TOP 5 roślin dla osób początkujących

TOP 5 roślin dla osób początkujących

Autor: Admin Admin

Zieleń w akwarium już z samego założenia ma zwiększać walory dekoracyjne zbiornika, pomagać w utrzymaniu dobrej jakości wody i stanowić schronienie dla ryb (zwłaszcza tych mniejszych). Jeśli sprawia problemy, prawdopodobnie winny jest niewłaściwy dobór gatunków lub błędy pielęgnacyjne. Dlatego dla początkujących akwarystów najlepsze są rośliny akwariowe łatwe w utrzymaniu i niewymagające w uprawie. Poniżej przedstawiamy TOP 5 gatunków „na początek”.

Zieleń w akwarium już z samego założenia ma zwiększać walory dekoracyjne zbiornika, pomagać w utrzymaniu dobrej jakości wody i stanowić schronienie dla ryb (zwłaszcza tych mniejszych). Jeśli sprawia problemy, prawdopodobnie winny jest niewłaściwy dobór gatunków lub błędy pielęgnacyjne. Dlatego dla początkujących akwarystów najlepsze są rośliny akwariowe łatwe w utrzymaniu i niewymagające w uprawie. Poniżej przedstawiamy TOP 5 gatunków „na początek”.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zieleni?

Przy wyborze zieleni do akwarium w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę na główne wymagania (pokarmowe, temperatura wody, przestrzeń). Następnie istotna jest ich finalna wielkość i sposób rozrastania się. Z przodu akwarium powinno się sadzić rośliny niskie, z tyłu wysokie – tworzące tło. Pomiędzy nimi uprawia się zieleń średniej wielkości. Więcej o tym, piszemy też w naszym artykule "Jak sadzić rośliny w akwarium?".

Walory dekoracyjne są dopiero trzecim kryterium wyboru. Niezależnie od doboru gatunkowego akwarium powinno być codziennie doświetlane sztucznym światłem. Warto przy tym stawiać na rośliny akwariowe łatwe w hodowli. To zaoszczędzi przyszłych kłopotów.

Najmniej wymagające rośliny akwariowe - nasze TOP 5

1. Anubias (Anubias) – w sprzedaży dostępne są różne gatunki, które mogą mieć drobne lub duże liście. Każdorazowo jednak blaszki są grube i faktycznie niemal niezniszczalne dla ryb. Dlatego anubias jest nazywany „żelazną rośliną”. Toleruje skrajne warunki, może być uprawiany w szerokim zakresie temperatur (optymalnie 18-30°C). Jako jeden z nielicznych gatunków wytrzyma warunki słabego naświetlenia lub jego braku. W takim wypadku będzie po prostu wolno rósł. Wytwarza grube kłącza – roślinę łatwo można rozmnażać przez podział. Trzeba sadzić ją w podłożu tak, aby kłącze wystawało ponad jego poziom. Anubiasy można ponadto przytwierdzać do kamieni lub korzeni, a nawet uprawiać jako rośliny swobodnie pływające. Dają duże możliwości aranżacyjne. Nadają się nawet do tworzenia bonsai (przy użyciu cienkich, mocno rozgałęzionych korzeni). Anubias jest lubiany przez ryby, które odpoczywają na jego liściach (np. kosiarki) lub chowają się w jego korzeniach (narybek). Przy nadmiernym oświetleniu mogą porastać go glony. Nie wymaga szczególnego nawożenia, można podać nawozy potasowe dla lepszego rozkrzewienia.

2. Wgłębka pływająca (Riccia fluitans) – to gatunek należący do wątrobowców, wytwarzający patyczkowatą plechę. Tworzy kuliste lub dywanowe skupiska. Można przytwierdzać ją do podłoża, elementów stałych lub traktować jako roślinę pływającą. To mało wymagające roślinki do akwarium. Tolerują szeroki zakres temperatur (10-30°C). Najlepiej rozwijają się w wodzie miękkiej. Okazy uprawiane w górnej części akwarium radzą sobie ze słabym oświetleniem, tym umieszczanym przy dnie trzeba zapewnić dobre światło. Wgłębka ma jedną zasadniczą wadę – może być niszczona przez niektóre ryby (np. brzanki). Gatunek świetnie sprawdza się jako filtr oczyszczający wodę z nadmiaru azotanów i fosforanów.

3. Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri) – to jedna z pierwszych roślin wprowadzanych przez akwarystów, znana także jako Java Moss. Ma formę kulistą (mniej lub bardziej regularną). Tworzy długie, cienkie łodygi porośnięte drobnymi, niemal igiełkowatymi liśćmi. Można aranżować go w podobny sposób co wgłębkę pływającą. Ma te same zalety (stanowi dobre schronienie dla narybku, ryby chętnie składają w nim ikrę) oraz wady (może być niszczony przez ryby). Należy do najbardziej lubianych pokarmów kosiarek (dlatego nie warto go uprawiać w akwarium, w którym znajdują się popularne rybki). Ma małe wymagania wodne. Sprawdza się zarówno w akwariach zimnowodnych, jak i tropikalnych. Toleruje szeroki zakres pH, rośnie zarówno w wodzie miękkiej, jak i twardej.

4. Moczarka argentyńska (Egeria Densa) – wytwarza długie pędy o długości nawet do 1 m, pokryte drobnymi liśćmi. W porównaniu z moczarką kanadyjską jest bardziej bujna i okazała. Jej zaletą jest szybki wzrost. Można ukorzeniać ją w podłożu (korzenie pełną jedynie funkcję stabilizacyjną) lub pozwolić na swobodne pływanie. W obu przypadkach moczarkę najlepiej umieszczać w tylnej części zbiornika. Zaleca się stosować nawożenie, gdyż przy niedoborze składników pokarmowych roślina nabiera nienaturalnej jasnozielonej barwy. Pełni pożyteczną funkcję, gdyż ogranicza wzrost glonów. Wydziela substancje zapobiegające hamujące rozwój sinic. Najlepiej uprawiać ją w akwariach o temperaturze wody 15-25°C. Radzi sobie w wodzie miękkiej i twardej.

5. Rzęsa drobna (Lemna minor) – to roślina kosmopolityczna, wykorzystywana do zazieleniania powierzchni lustra wodnego i tym samym rozpraszania nadmiernie intensywnego oświetlenia. Pojedynczy egzemplarz składa się z kilku miniaturowych listków i drobnego korzonka. To gatunek ekspansywny, szybko rosnący. Trzeba na bieżąco kontrolować jego wzrost i co pewien czas wyrzucać nadmiar roślin. Dobrze sprawdza się w akwariach zimnowodnych i tropikalnych. Nie ma szczególnych wymagań. Rzęsę drobną uważa się za roślinę bezobsługową. Mocno rozmnaża się w dużym świetle, ale radzi sobie także przy jego niedoborze. Jest dobrym filtrem wody pochłaniającym nadmiar azotanów.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: