Przewodnik po gatunkach - Welony

Przewodnik po gatunkach - Welony

Autor: Admin Admin

Welon to jeden z ulubionych gatunków kupowanych do akwarium zimnowodnego. Ryba wyróżnia się długimi, efektownymi płetwami i jaskrawym ubarwieniem ciała. Hodowla welonów nie przysparza większych problemów – zwierzęta są mało wymagające i szybko przystosowują się do nowych warunków. Welonka często jest hodowana w małych i średnich akwariach, nawet w kuli (tego akurat odradzamy). Jakie gatunki i rodzaje welonów warto wprowadzić do zbiornika?

Welon to jeden z ulubionych gatunków kupowanych do akwarium zimnowodnego. Ryba wyróżnia się długimi, efektownymi płetwami i jaskrawym ubarwieniem ciała. Hodowla welonów nie przysparza większych problemów – zwierzęta są mało wymagające i szybko przystosowują się do nowych warunków. Welonka często jest hodowana w małych i średnich akwariach, nawet w kuli (tego akurat odradzamy!). Jakie gatunki i rodzaje welonów warto wprowadzić do zbiornika?

Rybka welon to jedna z najbardziej znanych i chętnie kupowanych odmian karasia ozdobnego (Carassius auratus auratus). Hodowla karasi była praktykowana w Chinach już w VII wieku. Przez setki lat wyselekcjonowano wiele odmian/podgatunków różniących się wyglądem. Welon należy do najpiękniejszych i najefektowniejszych z nich. Nazwę nadał mu William T. Innes w 1890 roku. Popularne gatunki złotej rybki to welonek, welon tygrysi, teleskop czarny, nimfa, lwia główka, kometa i ryba jajo.

Charakterystyka oraz przegląd gatunków – złota rybka i welon

Rybki welonki mają krótkie okrągłe ciało z wyróżniającymi się, wydłużonymi płetwami. W akwarium dorastają do 15 cm (potrzeba na to wielu lat). Zabarwienie ciała jest zróżnicowane: jednolite, z plamami lub nakrapiane (często w odcieniach białego, złotego i czarnego). Pod tym względem można wybierać różne rodzaje i odmiany – rzadko w akwarium spotyka się dwa podobne kolorystycznie welonki. Dużym wzięciem (ze względu na charakterystyczny wygląd – białe ciało z czerwoną główką) cieszy się welon czerwony kapturek oraz welonka teleskopowa (te piękne oczy...). Stwierdzenie u welonki czy dany egzemplarz to samiec czy samica nie jest łatwe. Z reguły samica jest trochę większa i bardziej krągła, ale na tym kończy się dymorfizm płciowy. Płeć welonki jest łatwiejsza do określenia w okresie tarła, wtedy na skrzelach samicy pojawiają się białe kropki przypominające wysypkę (to naturalne).

Ryby akwariowe welony – tryb życia i rozmnażanie

Rybki akwariowe welony są towarzyskie, stadne i ciekawskie. Poruszają się po całym akwarium pływając zarówno przy powierzchni, jak i często poszukując pokarmu na dnie. Ich ciekawość jest czasem niekorzystna dla posiadacza akwarium, gdyż ryby mogą niszczyć drobne rośliny (np.: mech) i podkopywać korzenie. Dlatego w zbiorniku z welonami (i innymi podgatunkami złotych rybek) warto postawić na zieleń o mocnych liściach i pędach (np.: anubiasy) a u podstawy roślin ukorzeniających się w podłożu trzeba umieszczać płaskie kamienie lub korzenie. Rozmnażanie welonki w warunkach sztucznych jest trudne. Ryby mogą przystąpić do tarła po okresie ochłodzenia (potem zwiększa się temperaturę nawet do 25°C). Na jedną samicę powinny przypadać dwa samce. Najlepiej umieścić je na ten okres w oddzielnym zbiorniku. Samice składają jaja na dnie blisko roślin. Ikra jest bardzo drobna i kleista. Po jej złożeniu dorosłe ryby trzeba odseparować (mogą zjeść ikrę a później potomstwo). Wylęg trwa kilka dni. Narybek karmi się specjalistycznym pokarmem – planktonem, mikroorganizmami, larwami solowca. Ze względu na trudność rozmnażania lepiej opłaca się kupić młode ryby w sklepie akwarystycznym. Welonek jest długowieczny – w optymalnych warunkach może żyć nawet kilkadziesiąt lat.

Wymagania welonów

Pomimo, że welony hoduje się nawet w małych akwariach (pojedynczo lub w parach), w rzeczywistości jest to gatunek, który lubi przestrzeń. Warto przeznaczyć dla nich akwarium o minimalnej pojemności 100-120l, i zakupić przynajmniej kilka rybek. W stadzie są weselsze i żywotniejsze. Optymalna temperatura wody wynosi 18-24°C, raczej nie wymagają więc wyposażania akwarium w grzałkę. Czasem trzyma się je z mało wymagającymi rybami tropikalnymi, np.: danio, mieczykami, glonojadami i zbrojnikami. Woda powinna być dobrze napowietrzona. Ze względu na fakt, że wszelkie odmiany złotej rybki mocno brudzą, zaleca się zakup wydajnego filtra z pompą (najlepiej z kilkoma wkładami filtracyjnymi). Zalecane są także podmiany wody (ok. 25% co 1-2 tygodnie). Woda powinna być odstana – przez przynajmniej dobę (to konieczne, aby ulotnił się chlor). Optymalne pH wody wynosi 6,0-7,5 a twardość 5-20° (ryby są tolerancyjne pod tym względem). Podłoże nie ma szczególnego znaczenia dla rybek, chociaż w przypadku piasku mogą mocno „zamulać” dno. Z reguły jaskrawe rybki lepiej prezentują się przy ciemnym dnie i tle (np.: imitującym skały). Karmienie welonów nie przysparza problemów – to ryby wszystkożerne. Warto różnicować im pokarm pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W nieodpowiednich warunkach mogą chorować. Najczęstsze choroby welonek to ospa i zapalenie pęcherza pławnego (przyczyną tej ostatniej jest przekarmianie ryb).

Welonki to jedne z najsympatyczniejszych ryb, jakie hoduje się w akwariach. Warto o nie zadbać i zapewnić im niezbędną przestrzeń do życia, unikając jak ognia „kompaktowych” akwariów. W dobrych warunkach są ruchliwymi, wdzięcznymi „obiektami” do obserwacji.

 

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: