Przewodnik po gatunkach - Otoski

Przewodnik po gatunkach - Otoski

Autor: Admin Admin

Otosek przyujściowy (Otocinclus Affinis) to sympatyczna, towarzyska ryba zasiedlająca dolne strefy akwarium, pochodząca z wód Amazonii. Jest mało wymagająca, radzi sobie w niewielkich zbiornikach a w dodatku pomaga zwalczyć problem z glonami, żywiąc się niektórymi gatunkami. Jak hodować otoski w akwarium?

Otosek przyujściowy (Otocinclus Affinis) to sympatyczna, towarzyska ryba zasiedlająca dolne strefy akwarium, pochodząca z wód Amazonii. Jest mało wymagająca, radzi sobie w niewielkich zbiornikach a w dodatku pomaga zwalczyć problem z glonami, żywiąc się niektórymi gatunkami. Jak hodować otoski w akwarium?

Ryby akwariowe otoski – charakterystyka i tryb życia

Otosek osiąga 4-5 cm długości. Posiada srebrno-białe ubarwienie ciała z szerokim czarnym pasem przebiegającym wzdłuż tułowia. Płetwę ogonową i grzbietową pokrywają szare plamki. Jego otwór gębowy przekształcony jest w przyssawkę, a ponadto ma kolce (podobnie jak inni przedstawiciele zbrojnikowatych), które utrudniają wyławianie z akwarium. Z wyglądu przypomina nieco glonojady syjamskie. Samce są mniejsze i smuklejsze od samic. Rybki otoski zostały wyposażone przez naturę w zdolność oddychania powietrzem atmosferycznym. To gatunek towarzyski – warto w akwarium hodować przynajmniej kilka okazów. Zdarza się, że ryby wykazują terytorializm (zwłaszcza w małych zbiornikach), jednak nawet w trakcie demonstracji sił nie robią sobie krzywdy (ani innym gatunkom). Ryby są ruchliwe – często eksplorują dno, a także szyby zbiornika w poszukiwaniu pokarmu. Najbardziej aktywne są wieczorem oraz w nocy. Rozmnażanie jest trudniejsze niż u zbrojników – otoski składają ikrę chaotycznie – na roślinach, dnie, szybie lub dekoracji. Wylęg następuje po 2-3 dniach, młode otoski są bardzo małe i wrażliwe. Przez pierwsze dni chowają się w kryjówkach, korzystając z zasobów woreczków żółciowych. Optymalna temperatura do rozmnażania i odchowu młodych rybek wynosi 20-22°C (można ochłodzić wodę przez podmianę). Z reguły rozmnażanie otosków jest raczej dziełem przypadku (i dużym wydarzeniem w przygodzie z akwarystyką) niż rezultatem stymulowania procesu. Średnio otoski żyją ok. 5 lat (oczywiście w dobrych warunkach).

Otosek – ryba akwariowa o niewielkich wymaganiach

Otoski przyujściowe nadają się do zbiorników o różnej pojemności. Pary można już trzymać w akwarium 30-litrowym. Ze względu jednak na fakt, że są to towarzyskie ryby, najlepiej hodować je w grupach (przynajmniej po 6-8 okazów) w akwariach o poj. 80-100l. Czasem „wykorzystuje się” je do aranżacji akwariów biotopowych imitujących dorzecza Amazonii (np.: łącząc z neonkami i bystrzykami). Ważny dla nich jest rodzaj podłoża: powinien to być drobnoziarnisty żwir lub piasek (gruba, kanciasta frakcja żwiru może powodować uszkodzenia delikatnego ciała). Otoski tolerują szeroki zakres temperatur (21-27°C). Optymalne pH wody wynosi 5,5-7,5 a twardość 1-12° (preferują wodę bardzo miękką). Zbiornik powinien być dobrze napowietrzony. Wodę trzeba często podmieniać, gdyż gatunek jest wrażliwy na zawartość związków azotowych w wodzie (pochodzących m.in. z produktów przemiany materii ryb i rozkładanej materii organicznej). Ważne jest obsadzenie różnorodną roślinnością (poza roślinami pływającymi, które mogłoby utrudnić pobieranie tlenu z powietrza) oraz stworzenie licznych kryjówek (groty, łupiny orzechów kokosowych, płaskie korzenie, nawet zamaskowane rurki PCV). Nie lubi nadmiernie intensywnego oświetlenia (w nocy można postawić nawet na światło księżycowe).

Otoski na glony – pożyteczni sprzątacze w akwarium

Problem z odżywaniem otosków faktycznie nie istnieje. Ryby chętnie spożywają glony porastające szyby lub inne elementy. Niestety nie żywią się glonami, które wytwarzają nitki lub strzępki (a te są najtrudniejsze do zwalczania). Wciąż jednak otosek jest cennym sprzymierzeńcem w utrzymaniu akwarium w czystości. Ponadto żywi się opadłym pokarmem, tym samym czyszcząc dno. Można go karmić zarówno płatkami, granulatami, jak i tabletkami (często wykorzystywanymi do dokarmiania zbrojników, glonojadów i kirysków). Preferuje pokarm pochodzenia roślinnego.

Otosek przyujściowy to mało wymagająca i tania rybka – zwykle cena za jednego osobnika oscyluje w granicach 5-7 zł. Jest też łatwo dostępna – posiada ją każdy lepiej wyposażony sklep akwarystyczny. Tym bardziej zastanawiający jest fakt, że nie zdobyła jeszcze takiej popularności jak kuzyni – szeroka grupa zbrojników.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: