Przewodnik po gatunkach - Neonki

Przewodnik po gatunkach - Neonki

Autor: Admin Admin

Ryby neonki innesa to jeden z najpopularniejszych gatunków hodowanych w akwariach, chętnie wybierany przez osoby początkujące. Prawdopodobnie znalazłyby się w TOP 10 najczęściej kupowanych ryb (wraz z gupikami, mieczykami, zbrojnikami i złotymi rybkami). Wzbudzają podziw swoim wyrazistym, niemal „świecącym” wybarwieniem ciała. Jakie wymagania ma ryba neon? Co robić, aby ryby były żywotne i dobrze wybarwione?

Ryby neonki innesa to jeden z najpopularniejszych gatunków hodowanych w akwariach, chętnie wybierany przez osoby początkujący. Prawdopodobnie znalazłyby się w TOP 10 najczęściej kupowanych ryb (wraz z gupikami, mieczykami, zbrojnikami i złotymi rybkami). Wzbudzają podziw swoim wyrazistym, niemal „świecącym” wybarwieniem ciała. Jakie wymagania ma ryba neon? Co robić, aby ryby były żywotne i dobrze wybarwione?

Neonki – występowanie, charakterystyka, gatunki i rodzaje

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) nazywany także neonem tetra w środowisku naturalnym występuje w wodach Ameryki Południowej. W większości obejmuje to leśne strumienie i rzeczki w Brazylii, Peru oraz Kolumbii. To niewielkie rybki – samiec osiąga zwykle 2,5 cm długości, samica jest nieco większa (3 cm). Przez niemal całą długość ich ciała przebiega gruby, błyszczący, błękitny pasek. Niżej znajduje się natomiast czerwony pas przebiegający od środka tułowia i dochodzący do płetwy ogonowej. Bardziej wybarwione są neonki czerwone (Paracheirodon axelrody), u których czerwony pas przebiega przez całą długość ciała. W sprzedaży dostępny jest także mniejszy neon zielony (Paracheirodon simulans) posiadający długi i gruby zielono-niebieski pas oraz neon diamentowy (Paracheirodon innesi var. diamond). Ten ostatni, będący formą neonka Innesa, ma srebrzyste ciało z czerwonym pasem biegnącym w części brzusznej do połowy długości ogona i niebieskim, występującym tylko na głowie i za skrzelami. W czasie odpoczynku ryby stają się blade. Neon Innesa jest dość tani, średnia cena to 6-8 zł. Nieco droższy jest bardziej efektowny neon czerwony. Oczywiście cena zależy od punktu sprzedaży, a także wielkości rybek.

Neon Innesa – podstawowe wymagania i aranżacja akwarium

Neonki to ryby ławicowe i towarzyskie, więc hodowla pojedynczych par z reguły jest narażona na niepowodzenie. Zaleca się zakupić co najmniej 8-10 osobników (im więcej, tym lepiej – uwzględniając oczywiście dostępną przestrzeń). W przeciwnym wypadku neon Inessa staje się osowiały, mniej ruchliwy i żywotny, a jednocześnie jest bardziej narażony na choroby. Akwarium z neonkami (niewielkim stadkiem) powinno mieć długość przynajmniej 80 cm. Neonki można łączyć z dowolnymi gatunkami, które nie są agresywne i mają podobne wymagania siedliskowe. Optymalne jest piaszczyste podłoże. Neonki lubią gęstą obsadę roślinną z wysoką zielenią tła i wolnym frontem do pływania. Ponadto warto budować liczne kryjówki z korzeni, kamieni, a także przytwierdzanych do nich roślin (np. anubiasów). Neonki mają dużą tolerancję względem ciepła – temperatura wody może oscylować w granicach 21-28ºC. Dają sobie też radę w nieco większych chłodach, np. w akwarium zimnowodnym. Nie lubią jednak wahań temperatury (podobnie jak większość ryb). Preferowana jest woda miękka (1-12ºn) o pH=4-7,5. Są wrażliwe także na zmiany parametrów wody. Woda powinna być czysta, dobrze napowietrzona, filtrowana z użyciem kilku różnych wkładów filtracyjnych. Strumień nie musi być silny. Podmiany wykonuje się dość często (co 7-10 dni, 25-30% wody). Wcześniej wodę powinno się uzdatnić. Neonki nie lubią nadmiernego oświetlenia (wpływa to nie tylko na ich żywotność, ale także wybarwienie). Światło można rozproszyć przez uprawę roślin pływających.

Neon bywa podatny na chorobę neonową. Najbardziej charakterystyczne objawy to białe plamy na ciele. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie rybek. Jeśli w akwarium trafi się chora ryba, warto ją odseparować i leczyć antybiotykami. Choroba neonowa jest co prawda nie do wyleczenia, szybko prowadzi do śmierci ryb, natomiast podobne objawy powoduje także inne schorzenie wywoływane przez bakterie. W tym przypadku jest szansa na powodzenie kuracji.

Jak rozmnożyć neonki?

Neonków nie zalicza się do ryb szczególnie często doczekujących się potomstwa w warunkach sztucznych (amatorskich), rozmnażanie nie jest jednak możliwe. Największą szansę rozrodu daje neon Innesa. Ryby należy przenieść do zacienionego akwarium tarliskowego. Dymorfizm nie jest niestety szczególnie widoczny: samice są grubsze, samce nieco mocniej wybarwione. Najlepiej odseparować jedną parę, najłatwiej rozpoznawalną. Akwarium powinno być obsadzone gęstą roślinnością o drobnych listkach, w tym mchem. Tarło najczęściej rozpoczyna się w godzinach porannych. Jeśli zauważymy rozrzucone jajeczka np. przy roślinach, dorosłe ryby trzeba odłowić. Mogą zjadać ikrę. Narybek wylęga się po 24-36 godzinach. Po kilku dniach młode neonki zaczynają pływać. Początkowe 1-2 tygodnie powinny być karmione specjalistycznym pokarmem dla narybku w formie płynu lub proszku. Ikra i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Karmienie neonków - zróżnicowanie pokarmów jak najbardziej wskazane

Neonki są wszystkożerne, karmienie nie przysparza wielkich problemów. Pokarm dla neonów powinien być jednak zbilansowany, obejmować produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego (np. spirulinę). Dobrze sprawdzają się drobne granulaty i płatki. Można dokarmiać je także suszonymi lub mrożonymi larwami (szczególnie w okresie tarła). W środowisku naturalnym neonki żywią się nawet owocami, które wpadły do wody. Pokarm zaleca się podawać kilkukrotnie w ciągu dnia, bardzo małymi porcjami. Raz na kilka dni warto przeprowadzić „post”, ograniczając karmienie.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: