Temperatura wody w akwarium – co musisz wiedzieć

Temperatura wody w akwarium – co musisz wiedzieć

Autor: Admin Admin

Optymalna temperatura wody w akwarium to kluczowy element pozwalający na efektywną hodowlę ryb (i innych organizmów) czy uprawę roślin wodnych. To jeden z najważniejszych parametrów wody posiadający większe znaczenie od twardości czy odczynu. Jak ją ustawić pod potrzeby konkretnych organizmów i nie dopuszczać do dużych wahań niezależnie od pory dnia czy roku?

Optymalna temperatura wody w akwarium to kluczowy element pozwalający na efektywną hodowlę ryb (i innych organizmów) czy uprawę roślin wodnych. To jeden z najważniejszych parametrów wody posiadający większe znaczenie od twardości czy odczynu. Jak ją ustawić pod potrzeby konkretnych organizmów i nie dopuszczać do dużych wahań niezależnie od pory dnia czy roku?

Jaka woda do akwarium, takie zdrowie ryb

Odpowiednia temperatura wody w akwarium ma znaczenie dla zdrowia, a nawet życia ryb. Poszczególne gatunki mają różny zakres tolerancji pod tym względem. Przy nadmiernym zimnie ryby są osowiałe i odrętwiałe (może także wystąpić problem z pleśniawką), za wysoka temperatura w akwarium może skończyć się dla zwierząt tragicznie. Początkowo osobniki są agresywne i nadpobudliwe, przy znacznym skoku temperatury przegrzewają się (w końcu to zmiennocieplne kręgowce), ich układ krążenia ulega upośledzeniu, zatruwają się toksynami i zdychają. W dodatku w wodzie jest mniej tlenu, co niekorzystnie wpływa na życie wszelkich żywych organizmów. Dlatego ryby znacznie lepiej znoszą zbyt niskie temperatury niż zbyt wysokie. Podwyższoną temperaturę (przez krótki czas) czasem praktykuje się przy wystąpieniu choroby (np.: ospy rybiej) czy pasożyta, są to jednak odosobnione przypadki. Oczywiście poza temperaturą ważna jest także czystość wody, a niektóre gatunki wykazują silne reakcje także na zmiany w powyżej wspomnianej twardości czy odczynie.

Rybki akwariowe a temperatura wody

Ryby akwariowe można podzielić na zimnowodne i tropikalne. Te pierwsze dobrze radzą sobie w temperaturze pokojowej, a więc ogrzewanie akwarium nie jest im potrzebne. Należą do nich m.in. złote rybki i ich odmiany: teleskopy, welony, nimfy i pyzatki. Z ryb tropikalnych małe wymagania względem temperatury (ok. 21-24°C) mają m.in. gupiki, molinezje, brzanki, mieczyki, danio, piskorki, kiryski, zagrzebka Rachowa i kardynałek chiński (ten ostatni znosi nawet spadki do 15°C). W przypadku hodowli powyższych ryb warto posiadać grzałkę, ale raczej nie korzysta się z niej regularnie. Zdarza się, że dogrzewanie jest potrzebne chłodniejszą zimową porą. Do bardziej ciepłolubnych gatunków (zakres temp. ok. 25-30°C) należy ameka wspaniała, większość tęczanek, gurami, zbrojnik zebra, skalar, dyskowiec, pielęgniczka Ramireza, babka złota, motylowiec afrykański i podskoczek mułowy. Niewielkie spadki temperatury w okresie zimowym (2-4°C) i nocą (1-2°C) nie szkodzą rybom, są natomiast pewnym odzwierciedleniem naturalnych warunków.

Jaką grzałkę kupić do akwarium?

Sprzęt do ogrzewania dobiera się głównie pod względem pojemności zbiornika. Poszczególne modele mają jasno określone pojemności, przy których pracują wydajnie. Można skorzystać także z zasady, że na 1 l wody powinno przypadać 0,5-1 W mocy urządzenia (w małych akwariach więcej, w pojemniejszych mniej). Tym sposobem grzałka do akwarium 25 l powinna mieć moc od 12 do 25 W (najlepiej 25 W). W standardzie wybierane są modele z termostatem, które „pilnują” wyznaczonej temperatury i w razie potrzeby automatycznie włączają się lub wyłączają. Design czy rodzaj użytych materiałów jest już kwestią indywidualną. Pozostaje jeszcze dylemat: gdzie umieścić grzałkę w akwarium? Zwykle wybiera się takie miejsce (tylna szyba – najczęściej mocowane pionowo), które łatwo można zamaskować korzeniem, wysokimi roślinami lub innym elementem. Jeśli grzałkę instaluje się poziomo, powinno się to zrobić jak najbliżej dna, ale nie przy samym żwirze lub innym podłożu. Trzeba jednocześnie pamiętać, że dekoracje nie mogą obniżać wydajności pracy grzałki. W praktyce najlepiej jest ustawić urządzenie blisko wylotu pompy wodnej, czy samego napowietrzacza. Wzmożony ruch wody pomaga sprawniej i równomierniej rozprowadzać ciepło. Poza grzałką do podstawowego wyposażenia należy termometr (zewnętrzny lub wewnętrzny). Aby ograniczyć ryzyko przegrzania się wody w letnie upały, można sporadycznie korzystać z chłodziarki. która jednocześnie jest standardem w akwariach morskich. Więcej o odpowiednich chłodziarkach pisaliśmy w naszym artykule Nowe chłodziarki akwariowe w naszej ofercie!.

Podmiana wody – co z temperaturą?

Przy podmianach powinno się używać wody uzdatnionej. Dzięki temu pozbywamy się chloru, a przy okazji woda ma temperaturę pokojową i nie obniża drastycznie temperatury w akwarium. Oczywiście na czas prac pielęgnacyjnych grzałka i inne urządzenia powinny być odłączone od źródła prądu.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: