione). Rozmnażanie w warunkach sztucznych jest bardzo trudne. Na jednego samca powinny przypadać co najmniej trzy samice. Okres godowy można w pewnym stopniu pobudzić karmiąc ryby żywym pokarmem. Samce budują charakterystyczne, pieniste gniazda. Ikra gurami zadziwia liczebnością (średnio 1500-3000 jaj). Niektóre gatunki chronią swoją ikrę (gurami dwuplamisty, gurami mozaikowy), inne pozostawiają ją bez opieki (gurami całujący). Samiec może nawet przeganiać partnerkę i całkowicie przejąć rolę rodzicielską (gurami olbrzymi). W przypadku sukcesu w rozmnażaniu, narybek należy odseparować od dorosłych ryb. Trzeba przy tym pamiętać, że ciało gurami jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, wszelkie „zabiegi” związane z wyławianiem trzeba przeprowadzać ostrożnie. Przez pierwsze dni narybek powinno się karmić pokarmem w żelu, następnie podaje się larwy komarów, dafnie i artemie.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: