Zielenice i krasnorosty w akwarium - znamy na nie sposób!

Zielenice i krasnorosty w akwarium - znamy na nie sposób!

Autor: Admin Admin

Glony, krasnorosty i brunatnice w akwarium mogą zniwelować trud, który włożyło się w założenie, a potem pielęgnację wodnego świata. Całkowicie psują kompozycje porastając szyby, sprzęt, kamienie i rośliny. W dodatku ograniczają u zieleni fotosyntezę, przez co jej wzrost jest zahamowany i pojawiają się choroby. W sytuacjach ekstremalnych glony i krasnorosty mogą ograniczyć ilość tlenu w wodzie, wtedy zwalczanie przypomina syzyfową pracę. Jak do tego nie dopuścić?

Najczęstszą przyczyną porastania akwarium przez zielenice i krasnorosty jest nadmiar związków będących produktami przemiany materii ryb, pochodzących z nawozów mineralnych i resztek niezjedzonego pokarmu (nieodpowiedni stosunek PO4 i NO3). To konsekwencja zaburzenia równowagi biologicznej – o co nietrudno w małym, zamkniętym zbiorniku – a także nadmiernego oświetlenia. Dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinno wykonywać się regularnie, a akwarium trzeba ustawić możliwie daleko od okna (chroniąc przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi). Walka z krasnorostami (czy innymi grupami glonów) nie jest łatwa. Sytuację można porównać do ogrodu, w którym chwasty można ograniczyć tak, by nie szkodziły, ale nie całkowicie wyeliminować. Z czym trzeba się borykać?

Krasnorost czy sinica – o co chodzi?

Glony można podzielić na kilka grup, które różnią się wyglądem, także powody ich pojawienia się mogą być różne. Z reguły każda z nich jest trudna do zwalczenia, ale nie brakuje tutaj także tworów wybitnie uciążliwych – do takich należą m.in. czarne glony w akwarium. Najczęściej w zbiornikach występują trzy rodzaje organizmów.

Sinice

Sinice zostały uwzględnione w „wykazie”, gdyż często przypisuje się je do glonów. W rzeczywistości są to cyjanobakterie. Mają niebieskawo-zielonkawą barwę i galaretowatą konsystencję. Rozrastają się szybko, a gdy gęsto pokryją rośliny, mogą doprowadzić do ich zamierania. W dodatku wytwarzają związki toksyczne dla ryb. Najczęściej pojawiają się w zbiornikach słabo napowietrzonych, przesadnie zarybionych i przekarmianych, nadmiernie nawożonych. W nocy mogą doprowadzić do znacznego zmniejszenia ilości tlenu, co może skończyć się dla ryb osłabieniem, chorobą, a nawet śmiercią. Aby ograniczyć ilość sinic, należy usuwać je ręcznie, np. pocierając palcami liście roślin.

Sinice w akwarium - dodatkowe działania

  • zaprzestanie karmienia ryb (przynajmniej na 2-3 dni – taka „głodówka" im nie zaszkodzi),
  • wymiana wody w akwarium (ok. 50%),
  • częste uruchamianie pompki (akwarium powinno być dobrze napowietrzone),
  • wyczyszczenie filtra (najlepiej stosować urządzenia zewnętrze z kilkoma wkładami filtracyjnymi).

Krasnorosty

Krasnorosty mogą mieć różną barwę (czerwonawą, niebieskawą), do zbiornika najczęściej dostają się z zanieczyszczoną wodą czy innymi wprowadzanymi „elementami”. Nitkowaty lub frędzelkowaty krasnorost występujący masowo doprowadza do obumierania liści roślin. W przypadku takich organizmów jak krasnorosty – występowanie jest mocno uzależnione od ilości związków fosforowych w wodzie.

Krasnorosty w akwarium – zwalczanie

  • mocno zainfekowane liście należy usunąć,
  • twarde elementy, np.: kamienie i korzenie, warto wyparzyć we wrzątku i oczyścić szczotką ryżową (to daje częściowy efekt),
  • warto zastosować nawożenie dwutlenkiem węgla (do 30 mg/litr), co zahamuje rozwój glonów;
  • należy dbać o zrównoważone nawożenie – krasnorosty intensywnie rozmnażają się przy nadmiarze potasu;
  • ryby należy karmić małymi dawkami.

Zielenice

Powodują zakwity wody przy nadmiernym oświetleniu (słonecznym lub sztucznym). Prowadzą do zmniejszenia ilości tlenu w wodzie, a czasem nawet do zalepiania skrzeli u ryb.

Zielenice w akwarium - zwalczanie

- ustawienie akwarium w odpowiednim miejscu i dobór oświetlenia względem pojemności zbiornika,

- stosowanie filtru zewnętrznego z lampą UV.

Ogólne sposoby zwalczania glonów w akwarium

Poza wymienionymi sposobami walki warto stosować działania ogólne (dotyczące szerokiej grupy glonów), zarówno profilaktyczne, jak i doraźne. Pomocne w wielu przypadkach są środki chemiczne, oczywiście o ile działa się zgodnie z instrukcją obsługi. Skuteczna w oczyszczaniu akwarium jest... zielona herbata. Do czyszczenia szybek standardowo stosuje się skrobaki. Dobrym sojusznikiem w bezpośredniej walce są ryby (zbrojniki, glonojad syjamski, kosiarka, otosek, grubowarg, molinezja), a pośredniej – ślimaki, które żywią się rozkładającą materią organiczną, ograniczając w ten sposób zanieczyszczenie akwarium i tym samym rozwój glonów.

Komentarze

Artykuł jeszcze nie ma dodanego żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Dodaj swój komentarz

captcha

Przeczytaj również: