Przewodnik po gatunkach - Kardynałek chiński

Przewodnik po gatunkach - Kardynałek chiński

Autor: Admin Admin

Kardynałek, kardynał chiński (Tanichthys albonubes) to niewielka, atrakcyjnie ubarwiona ryba ławicowa polecana do akwarium towarzyskiego. Można ją hodować z wieloma popularnymi gatunkami ryb. Ten daleki kuzyn karpia jest bardzo ruchliwy, dlatego trzeba zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Kardynałek, kardynał chiński (Tanichthys albonubes) to niewielka, atrakcyjnie ubarwiona ryba ławicowa polecana do akwarium towarzyskiego. Można ją hodować z wieloma popularnymi gatunkami ryb. Ten daleki kuzyn karpia jest bardzo ruchliwy, dlatego trzeba zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Rybki kardynałki – występowanie i charakterystyka

Kardynałek chiński, jak wskazuje sama nazwa, w środowisku naturalnym występuje w Chinach, a także w Wietnamie. Zasiedla strumienie i górskie rzeki gęsto porośnięte roślinnością. Do niedawna uważano, że w środowisku naturalnym wyginął, ale w 2007 roku odkryto pojedyncze, odosobnione populacje. Wciąż jednak jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Bywa mylony z kardynałkiem wietnamskim, jest jednak od niego mniejszy. Ryby kardynałki dorastają zwykle do 4 cm długości. Ryba jest wielobarwna, przez jej ciało przebiega złotawy, niebiesko obrzeżony pas. Grzbiet jest zielonkawy, brzuch biały. Ubarwienie płetw jest zmienne w zależności od pochodzenia, formy i płci. Samce są nieco większe, smuklejsze i intensywniej ubarwione od samic, a ich płetwy są dłuższe. W sprzedaży dostępny jest także kardynałek złoty, czerwony, albinos i welonowy (to formy hodowlane). Średnia długość życia to 3-5 lat, dojrzałość płciową osiągają po kilku miesiącach.

Podstawowe wymagania i aranżacja akwarium

Ryby akwariowe kardynałki to gatunek ławicowy, spokojny, lubiący wzajemne towarzystwo. Dlatego warto wprowadzać je w większej ilości, przynajmniej 8-10 sztuk. Pojedyncze sztuki są płochliwe i mało żywotne. Są nieagresywne w stosunku do innych ryb. Zbiornik dla „stadka” powinien mieć przynajmniej 60 cm długości. Ławicę zaleca się jednak hodować w jeszcze pojemniejszych akwariach. Warto pozostawić wolny front, obsadzony jedynie bardzo niskimi roślinami, aby kardynałki miały dużo przestrzeni do swobodnego pływania. Ryby zasiedlają środkowe i górne partie. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte, m.in. mchami i roślinami pływającymi. Kardynałek lubi chłodniejsze wody, optymalna temperatura wynosi 14-22°C. W rzeczywistości potrafi przetrwać nawet niskie temperatury (np. 5°C), wytrzyma także w tych nieco wyższych od zaleceń (24°C). Nie można jednak przesadzać z ogrzewaniem, w nadmiernym cieple kardynałek żyje krócej. Nie znosi też dużych wahań temperatur - podobnie jak większość ryb akwariowych.

Kardynałka można hodować z rybami zimnowodnymi (złote rybki, welony), a także mało wymagającymi gatunkami tropikalnymi (danio, mieczyki, gupiki, kosiarki, brzanki, platki). Prawidłowa twardość wody oscyluje w granicach 5-19°, pH=5-8. Woda powinna być regularnie podmieniana (np. 30% co dwa tygodnie). Należy ją odstawić wcześniej na 1-2 doby, kardynałki są wrażliwe na zawartość chloru. Takie działanie przy okazji wyrówna temperaturę wody względem tej ze zbiornika. Preferowany jest silny strumień wody i dobre natlenienie. Kardynałki najlepiej prezentują się w akwariach o ciemnym podłożu. Odpowiednie dekoracje to korzenie, gałęzie i suche liście. Lubią liczne, naturalne kryjówki.

Rozmnażanie kardynałków

Kardynałek rzadko doczekuje się potomstwa w akwarium ogólnym, rozmnażanie będzie efektywniejsze w akwarium jednogatunkowym a szczególnie w tarliskowym. Akwarium powinno być zacienione. Na dnie można rozłożyć siatkę z drobnymi oczkami, dzięki temu ryby nie mają dostępu do ikry. Przydatne są także kępy mchu, a nawet szklane kule. Ryby przed i w czasie tarła powinno się obficie karmić (w pierwszym przypadku pobudza się je do rozmnażania, w drugim zmniejsza ryzyko zjadania ikry). Następnie wybiera się najbardziej krągłą samicę i samca. Kardynałki chińskie można przenosić do akwarium tarliskowego w większej ilości, zachowując jednak powyższe proporcje. Po 2-3 dniach od złożenia ikry osobniki należy przenieść do akwarium ogólnego. Narybek wykluwa się w ciągu najbliższych kilku dni, po kolejnych dwóch-trzech dniach wypływa w poszukiwaniu pokarmu.

Jak karmić Tanichthys albonubes?

Główną dietę kardynałków stanowi pokarm pochodzenia zwierzęcego, m.in. drobne owady, ich larwy oraz zooplankton. Można podawać im dorosłe muszki owocówki. Uzupełnieniem są suche płatki, granulaty i inny „uniwersalny” pokarm dla ryb akwariowych. Kardynałki żywią się nawet glonami porastającymi akwarium. Dorosłe osobniki najchętniej spożywają pokarm pływający po powierzchni lustra wodnego. Narybkowi powinno się natomiast podawać mikro pokarmy w formie płynnej i zawiesinowej. Zwykle karmienie wykonuje się 2-3 razy dziennie, bardzo małymi dawkami. Raz w tygodniu warto wprowadzić dzienny post.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: