Rozmnażanie krewetek

Rozmnażanie krewetek

Autor: Admin Admin

Rozmnażanie krewetek słodkowodnych w akwarium w większości przypadków jest możliwe – kluczem jest zapewnienie odpowiednich warunków, dostatecznej ilości przestrzeni i pokarmu. W przeciwieństwie do wielu ryb akwariowych nie trzeba przy tym wykonywać specjalnych działań czy wprowadzać nowych elementów (np.: dla zbrojników często umieszcza się rurki PCV). Jednocześnie zaleca się wybierać takie rodzaje krewetek, które „w niewoli” łatwo się rozmnażają.

Jedną z najbardziej popularnych i łatwych do rozmnażania krewetek jest Red Cherry. To krewetka słodkowodna należąca do Neocaridina heteropoda. Z innych efektownych stworzeń dość dobrze rozmnażają się także Crystal Red oraz Blue Pearl. Temat jest elastyczny – warunki, które skłonią krewetki do rozmnażania, są charakterystyczne dla konkretnego rodzaju. Warto sprawdzać odpowiednie towarzystwo – niektóre rodzaje mogą krzyżować się z sobą, wydając niezbyt urokliwe potomstwo.

Krewetki akwariowe Red Cherry – rozmnażanie

Krewetki Red Cherry lubią przebywać w grupach: są nieagresywne a przy tym łatwe w hodowli. Tolerują szeroki zakres temperatur (22-27°C) i jednocześnie w takich warunkach bez problemu się rozmnażają. Istotną sprawą jest utrzymywanie dobrej jakości wody w sposób stabilny, bez drastycznych zmian parametrów. Konieczne są więc systematyczne podmiany odstanej wody (ok. 30% co tydzień). Najlepiej używać filtrów i pomp wytwarzających niezbyt silny strumień wody. Przy dobrej pielęgnacji dojrzałe osobniki szybko łączą się w pary. Samiec, który „upatrzy” sobie płodną samicę, porusza się gwałtownie wokół szyb zbiornika i przy samicy. W pewnym momencie styka się z nią na kilka sekund (zwykle na krzyż), po czym odpływa. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ponawia „akcję”. Samica przechowuje zapłodnione jaja pod odwłokiem przez 5-6 tygodni. Wachluje je i przekłada, aby były odpowiednio dotlenione. W tym okresie hodowli należy szczególnie unikać stresu (np.: nadmiernej ilości podmienionej wody), gdyż przestraszona krewetka może porzucić jaja. Na kilka dni przed wylęgiem jaja zmieniają wygląd – pojawiają się na nich charakterystyczne kropki (to oczy przyszłych krewetek). Młode po wylęgu mają ok. 2 mm długości i są samodzielne. Do pełnego rozwoju wszystkich narządów (tzw. przeobrażenia zupełnego) potrzebują kilku wylinek. W odchowaniu młodych przydatna jest gęsta roślinność, chroniąca je przed drapieżnikami i zapewniająca komfort. Najbardziej newralgiczny okres to pierwsze dwa tygodnie życia.

Krewetka filtrująca rozmnażanie – czy jest możliwie?

Krewetki filtrujące prowadzą nietypowy i ciekawy tryb życia w akwarium. Zbierają się w pobliżu wylotu strumienia wody (np.: przy napowietrzaczu) i rozkładając włoskowate odnóża „pod prąd”, wychwytują drobne cząsteczki. Gdy odnóże zostanie wypełnione pokarmem, zamyka się a krewetka kieruje je do otworu gębowego. Jeśli intensywnie przeczesują dno, to oznaka, że brakuje im pożywienia. Krewetki filtrujące w porównaniu z kuzynami wymagają większych zbiorników (dla bezpieczeństwa – z małych mogą wyskoczyć). Należy także zapewnić im lepsze napowietrzenie wody z nieco silniejszym prądem. Krewetki dostępne w sklepach pochodzą z odłowu ze środowiska naturalnego. Dlatego rozmnażanie w warunkach domowych jest na tyle trudne, że nie odnotowano w tej dziedzinie sukcesów. Określa się je jako „prawie niemożliwe” w niewoli. Sprawy nie ułatwia fakt, że młode po wykluciu się do przeżycia wymagają słonawej wody.

Karmienie młodych krewetek

Młodym krewetkom niezależnie od rodzaju należy dobrać różnorodny pokarm (granulaty, plankton, zestawy pokarmów). Optymalny jest oczywiście bardzo drobny pokarm (np.: rozpuszczane w wodzie zawiesiny „pyłu”). Głównym problemem w hodowli (poza jakością wody i drapieżnikami) jest właśnie brak odpowiedniego pokarmu (nie mylić z ilością karmy wrzucanej do wody).

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: